153 obserwujących
8121 notek
21429k odsłon
5180 odsłon

Lech Wałęsa w wywiadzie dla "Die Welt": Wstydzę się Andrzeja Dudy

Lech Wałęsa, fot. TVN24/kadr z filmu
Lech Wałęsa, fot. TVN24/kadr z filmu
Wykop Skomentuj333

- Łamie konstytucję. Nie jest dobrym prezydentem. Wstydzę się za tego prezydenta - tak na łamach niemieckiej prasy wypowiada się Lech Wałęsa.

Wałęsa: Duda łamie prawo

Były prezydent uważa, że Andrzej Duda łamie polskie prawo. Chociaż rządzący mogą je zmieniać to - jak zastrzega - powinni przestrzegać konstytucji. W wywiadzie, udzielonym "Die Welt", nie chciał oceniać Beaty Szydło, bo zbyt krótko urzęduje w roli premiera. Stwierdził lakonicznie, że "dobrze to nie wygląda".

Były prezydent zwrócił uwagę, że działania PiS mogą doprowadzić do wybuchu wojny domowej. Znalazł jednak jeden pozytyw: - Pojawiają się wciąż nowe pomysły. W ostatnim czasie ludzie zaniedbali swoją obywatelską aktywność, ale to się zmienia - powiedział.

Aktualizacja: Wałęsa wspiera KOD: Spokojnie, pokojowo wymusimy zmiany

Wałęsa zapowiada powrót do polityki

Wałęsa zapowiedział również powrót do polskiej polityki. - Jestem już zmęczony, ale wydaje mi się, że nie będę miał wyboru i będę się musiał mocniej zaangażować - ogłosił w "Die Welt". Były prezydent podkreślał, że nie chce, by nowa władza ośmieszyła dorobek 25 lat wolności. Dodał również, że będą go wspierać w tej "walce" przyjaciele.

W ostatnich dniach Wałęsa wypowiada się w ostrym tonie o rządzie PiS. W programie Moniki Olejnik grzmiał: - Ten rząd działa przeciwko Polsce i ośmiesza nas na świecie. Ja się wstydzę wyjechać za granicę. Jeszcze raz wezwał do referendum w celu skrócenia kadencji Sejmu: - Trzeba wykazać, że 2/3 jest przeciwko temu rządowi - nawoływał. Jego zdaniem, naród powinien odwołać prezydenta Dudę z pełnionej funkcji.

Zobacz także: Eliciarze III RP z Wałęsą w klapie

Były prezydent krytykuje PiS i Kaczyńskiego

Oskarżył również Jarosława Kaczyńskiego o zapędy totalitarne: - Chce zostać naczelnikiem, jak Piłsudski. Albo nawet paść i zostać pochowanym na Wawelu - wyśmiewał prezesa PiS.

Lech Wałęsa krytykuje urzędującą głowę państwa na łamach zagranicznych mediów. Żaden z prezydentów nie robił tego w stosunku do poprzedników i następców. Czy opinie, wygłaszane w "Die Welt" mogą zaszkodzić wizerunkowi Polski?

Aktualizacja: Wałęsa: To, co się dzieje w Polsce wymaga, by bronić wolności

Źródło: polityka.pl, tvn24.pl

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Wykop Skomentuj333
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale