140 obserwujących
7222 notki
18723k odsłony
2455 odsłon

Trump zaskakuje. Odwołał sekretarza stanu Rexa Tillersona, jest też nowa szefowa CIA

Donald Trump. Fot. PAP/EPA
Donald Trump. Fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj77

Rex Tillerson został zdymisjonowany ze stanowiska sekretarza stanu. Jego miejsce zajmie były szef CIA, Mike Pompeo. Donald Trump nie ukrywa, że to jego samodzielna decyzja, a powodem roszad na szczytach amerykańskiej władzy są nieporozumienia w kluczowych kwestiach dla polityki Stanów Zjednoczonych. 

- Rozmawialiśmy o tym od dłuższego czasu. Rex to dobry człowiek, świetnie nam się współpracowało, życzę mu jak najlepiej. Na pewno sobie poradzi - tłumaczył w Waszyngtonie prezydent USA. Donald Trump jako przykłady nieporozumień z Rexem Tillersonem wymienił rozmowy z Koreą Północną i umowę nuklearną z Iranem.

Dymisja Rexa Tillersona. Źródło: x-news


Trump miał za złe sekretarzowi stanu, że negocjował za jego plecami. Zdaniem ekspertów, Tillerson od dawna był uważany przez Trumpa za dyplomatę zbyt "establishmentowego".

USA "rozczarowane" podpisaniem przez prezydenta Dudę ustawy o IPN

Z kolei były sekretarz stanu nazwał w październiku ub. r. prezydenta "durniem", o czym informowały amerykańskie media. Tillerson nigdy nie zaprzeczył tym doniesieniom.

Trump wyjaśnia powody dymisji Tillersona. Źródło: x-news


Sam zdymisjonowany polityk nie ukrywa zdziwienia. Telewizja CNN uzyskała komentarz Tillersona. Wyraził on zdziwienie decyzją Trumpa, o której miał dowiedzieć się z twittera amerykańskiego przywódcy. Politycy w ogóle nie rozmawiali na temat dymisji - twierdzi były sekretarz stanu.Zobacz też: Waszczykowski zaprasza Tillersona: Chłopie, enjoy life, odwiedź Polskę

Tillersona zastąpi były szef CIA, Mike Pompeo. Trump mówił o nim jako o doświadczonym urzędniku, z którym nadaje na "tych samych falach". To właśnie Pompeo ma być kluczową postacią w negocjacjach z Koreą Północną. Stawką ważnych rozmów jest zakończenie testów jądrowych i ograniczenie nuklearnej potęgi Kim Dzong Una.

Gina Haspel - dotychczasowa wicedyrektor CIA - zastąpi Pompeo na stanowisku szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej. To pierwsza kobieta na tak ważnym stanowisku. Potwierdzić zmiany w CIA i w Departamencie Stanu musi jeszcze amerykański senat.

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka