Kim jest „wkurzony” Ryszard Petru?

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 76

Kim jest Ryszard Petru - założyciel stowarzyszenia NowoczesnaPL, który mówi, że jest „wkurzony” sytuacją w Polsce? Ten rówieśnik Andrzeja Dudy pojawił się na scenie politycznej tuż po wyborczej klęsce Bronisława Komorowskiego  i wspierającej go PO.

Petru jest ekonomistą - ekspertem w zakresie makroekonomii, absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Dotychczas dość często występował w mediach jako komentator bieżącej sytuacji gospodarczej. 

Po studiach, w latach 1997-2000 doradzał Leszkowi Balcerowiczowi – wówczas wicepremierowi i ministrowi finansów, współtworzył system emerytalny i założenia reformy finansów publicznych. Petru należał wtedy do Unii Wolności. W 2001 r. kandydował do Sejmu z list tego ugrupowania, jednak nie zdobył mandatu.

W latach 2001–2004 pracował w Banku Światowym jako ekonomista ds. Polski i Węgier. Doradzał też kwestiach związanych z reformami emerytalnymi i finansami publicznymi w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. 

Od 2011 r. przewodniczy Towarzystwu Ekonomistów Polskich. Współpracował z Forum Obywatelskiego Rozwoju założonym przez Leszka Balcerowicza – był prelegentem na organizowanych przez tę fundację spotkaniach i seminariach. 

W 2013 został doradcą marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca (PO) ds. gospodarczych, a w 2014 - przewodniczącym rady nadzorczej PKP S.A. i Solaris Bus & Coach S.A.

W wyborach samorządowych 2014 poparł Rafała Dutkiewicza - prezydenta Wrocławia, współpracującego z Platformą Obywatelską.

W ostatnich latach Petru pracował jako główny ekonomista Banku BPH, dyrektor BRE Banku w pionie strategii i nadzoru właścicielskiego, zarządzał analogicznymi sprawami w PKO BP oraz doradzał prywatnym firmom.

W kampanii prezydenckiej 2015 wspierał Bronisława Komorowskiego, z którym spotykał się przed kamerami. Wyliczał koszty reform proponowanych przez Andrzeja Dudę - krytykując większość tych pomysłów poza podwyższoną kwotą wolną od podatku. 

Z depesz Wikileaks dowiadujemy się, że Petru był w swojej karierze także nieformalnym doradcą premiera Donalda Tuska i pośrednikiem między nim a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Petru nie zaprzeczył tym rewelacjom. 

Ogłaszając inicjatywę NowoczesnaPL , Ryszard Petru przedstawił się jako „wkurzony” sytuacją w Polsce. Ten 43-latek ma za sobą już długą i udaną karierę zawodową, od początku do dnia dzisiejszego blisko związaną ze środowiskiem byłej Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej. Czy rzeczywiście ma prawo być „wkurzony”? Czy Państwa zdaniem inicjatywa, którą firmuje, jest tratwą ratunkową dla PO? Czy jego stowarzyszenie będzie alternatywą dla wyborców rozczarowanych 8-letnimi rządami Platformy Obywatelskiej?

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka