PiS oficjalnie wycofuje projekt podwyżek dla członków rządu

Łukasz Schreiber fot. PAP/Paweł Supernak
Łukasz Schreiber fot. PAP/Paweł Supernak

PiS rezygnuje z pomysłu wysokich podwyżek dla członków rządu, posłów i senatorów. Pierwsza Dama pensję jednak otrzyma.

Duże podwyżki dla VIP-ów wycofane, posłowie nie dostaną nic

Poseł Łukasz Schreiber, który wcześniej zaprezentował wniosek podwyżek dla VIP-ów stwierdził, że "po konsultacjach i na polecenie władz partii projekt grupy posłów jest wycofany." - Będzie złożony drugi projekt, który znacząco ogranicza wszystkie podwyżki. Co najważniejsze, dla posłów nie będzie żadnych podwyżek. Wycofujemy się z jakiejkolwiek podwyżki dla posłów i senatorów - dodał Schreiber.

Wypowiedź Łukasza Schreibera. źródło: TVN24/x-news

Zbyt wysoki wzrost pensji członków rządu

Początkowo projekt podwyżek dla członków rządu Szydło zakładał, że od 4 do 5 tys. zł wzrosną wynagrodzenia m.in. prezydenta, wicepremierów, ministrów, wiceministrów i wojewodów. Po raz pierwszy pensję otrzymać miała Pierwsza Dama. Posłowie i senatorowie  zarabialiby ok. 2,7 tys. miesięcznie więcej.

Poseł Schreiber zapewnił jednak, że podwyżki będą mniejsze. - Podwyżki będą znacząco niższe, cały koszt bedzie znacząco niższy. To będzie około 35 proc. do 40 proc. początkowej kwoty, czyli około 10 milionów - powiedział.

Pensja dla pierwszej damy

Schreiber dodał, że istotą tego co trzeba zmienić jest kwestia pozycji wiceministrów, uregulowania wynagrodzeń dla małżonków prezydenta oraz byłych prezydentów. Te regulacje zawierać będzie nowy projekt. Złożony zostanie "niedługo", być może jeszcze w tym tygodniu. Na pytanie czy był "rozdźwięk" między władzami partii, a władzami klubu ws. projektu odparł: - Była pełna jedność.

Sprzeciw opozycji

Proponowanym podwyżkom ostro sprzeciwiła się opozycja.  - Zastaliście finanse publiczne w dobrym stanie, takim, że pozwalacie sobie na rozdawnictwo (...). To niegodne, nieuczciwe i niesprawiedliwe - apelowała Monika Wielichowska z PO.

Poseł Paweł Kukiz zapowiedział, że jeśli podwyżki zostaną przyznane, posłowie Kukiz'15 będą pobierać pieniądze, ale przeznaczą je na cele charytatywne. - Mamy program "500 plus", mamy "Mieszkanie plus", teraz mamy "Koryto plus" - skrytykował projekt PiS Kukiz.

Także kierownictwo PiS poleciło posłom partii wycofanie projektu w sprawie podwyżki wynagrodzeń.

Żródło: PAP, TVN24

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz także:

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale