Blog
Spes in virtute
30-06.
0 obserwujących 103 notki 87036 odsłon
30-06., 24 stycznia 2014 r.

"Sława Ukraini", "Herojam sława"


Oficjalne pozdrowienie UPA. Burzę wywołało użycie go wczoraj przez B.Wildsteina. Ja nawet rozumiem dlaczego.

Jak napisał Carcajou:
"Hasło „Sława Ukrajini! - Herojam Sława!” [pol. Chwała Ukrainie, Chwała bohaterom] to oficjalne pozdrowienie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowione w 1940 roku. Było również używane przez partyjną bojówkę OUN-B – Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Oprócz okrzyku należało wyciągnąć w górę prawą dłoń "lekko w prawo, nieco powyżej szczytu głowy”, z czego w późniejszych latach zrezygnowano.

 Od lat 90. pozdrowienie to jest wykorzystywane na niepodległej Ukrainie, głównie przez ugrupowania postbanderowskie i nacjonalistyczne, m.in. przez działaczy partii „Swoboda”."

Geneza jest jasna. Wydźwięk jest jasny. Bo niby kto to są ci heroje? Można nawet pokusić się o porównanie z nazistowskim "heil hitler".

Tak widziałem to do wczorajszego dnia. Wczoraj wieczorem oglądałem przekaz na żywo espreso.tv z euromajdanu. Przemawiało kilku organizatorów protestów podając różne wiadomości. Zwykle kończyli zawołaniem "Sława Ukraini" a tłum odpowiadał "herojam sława". Nad tłumem powiewały głównie flagi ukraińskie. I tak sobie pomyslałem, może jest szansa na odczarowanie tego okrzyku? Może właśnie rodzą się nowi heroje? Ci którzy stoją na euromajdanie i wcale nie musza być zwolennikami banderyzmu i członkami "Swobody".  Może to jest właśnie szansa na przełom w ich i naszym myśleniu?

Co myślicie? Uda się zastąpić banderowskich herojów tymi nowymi? Czy jest to zbytni optymizm.

Opublikowano: 24.01.2014 11:50.
Autor: 30-06.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @ŁUKASZ RZEPIŃSKI "to samo pytanie dotyczy Tomahawka" - Litości. Tomahawk to 500kg ładunku....
  • @AWOJT Jakie znowu trzy "tarcze antyrakietowe". To powtarzanie medialnych bredni. każdy...
  • @Autor Haha 117 odsłon i tyle głosów dostanie Palikmiot. Żałosne.

Tematy w dziale