O Rosji
Pisze o Rosji
1 obserwujący
8 notek
1101 odsłon
  85   1

Rosyjski car i Turecki sułtan mieszają

Sojusz

Relacje tureckie z zachodem od przejęcia przez Bidena białego domu się pogorszyły. Sam przyznaje to Prezydent Turcji który przyznał że relacje z poprzednimi administracjami układały się lepiej. W tym samym czasie Prezydent Erdogan po raz kolejny zaczyna patrzeć w kierunku Rosji. Głównym partnerstwem ma być przemysł wojskowy. Jak sam przyznał w wywiadzie dla amerykańskiej sieci CBS zamierza kupić najnowszy system rakietowy. Warto przypomnieć że Turcja pierwszy system zakupiła już w 2019 roku. Sam również zapowiedział spotkanie z Putinem w Soczi w Rosji.

Reakcja zachodu

Stany zjednoczone wezwały Turcję do zaprzestania negocjacji oraz dostaw rosyjskiej broni. Waszyngton twierdzi ze rosyjski sprzęt może być wykorzystany do szpiegostwa. Jednak po pogorszeniu się relacji i obecnym zmianie kierunku warto zaznaczyć że głównie na tym zakupie traci USA oraz ich zbrojeniówka. 

Reakcja Erdogana

Erdogan w samym wywiadzie powiedział „Nikt nie będzie w stanie ingerować w to, jakie systemy obronne kupujemy, z jakiego kraju, na jakim poziomie”. Warto również nadmienić że stosunki rosyjsko tureckie również są lekko napięte przez sytuacje w Syrii gdzie obydwa kraje prowadzą swoje sprzeczne ze sobą interesy. 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale