Blog o Nikodemie Skotarczaku Nikosiu Blog o Nikodemie Skotarczaku Nikosiu
170
BLOG

Jakpokochałamgangstera reż.Maciej Kawulski-Kom(o)u mogło zależeć na tak haniebnym filmie?

Blog o Nikodemie Skotarczaku Nikosiu Blog o Nikodemie Skotarczaku Nikosiu Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
Bo to, że filmowy Komo to Kura jest wiadome. Czyżby za tym filmem mógł stać z cienia najbliższy przyjaciel i wspólnik Nikosia? Tym bardziej jak się z czasem okazało - bardziej niestety fałszywy przyjaciel niż przyjaciel. A być może inny, tym razem nie przyjaciel, ale dobry znajomy Nikosia z dawnych lat miałby coś do powiedzenia w tym temacie?... A jak z kolei zauważa K.Turaliński: Wyrwane z kontekstu kadry z życia Nikodema Skotarczaka zmiksowane z odrobiną fantazji reżysera dały efekt wyczekiwany chyba tylko przez zabójców Nikosia. Nawet oni nie zdołali tak skutecznie wymazać go z kart historii polskiego świata mafijnego..


imageFragment z sensownego artykułu K.Turalińskiego w temacie gniota kawulskiego:
,,Scenariusz bardzo luźno podchodzi do chronologii zdarzeń i często myli przyczynę ze skutkiem, pomija też najważniejsze wydarzenia z życiorysu Nikosia, które wyjaśniały motywy psychologiczne jego działań i powody konkretnych decyzji. Największym błędem, wołającym o pomstę do nieba, było przeniesienie nalotu Pruszkowa na Trójmiasto z roku 1994 na 1998 - czyli na dni poprzedzające zabójstwo Skotarczaka. W filmie dowiadujemy się, że Nikoś odmówił wtedy uznania zwierzchnictwa stolicy i wystawił gangsterów (w tym Pershinga) policyjnym antyterrorystom, co miało nastąpić w czasie jego załamania nerwowego, bankructwa i skrajnego uzależnienia od narkotyków - innymi słowy nie myślał trzeźwo i nie bardzo wiedział co robi zaślepiony manią własnej wielkości oraz (nieistniejącej) potęgi. Jak sugeruje reżyser, miał to być najbardziej prawdopodobny motyw późniejszej egzekucji głównego bohatera. Nic z tych rzeczy. Najazd pruszkowskich nastąpił wiele lat wcześniej i zakończył się dla Pershinga długim więzieniem, a w między czasie wydarzyło się wiele ważniejszych i ciekawszych rzeczy. Sęk w tym, że o nich też się nie dowiadujemy.

Co ważnego pomija film? To źle postawione pytanie. Prawidłowe brzmieć powinno: czego nie pomija? Aby nie było zbyt prosto odpowiem jednak na to pierwsze:
  zamach na Nikosia w Hamburgu (odwet etnicznych środowisk przestępczych z Budapesztu), wskutek którego przyciąga on uwagę lokalnej policji i tym samym zostaje zmuszony do przeniesienia interesów do Berlina,
  zamach na Zbigniewa Nawrota - przyjaciela, kontrahenta i zarazem króla przemytu spirytusu,
  znajomości z takimi osobami jak Ricardo Fanchini i Jeremiasz Barański,
(...)
legalne inwestycje (m.in. wiodąca firma ubezpieczeniowa),

Scenariusz przemilcza więc największe interesy i powiązania Skotarczaka, a co daje w zamian? Niewiele. Z filmu dowiadujemy się, że boss z trójmiasta "zdenerwował" wielu ludzi - w tym Pruszków i łódzką Ośmiornicę, ale wynika z niego, że zrobił to zupełnie bez powodu, ot tak, przez nieusprawiedliwioną manię wielkości i przerost własnej formy nad treścią. Rzekomo był sam, nie miał nic, nie mógł nic, jego towarzyszką życia nie była kochająca żona tylko grana przez Julię Wieniawę nimfomanka-wolontariuszka (żona pojawiła się na chwilę i zniknęła bez śladu), a jedynym życzliwym mu człowiekiem był niemiecki policjant, który z dobrego serca chciał go zamknąć za kratami... Jak wiadomo, w zasadzie nic z tych rzeczy nie jest prawdą. Pokrótce przedstawiono jedynie zaangażowanie w wojnę zgorzelecką toczoną między przemytnikami Lelkiem i wspieranym przez Pruszków Carringtonem, a także imperium samochodowe sprzed 30 lat, czyli bardzo skromnie i również z przemilczeniem szczegółów przygranicznej masakry. Tak jak to przedstawiono na ekranie prosperowały drobne gangi, a nie zrzeszające kilkuset kryminalistów, wielopoziomowe, wyspecjalizowane zorganizowane struktury przestępcze o charakterze zbrojnym. Zabrakło też ukazania trudnych i niebezpiecznych tras przemytniczych przez Rosję.

Choć Pershing został wymieniony z imienia i nazwiska, to w pozostałych przypadkach przemilczano nawet pseudonimy kluczowych gangsterów. Grany przez Sebastiana Fabijańskiego (bez wątpienia najlepsza w tej produkcji gra aktorska) Wiesław Kokłowski pseud. Szwarceneger ukryty został pod nic nie mówiącym pseudonimem "Silvio". Niezbyt wiernie przedstawiono jego śmierć - zamiast serii z broni maszynowej pod blokiem kochanki na gdańskim Przymorzu dostaje kulę z pistoletu z tłumikiem. Niby szczegół, a jednak boli. Nie dowiadujemy się też, który z aktorów gra Kurę, a który Lelka czy Zachara. A szkoda, być może dzięki temu scenariusz byłby choć odrobinę zrozumiały, gdyż nawet znając szczegółowy życiorys Nikosia można się nie raz zgubić. Z kolei Mecenas grany przez Eryka Lubosa (tu: Kleks) bardziej przypomina emerytowanego kieszonkowca, niż wówczas jednego z najbogatszych Polaków niemal monopolizującego handel walutami obcymi pod parasolem SB.

O co można mieć największe pretensje? O systematyczne ośmieszanie Nikosia. Bohater zatrzymany w kwiaciarni przez polską policję nie nosi spodni i wygląda na osobę co najmniej niepełnosprawną umysłowo. Jak było naprawdę? Skotarczaka zatrzymał elitarny oddział policji (w tym gen. Adam Rapacki) gdy ten wysiadał z czarnego BMW na Żoliborzu. Miał spodnie, a także kilkuosobową uzbrojoną po zęby ochronę, bynajmniej nie był też wtedy w stanie psychozy. Podobnych kontrowersyjnych scen było wiele, a część z nich uderzała również w wiarygodność jego ostatniej żony - Edyty, na której oczach Nikoś został zastrzelony przez nieznanych sprawców."
Kawulski powinien się wstydzić, bo stworzył strasznego patologicznego gniota, który de facto obraża Nikosia, jak również ewidentnie uderza w jego ostatnią żonę, a obecnie wdowę Edytę. Jak dla mnie jest to skandal, aby stworzyć tak haniebny film o tragicznie zmarłym człowieku kim by nie był. Warto przypomnieć, że Nikodem Skotarczak znany też pod ksywą Nikoś nigdy nie był skazany za jakieś poważne przestępstwa. Ot ucieczka z konwoju policyjnego i posługiwanie się fałszywym bodaj paszportem czy dowodem osobistym. Wyszedł przedterminowo już po roku. Jego najbliższy przyjaciel i prawa ręka oraz wspólnik, z którym Nikoś miał Hestię siedział np. pół roku za kradzież auta, no i cóż z tego. Inny bardzo bliski Nikosiowi Henryk ps. Pepsi również miał podobne przeboje, a do tego był ważnym członkiem grupy Nikosia. Dziś to dobry golfista senior i szanowany biznesmen. Do tego kilku innych obecnie znanych i szanowanych biznesmenów, którzy w przeszłości np. kradli i przemycali samochody dla Nikosia lub robili z nim różnego rodzaju interesy. Kilku takich było/są na liście najbogatszych Polaków takich magazynów jak Forbes czy Wprost.  Jeden z takich został np. skazany za przemyt papierosów a i w niemieckim areszcie miał ,,przyjemność" spędził trochę czasu, co nie przeszkodziło mu wspiąć się na szczyt listy najbogatszych.
W związku z powyższym, komu moglo zależeć na takim haniebnym opluciu pośmiertnie Nikosia?  Czy to tylko głupota reżysera, jakiś brak rozumu żeby tak uderzać w zmarłego człowieka, brak empatii, (brak jakiegoś sumienia, na zasadzie wewnętrznego kompasu pt. hallo Kawulski to jest nie w porządku co robisz) i innych zaangażowanych w to filmowe plugastwo świadomie osób, połączone z chęcią zysku nawet przez tak negatywne i zakłamane przedstawienie rzekomego życia Nikosia wg. dowolnej i ordynardnej wizji reżysera, jak bardzo słusznie zauważyła w jednym z wywiadów wdowa po Panu Skotarczaku? Czy raczej celowe działanie na coś ukierunkowane? Na przykład odwrócenie uwagi od faktycznego przebiegu zdarzeń, przyczyn i motywów zabójstwa oraz osoby/osób zleceniodawcy tej zbrodni?

Gdy przyjdzie czas prawdy powinno być wiadome kto sterował z cienia posunięciami...

image

Blog dotyczący historii i osoby Nikodema Skotarczaka ,,Nikosia". Bardzo serdecznie polecam książkę żony Nikosia, Edyty Skotarczak. Tytuł książki: Nikodem Skotarczak Nikoś Ruletka życia. Możecie zamówić książkę żony Nikosia bezpośrednio na stronie wydawcy: www.stingerinvestments.com lub za pośrednictwem strony autorki www.edytaskotarczak.com oraz na Allegro.pl i Empik.com Mega polecam Do tego warte obserwowania, profile w social mediach autorki książki (linki do facebooka i youtube zostały także przypięte na stronie głównej bloga): https://www.facebook.com/profile.php?id=100075093286022  - profil Edyty Skotarczak https://www.facebook.com/profile.php?id=100078102726769  - Fanpage autorki https://www.tiktok.com/@edytaskotarczak1?lang=en - Tiktok autorki i Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCmLFChOpmvKTvc2Ia7-ZdUw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo