Przegląd świata
Ważny jest kontekst
3 obserwujących
24 notki
36k odsłon
440 odsłon

Kryzys irański a ceny ropy naftowej

Wykop Skomentuj4

Szybka stabilizacja cen ropy naftowej po ataku irańskich dronów na saudyjskie instalacje wydobywcze we wrześniu 2019 roku oraz brak gwałtownych zmian w tej dziedzinie po amerykańskiej akcji eliminacji generała Kasema Sulejmaniego wskazują, że region Zatoki Perskiej nie determinuje w tak dużym stopniu – jak w przeszłości – dostaw tego surowca na rynki światowe. Tym samym sukcesywnie ulega zmniejszeniu jego znaczenie w świetle wzrastającej produkcji ropy łupkowej w USA. Dodatkowo działania podjęte przez państwa arabskie Zatoki Perskiej mają zwiększyć bezpieczeństwo dostaw.

Rynek ropy naftowej konsumuje ryzyko…

Eliminacja irańskiego generała w dniu 3 stycznia 2020 roku i irańskie retorsje rakietowe pięć dni później przeciwko amerykańskim bazom wojskowym w Iraku spowodowały krótki skok ceny ropy o ponad 4 procent. Średni wzrost baryłki wynosił niespełna dwa dolary. W tej eskalacji konfliktu – w odróżnieniu od wrześniowego ataku dronami na saudyjskie instalacje w Abqaiq (jednodniowy wzrost ceny baryłki wynosił 15%) – nie ucierpiała jednak żadna infrastruktura wydobywcza. Rynki energetyczne jako mało prawdopodobne oceniają możliwość zablokowania przez Iran Cieśniny Ormuz. Tym samym wszelkie perturbacje geopolityczne w regionie Zatoki Perskiej odbierają mniej gwałtownie. Istotne znacznie ma również fakt, że przez cały 2019 rok istniało znaczne nasycenie ropą naftową na światowych rynkach, co pozwoliło największym jej konsumentom (USA, Chiny Indie, Japonia) na dokonanie znacznych rezerw.

Iran zainteresowany kontynuacją swoich dostaw

Ubiegłoroczne akcje prowokacyjne podejmowane przez morskie jednostki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przeciwko tankowcom w Zatoce Perskiej miały charakter demonstracyjny. Ich celem nie było zablokowanie Cieśniny Ormuz. Taki scenariusz uniemożliwiłby realizację kontraktów na sprzedaż irańskiej ropy do krajów azjatyckich i pozbawił Teheran kluczowych – w świetle trudnej sytuacji ekonomicznej – dochodów do budżetu. O stabilności dostaw zostały zapewnione przez stronę irańską na najwyższym szczeblu władze Japonii i Chin. Tym samym, Iran chce uniknąć scenariusza, kiedy nie byłby w stanie zrealizować swoich umów, a państwa azjatyckie zwróciłyby się do innych producentów ropy z propozycją podpisania nowych kontraktów.


Więcej na kryzys iranski a ceny ropy naftowej

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka