Ali Bey Ali Bey
532
BLOG

Referendum konstytucyjne w Turcji

Ali Bey Ali Bey Polityka Obserwuj notkę 5

58% wyborców uczestniczących w referendum, które odbyło się 12 września w Turcji, opowiedziało się za zmianami w Konstytucji. W referendumwzięło udział 73% osób uprawnionych do głosowania. Ten wynik to wielki sukces polityczny premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Tzw. „pakiet referendalny” zawierał propozycje dotyczące zmniejszenia uprawnieńsądów wyższych instancji, które w swych orzeczeniach często kontestują politykę rządu, ograniczenie wpływów armii, nieprzychylnie nastawionej wobec obecnych władz a także poszerzenia swobód obywatelskich,zmian w funkcjonowaniu zawodów sędziego i prokuratora, zwiększenia liczby sędziów w Trybunale Konstytucyjnym i przyznanie parlamentowi prawa ich mianowania.

Projekt zmian konstytucyjnych od samego początku wzbudzał mnóstwo emocji i podzielił polityczną mapę Turcji na dwa przeciwstawne obozy. Zdaniem premiera Erdogana, zreformowana konstytucja zwiększy wolność i demokrację a ograniczając wpływ armii na życie kraju w większym stopniu będzie spełniać normy unijne, co może się stać przepustką dla Turcji do Unii Europejskiej. Z kolei laicka opozycja uważa, że nowelizacja ustawy zasadniczej w niebezpieczny sposób umocni władzę rządzącej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju i da parlamentowi możliwość wpływania na władzę sądowniczą.

Pozytywny wynik referendum spotkał się entuzjastycznym odzewem ze strony polityków z krajów UE. Swoje gratulacje premierowi Turcji przekazali m.in. premier Włoch Silivio Berlusconi, niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle a także szef hiszpańskiego MSZ Miguel Moratinos. Komentatorzy podkreślają, że przyjęty w referendum pakiet reform jest krokiem we właściwym kierunku i przyczyni się do pełniejszego spełnienia przez Turcję kryteriów wstąpienia do UE.

Referendum nieprzypadkowo odbyło się 12 września, czyli w 30. rocznicę wojskowego zamachu stanu z 1980 roku. Obecna Konstytucja Turcji została uchwalona właśnie w wyniku tamtego puczu wojskowego. Przyznaje ona szerokie uprawnienia siłom zbrojnym, które uważają się za gwaranta laickości państwa, który zapobiega jego nadmiernej islamizacji. W ciągu ostatniego półwiecza wojsko stało za zmianą czterech gabinetów rządzących.Wśród licznych zmian oprócz zmniejszenia władzy armii jest m.in. zapis o zniesieniu immunitetu wobec autorów tego puczu. Pozwoli to na osądzenie puczystów, chociaż niektórzy prawnicy twierdzą, że sprawa ta uległa przedawnieniu.


 

Ali Bey
O mnie Ali Bey

„Do not be afraid of telling the truth.” - Mustafa Kemal Atatürk.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka