25 obserwujących
447 notek
271k odsłon
202 odsłony

Pierwszy wałek wyborczy

Wykop Skomentuj12

Ktoś może powiedzieć, że wyborów jeszcze nie ma więc ... co to ja piszę?

Kalendarz wyborczy jest precyzyjnie definiowany ustawą. Prezydent ogłosił, że w tym roku wybory odbędą się 13 października. Ogłoszenie pojawiło się w prezydenckim BIPie. Jak czytamy do 3 września 24:00 jest czas na zgłaszanie list kandydatów - czyli podpisów.

I tu dochodzimy do naszego wałka.

Dopóki rozporządzenie nie pojawi się w Dzienniku Ustaw PKW nie zacznie rejestracji komitetów. Komitet bez rejestracji nie może zbierać podpisów, założyć konta i starać się o NIP potrzebny do ewidencjonowania wydatków wyborczych.

Mimo, że od ogłoszenia mija już trzeci dzień Dziennik Ustaw "milczy".

Najbardziej poszkodowane są małe komitety, dla których jedna z najkrótszych kampanii wyborczych w 21 wieku, i tak jest już wyzwaniem. Mimo tego partia rządząca bezczelnie okrada je z czasu na zbieranie podpisów. W odróżnieniu od PoPiSu czy innego Koryta'19, Konfederacja nie ma armii urzędników, którzy zbiorą potrzebne podpisy we własnym gronie.

Zgodnie z prawem, informacja w Dzienniku Ustaw może się pojawić do 5 dni, w niekorzystnej interpretacji 5 dni roboczych. Zaś rejestracja komitetu trwa do dwóch dni. Pamiętając o święcie 15 sierpnia, może się okazać, że komitet zostanie zarejestrowany dopiero 19 sierpnia. Więc w wersji ekstremalnej, na zbieranie podpisów zostanie 15 dni z 27.

Większość informacji z twittera Krzysztofa Bosaka.


Poprzednia notka
<-.    .->
Następna notka
Morawiecki: PiS jest partią socjalistyczną

Pierwszy wałek wyborczy cz. 2


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale