Nie rzucajcie swych perel....
"Nie rzucajcie swych perel przed wieprze, by nie podeptały ich nogami swymi, a obróciwszy się, nie rozszarpały was” (Mt 7,6).
27 obserwujących
514 notek
368k odsłon
438 odsłon

Zwiazek Legionistow Polskich z Oleandrow w Krakowie apeluje do patriotow!

Wykop Skomentuj7

http://daani.salon24.pl/594533,walka-iii-rp-z-legionistami-sojusz-pis-po-i-sld

Sporo informacji o sprawie  w linku powyzej

http://oleandry.edu.pl/

www.strona Zwiazku Legionistow Polskich z Oleandrow trudno dostepna w google.

 Zlinku powyzej apel:

W celu ratowania Oleandrów prosimy o wpłaty na konto :

Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny

Dom im. J. Piłsudskiego – Oleandry, Aleja 3-go Maja 7, 30-063 Kraków

nr rachunku:

31 8591 0007 0020 0055 9537 0001

z dopiskiem RATUJMY OLEANDRY

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/miasto-zabiera-legionistom-muzeum/jyq4chb

Zdjecia !

Istnieją od 94 lat. Od prawie 80 w tym samym miejscu przy al. 3 Maja. Teraz Związek Legionistów Polskich ma oddać swój budynek miastu. Piłsudczycy nie chcą się zgodzić, bo uważają to za bezprawieZwiązek Legionistów Polskich walczy z urzędem miasta o dom im. Józefa Piłsudskiego, gdzie mieści się Muzeum Czynu Niepodległościowego./…/Przez te wszystkie lata to właśnie legioniści utrzymywali pomieszczenia, w których obecnie mieści się Muzeum Czynu Niepodległościowego. Wszystkie eksponaty, w tym sala sztandarowa z relikwiami narodowymi, unikatowe popiersia Józefa Piłsudskiego i Edwarda Śmigłego-Rydza, oryginalny egzemplarz konstytucji z 1935 roku, pochodzą ze zbiorów własnych./…/ Taką decyzję podjął w poniedziałek krakowski sąd, który zażądał wydania budynku w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się wyroku.Dom im. Józefa Piłsudskiego powstał w latach trzydziestych ubiegłego wieku ze środków Związku Legionistów Polskich. Przez te wszystkie lata to właśnie legioniści utrzymywali pomieszczenia, w których obecnie mieści się muzeum Czynu Niepodległościowego. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych.

 – „Nie zgadzamy się z decyzją sąd. Będziemy się od niej odwoływać” – mówi komendant Krystian Waksmundzki.Walka o Oleandry trwa od kilku lat. Teraz zapadł wyrok korzystny dla miasta. 

– „Muzeum to ważna część polskiej historii i polskiego narodu. Niektórzy z nas poświęcili życie, aby to muzeum powstało. Przez te wszystkie lata utrzymujemy się z własnych funduszy” – mówi dyrektor muzeum, Komendant Naczelny Związku Legionistów Polskich Krystian Waksmundzki. Sprawa o nieruchomość znalazła finał w sądzie. Miasto tłumaczy, że dopiero, kiedy przejmie budynek, będzie w stanie pomóc i dofinansować Oleandry. 

– „Zamiarem miasta jest stworzenie miejsca, gdzie mogłoby funkcjonować kilka istniejących środowisk kultywujących tradycje legionowe. Aby przeprowadzić ten projekt, trzeba tam zrobić remont, który wymaga opuszczenia budynku przez obecnych użytkowników” – mówi Filip Szatanik

http://jpilsudski.org/artykuly-historyczne-pilsudski/memorabilia-pamiec-i-dziedzictwo/pomniki-miejsca-pamieci/pomniki-miejsca-pamieci/item/1947-krakow-oleandry-dom-im-jozefa-pilsudskiego

 

Budynek wzniesiono w latach 1928-34 z funduszy Związku Legionistów Polskich./…/ Ekspozycja stała ukazuje pamiątki historyczne związane z czynem niepodległościowym, poczynając od powstania styczniowego aż do Sierpnia 1980 roku.

To muzeum wyjątkowe, jest bowiem muzeum idei. Idei niepodległościowej i państwowej. Zostało powołane 6 sierpnia 1922 roku, chociaż oficjalnie zarejestrowano je dopiero w roku 1990. Od początków powstania muzeum legioniści gromadzili rozmaite pamiątki, dokumentujące ich patriotyczny czyn. Bardzo dużo z nich uległo zniszczeniu, wiele jeszcze pozostaje w prywatnych rękach. To jednak, co udało się zgromadzić, dokumentuje działalność wybitnych postaci. Obok eksponatów tak cennych, jak sztandar powstania styczniowego, sztandary Legionów Polskich czy chorągiew Rzeczypospolitej użyta podczas pogrzebu Józefa Piłsudskiego, obok dzieł sztuki tak świetnych jak popiersie Piłsudskiego dłuta Konstantego Laszczki czy projekt Kuny pomnika Marszałka, w zbiorach muzeum znajdują się pamiątki osobiste związane z legionistami, pochodzące najczęściej z ich darów: dokumenty, mundury, broń, oraz dzieła sztuki.

Patriotyzm jest dzisiaj traktowany nieufnie, uwikłany w polityczne rozgrywki. Kiedyś jednak oznaczał, wedle określenia Ignacego Krasickiego, "świętą miłość kochanej Ojczyzny". I taki właśnie można poznać w Muzeum Czynu Niepodległościowego. 

http://www.krakow.pl/instcbi/35702,inst,9108,641,instcbi.html

/…./Zbiory Muzeum gromadzone były od 1922 r. Po wrześniu 1939 r. zbiory zostały w większości rozgrabione bądź zniszczone. Do zbiorów weszła część uratowanych lub odnalezionych eksponatów, w tym bezcenne sztandary (z 1863 r., legionowe, peowiackie, chorągiew Rzeczypospolitej), rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, dokumenty, książki, odznaczenia, części oporządzenia wojskowego, zdjęcia i itp. W Muzeum Czynu Niepodległościowego znajduje się jedyna w świecie ekspozycja stała poświęcona Marszałkowi Polski E. Śmigłemu-Rydzowi.

Muzeum opiera swą działalność wyłącznie na honorowej pracy, siłach i środkach społecznych Związku Legionistów Polskich oraz przyjaciół i sympatyków idei Józefa Piłsudskiego.

Aleja 3 Maja 7, 33-332 Kraków

TELEFON:

+48 (12)633-47-15

WŁADZE:

Dyrektor: mgr Zofia Korczyńska

GODZINY OTWARCIA:

W celu umówienia wizyty prosimy kontaktować się telefonicznie, po godzinie 13.00 (poniedziałek-piątek).

http://www.citizengo.org/pl/32065-ratujmy-dom-imjozefa-pilsudskiego-i-muzeum-czynu-niepodleglosciowego-na-oleandrach-w-krakowie

 A ponizej ostatni tekst Sowinca,”pilsudczyka”, ktory murem stoi za Majchrowskim &Co w tej sprawie, ktory mnie znow zainspirowal:

http://bukojer.salon24.pl/778627,stanowczo-o-oleandrach 

https://m.naszdziennik.pl/wpis/757

Bukowski,Duda, Szczerski, Klich -apetyt na Oleandry

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale