Andrzej Kubina Andrzej Kubina
145
BLOG

Popiersie Wojciecha Seweryna przekazane do zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie

Andrzej Kubina Andrzej Kubina Kultura Obserwuj notkę 0

12 listopada 2023 roku podczas "Zaduszek Katyńskich” które miały miejsce w siedzibie Muzeum Katyńskiego w Warszawie przyjaciel muzeum Janusz Jarosławski przekazał do zbiorów popiersie Wojciecha Seweryna wykonane w 2013 roku przez artystę chicagowskiego artystę rzeźbiarza Leonarda Szczura.

Uwieczniony na popiersiu Wojciech Seweryn w latach 80-tych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, był inicjatorem budowy i autorem Pomnika Ofiar Katynia w Chicago. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej wraz z delegacją udającą się na obchody upamiętnienia 70-lecia Zbrodni Katyńskiej, w której zginął jego ojciec porucznik Mieczysław Seweryn.

Autor rzeźby Leonard Szczur jest artystą tworzącym w Chicago od 2001 roku. Jego rzeźby znajdują się w wielu znanych miejscach na całym świecie m.in w Auli Pawła VI w Watykanie. Leonard Szczur w środowisku polonijnym jest postacią barwną, która skupia wokół siebie wielu twórców i artystów, prywatnie to niezwykle skromny człowiek, oddany bez reszty pasji twórczej.

Darczyńca Janusz Jarosławski (ur. 2 października 1967 w Zwierzyńcu) to pisarz, publicysta, działacz społeczny, ekspert historyczny, autor książek dotyczących dziejów wojskowości. Przyjaciel i darczyńca Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Swoje prace wystawiał na amerykańskich uczelniach, na Uniwersytecie Princeton w New Jersey i na Uniwersytecie Północno-Zachodnim w Evanston. Jest laureatem licznych nagród literackich, wyróżnień międzynarodowych, odznaczeń państwowych i resortowych m.in.: Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i tytułu Ambasador Kultury Polskiej.

Muzeum Katyńskie jest oddziałem martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zostało utworzone w 1993 roku dzięki determinacji środowisk katyńskich. Muzeum Katyńskie to dom relikwii katyńskich i dom rodzin katyńskich. Ale to jest też pomnik, który woła głośno o zbrodni. To bardzo szczególna instytucja kultury - spełnia rolę muzeum i ośrodka edukacji. To pierwsza w świecie placówka martyrologiczno-muzealno-badawcza dokumentująca Zbrodnię Katyńską, popełnioną na ponad 22 tysiącach jeńców i więźniów wiezionych w latach 1939–1940 w sowieckich obozach i więzieniach.

Zobacz galerię zdjęć:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura