24 obserwujących
462 notki
277k odsłon
775 odsłon

Afera KNF: Bank za złotówkę - plan Zdzisława czy(li) regulacje UE

Wykop Skomentuj16

Nadzór bankowy w Polsce kuleje od wielu lat więc nie dziwi mnie, że po przeniesieniu nadzoru pod nowy szyld "KNF" w 2006, znów wybuchła afera. Problem istnienia kredytów denominowanych w obcych walutach jest jednym z dowodów, że nadzór nad bankami nigdy nie działał poprawnie.

Jednakże tu chciałbym zająć się jednym fragmentem, mianowicie przejęciem Getinu (i pewnie Idea Banku) za złotówkę, który to pomysł miał lansować Zdzisław Sokal. Nawet na SG wisiały notki histerycznie opisujące jak to w Polsce chcą okraść biznesmena. Więc może parę słów o tym, jak to się robi w UE.

"Kradzież systemowa" - wg Czarneckiego -  czyli procedura przejęcia upadłych banków przez inne podmioty jest oficjalną formułą ratowania banków w UE, o czym zarówno bankster jak i Wyborcza muszą wiedzieć. Dyrektywa BRRD 2014/59/UE z dnia 15 maja 2014 r. ustanawiająca ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych (...) jest obowiązującym prawem i w założeniu miała być batem na banki, w które utopiono gigantyczne pieniądze podatników podczas ostatniego kryzysu w latach 2008-13. Ta dyrektywa miała przerzucić koszty ratowania banków z podatników na akcjonariuszy.

Na marginesie, w 2017 modyfikacja tej samej dyrektywy pozwoliła na rabowanie pieniędzy klientów w celu ratowania banku ale zostańmy w słusznym gniewie z 2014. 

Drugim celem dyrektywy było uproszenie procedury upadłości banku.  „Dotychczasowa procedura likwidacyjna, czyli procedura upadłościowa, jest czasochłonna, a syndyk zarządzający masą upadłościową nastawiony jest na pozbycie się aktywów po cenie, jaką w danym momencie zaoferuje rynek. Szybciej i mniejszym kosztem można zrestrukturyzować lub zlikwidować w sposób uporządkowany bank przy zastosowaniu procedur administracyjnych” - to cytat z BRE-CASE. Z ciekawostek, autorzy sugerują, by  procedurę przeprowadzić w ciągu weekendu, by nie siać paniki wśród klientów i na rynku. Zwłaszcza, że "run na banki" mógłby spowodować efekt domina.

W UE została powołana specjalna agencja SRB - Single Resolution Board  dla potrzeb tej zmiany w BRRD. Na język polski tłumaczona jest jako Jednolita Rada ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB).

Portal bankier.pl przedstawia przykład przejęcia za jedno euro w EUropie.

W lipcu 2017 Banco Popular Espanol został w ciągu jednej nocy przejęty, za jedno euro, przez Santandera. Tego samego Santandera, który w Polsce przejął BZWBK oraz Deutsche Bank Polska. Procedure opisał również bankier.pl, tuż po przejęciu. Nie wiem co wykończyło były szósty największy bank w Hiszpanii ale w 2016 odnotował 3,5 mld EUR straty i potrzeba było 3-5 mld euro by postawić go na nogi. Za to doskonale wiem co szkodzi Getinowi w Polsce. Był jednym z liderów w udzielaniu kredytów denominowanych we frankach.

SRB w komunikacie poinformowała o przejęciu wszystkich aktywów BPE przez Santandera. Było to bezpośrednio związane z  decyzją Europejskiego Banku Centralnego, który uznał, że Banco Popular to instytucja, która „upada lub prawdopodobnie upadnie”.

„Nie istniała żadna wiarygodna perspektywa tego, że alternatywne działania sektora prywatnego lub decyzja nadzoru mogłaby ochronić bank przed upadkiem w najbliższym czasie” – podano w decyzji EBC.

Kurs akcji BPE dołował przez dłuższy czas, zgodnie z kondycją banku. Jednak po decyzji SRB inwestorzy stracili wszystko, a akcje BPE zniknęły z hiszpańskiej giełdy. Jak informował prasa w Hiszpanii, inwestorzy mogę się procesować z (byłym) zarządem banku. Tak samo jak akcje banku rozpłynęły się obligacje banku.

Dlaczego banki mają problemy?

Pierwszy problem to systemem pieniądza fiducjarnego zwanego fiat money czyli pieniądza opartego na wierze (w emitenta czyli w państwo) i nie mającego oparcia w kruszcu. Zaś bezpośrednią przyczyną jest system rezerwy cząstkowej. Proponuję by zapoznać się z genialnym wytłumaczeniem tego pojęcia przez Prostą Ekonomię. Dla przypomnienia wg stanu z 2015 w Polsce rezerwa cząstkowa to 3,5% (trzy i pół procent). Szwajcaria próbowała zlikwidować mechanizm rezerw cząstkowych, ale niestety banksterka wygrała.

"Imperium Czarneckiego" miało róże kłopoty związane również z kredytami denominowanymi w CHF. Byli też znani z oferowania rozwiązań swoim klientom, które w dłuższym czasie okazywały się dla nich niekorzystne. W efekcie Getin przegrał kilka spraw o klauzule abuzywne, a ostatnio w sądach z "frankowiczami".

Ponieważ mam wątpliwą przyjemność długoletnich kontaktów z Getinem, więc mnie to nie dziwi, że pracowano nad możliwością przejęcia. Zgodnie z BRRD największą stratę poniósłby sam Leszek Czarnecki. Co jest jednym z powodów odpalenia afery właśnie teraz. Ustawa implementująca to rozwiązanie z BRRD została przyjęta przez sejm 9 listopada. Senat będzie obradował 22-24 listopada. Warto obserwować co będzie tematem obrad.


Edit:

Komentarz Stop Bankowemu Bezprawiu w sprawie Getinu.

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale