Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
70 obserwujących 3830 notek 8631362 odsłony
Salon24 news, 14 listopada 2017 r.

Kolejne zamieszanie w polskiej zbrojeniówce. PGZ zrezygnowała z wielomilionowego kontraktu

2244 57 1 A A A
Pojazd "wirus" firmy Concept.
Pojazd "wirus" firmy Concept.

Polska Grupa Zbrojeniowa niespodziewanie wycofała się z przetargu na pojazdy dalekiego rozpoznania tuż przed rozstrzygnięciem ofert - donosi RMF FM. Decyzja należała do prezesa PGZ, który jednocześnie kierował innym holdingiem zbrojeniowym, starającym się o kontrakt warty 100 mln złotych.

Pojazdy dalekiego rozpoznania będą produkowane przez Polski Holding Obronny oraz prywatną firmę Concept. Polska Grupa Zbrojeniowa wycofała ofertę tuż przed rozstrzygnięciem konkursu. Jej prezes - Błażej Wojnicz - jednocześnie kierował PHO, który konkurował w przetargu na samochody. Wojnicz, według informacji RMF FM, był współpracownikiem Bartłomieja Misiewicza. Nie miał zgody na kierowanie pracami dwóch spółek zbrojeniowych, dlatego MON w kwietniu wymusiło na nim rezygnację w Polskim Holdingu Obronnym. 

W lipcu spółka odniosła wielki sukces - wygrała praktycznie bez wielkich starań kontrakt o wartości ok. 100 mln złotych. Umowę z resortem obrony podpisano we wrześniu. Przetarg w ramach programu "Żmija" ogłoszono w 2012 roku. Trzy lata później do konkursu na pojazdy dla armii stanęło 8 podmiotów. W lutym 2017 roku liczyły się już tylko PGZ, PHO i Concept. Pierwsza spółka zbrojeniowa, decyzją prezesa Wojnicza, zrezygnowała z walki o kontrakt.

Dwa miesiące prezesury łączonej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i Polskim Holdingu Obronnym były kluczowe dla losów inwestycji - twierdzi RMF FM. W oficjalnym komunikacie, największa firma zbrojeniowa w Polsce tłumaczy, że produkcja pojazdów dalekiego rozpoznania dla wojska byłaby... nieopłacalna. - Grupa nie posiadała ukończonego pojazdu, który spełniałby wymagania w tym postępowaniu. Jego budowa wymagałaby dodatkowych nakładów - zakomunikowała PGZ. Straty w wyniku podpisania kontraktu poniosłyby ponadto Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, główny wykonawca pojazdów.

Firma Concept z Bielsko-Białej zajmuje się produkcją pojazdów specjalnych. "Firma Concept Sp. z o. o. oferuje pojazdy różnych marek z zabudowami różnego typu w tym pojazdy dla Policji, Wojska, Straży Pożarnej, karetki pogotowia, pojazdy warsztatowe i inne zgodnie ze specyfikacją Klienta. Jesteśmy jedynym w Europie środkowej producentem mobilnych platform szturmowych dla oddziałów antyterrorystycznych. Zajmujemy się również przebudową motocykli, profesjonalnymi modyfikacjami samochodów terenowych, produkcją łodzi aluminiowych, oraz oferujemy akcesoria do samochodów i motocykli" - czytamy na oficjalne stronie internetowej spółki.

Zobacz też:

Afera w MON z przetargiem na autobusy. Kownacki: To wina osoby związanej z PO


Źródło: RMF FM

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/news-news-rmf-fm-szokujace-decyzje-pgz-rezygnuje-z-szansy-na-lukr,nId,2464656#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firef
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Poprawione.
  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.

Tematy w dziale Społeczeństwo