107 obserwujących
628 notek
268k odsłon
420 odsłon

Skansen

Wykop Skomentuj5

Kraj

Miasto Gdańsk, którego honorowym obywatelem jest Adolf Hitler (uczulam wrażliwych na język debaty, pojawia sie słowo-klucz "Hitler") postanowiło dokonać kolejnego kroku w trosce o swoje dziedzictwo historyczne, przywracając stoczni patrona w postaci Lenina, przynajmniej na historycznej bramie.
Po raz kolejny słychać coś o przywiązaniu do historii, a tym razem wręcz do chęci jej przypomnienia młodym pokoleniom. Być może również przypomnieniu klimatu dawnych czasów służyło spacyfikowanie przez ochronę protestów dość egzotycznej koalicji, w której, w różnych sprawach, spotkał się w swoim czasie lokalny PiS z anarchistami. Kogoś tam wtedy pobito, kogoś zagazowano - na pewno starsze osoby mogły przypomnieć sobie klimat PRL, a młodsze poczuć go na własnej skórze tudzież w oczach.

Ciekawe, kto ze stoczniowców obalających (nie napiszę "którzy obalili", bo jak się to kończy właśnie widać) komunizm spodziewał się, że po kolejnych trzydziestu znajdą się, często jako bezrobotni, w muzeum komunizmu? Może Adamowicz da im chociaż zniżki na bilety?

Czy to przywiązanie do historii, czy po prostu jakaś chora fascynacja Adamowicz różnymi totalniakami? Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi, pamiętając jednak, ile to punktów szacunku zyskał u władz miasta Grass, gdy już przypomniał sobie, że już w młodości zwalczał ten straszny syjonizm.

Tymczasem w sieci od rana czytam, co jeszcze w ramach tej polityki pseudohistorycznej przywrócić, przestawić lub przemianować i obawiam się, ze komuś właśnie podsuwamy pomysły.Ile trzeba czasu, by władze zaczęły zastanawiać się, czy tradycyjne, śląskie Kattovitz, czy historyczny Stalinogród? Większy kłopot z warszawskimi Alejami Ujazdowskimi, bo tu aż trzy nazwy do wyboru - al. Lipowa, al. Zwycięstwa i al. Stalina. Trzeba się będzie nieźle nagłowić.

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale