0 obserwujących
12 notek
32k odsłony
  532   0

Referendum konstytucyjne w Turcji

58% wyborców uczestniczących w referendum, które odbyło się 12 września w Turcji, opowiedziało się za zmianami w Konstytucji. W referendumwzięło udział 73% osób uprawnionych do głosowania. Ten wynik to wielki sukces polityczny premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Tzw. „pakiet referendalny” zawierał propozycje dotyczące zmniejszenia uprawnieńsądów wyższych instancji, które w swych orzeczeniach często kontestują politykę rządu, ograniczenie wpływów armii, nieprzychylnie nastawionej wobec obecnych władz a także poszerzenia swobód obywatelskich,zmian w funkcjonowaniu zawodów sędziego i prokuratora, zwiększenia liczby sędziów w Trybunale Konstytucyjnym i przyznanie parlamentowi prawa ich mianowania.

Projekt zmian konstytucyjnych od samego początku wzbudzał mnóstwo emocji i podzielił polityczną mapę Turcji na dwa przeciwstawne obozy. Zdaniem premiera Erdogana, zreformowana konstytucja zwiększy wolność i demokrację a ograniczając wpływ armii na życie kraju w większym stopniu będzie spełniać normy unijne, co może się stać przepustką dla Turcji do Unii Europejskiej. Z kolei laicka opozycja uważa, że nowelizacja ustawy zasadniczej w niebezpieczny sposób umocni władzę rządzącej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju i da parlamentowi możliwość wpływania na władzę sądowniczą.

Pozytywny wynik referendum spotkał się entuzjastycznym odzewem ze strony polityków z krajów UE. Swoje gratulacje premierowi Turcji przekazali m.in. premier Włoch Silivio Berlusconi, niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle a także szef hiszpańskiego MSZ Miguel Moratinos. Komentatorzy podkreślają, że przyjęty w referendum pakiet reform jest krokiem we właściwym kierunku i przyczyni się do pełniejszego spełnienia przez Turcję kryteriów wstąpienia do UE.

Referendum nieprzypadkowo odbyło się 12 września, czyli w 30. rocznicę wojskowego zamachu stanu z 1980 roku. Obecna Konstytucja Turcji została uchwalona właśnie w wyniku tamtego puczu wojskowego. Przyznaje ona szerokie uprawnienia siłom zbrojnym, które uważają się za gwaranta laickości państwa, który zapobiega jego nadmiernej islamizacji. W ciągu ostatniego półwiecza wojsko stało za zmianą czterech gabinetów rządzących.Wśród licznych zmian oprócz zmniejszenia władzy armii jest m.in. zapis o zniesieniu immunitetu wobec autorów tego puczu. Pozwoli to na osądzenie puczystów, chociaż niektórzy prawnicy twierdzą, że sprawa ta uległa przedawnieniu.


 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale