Sledzinski Sledzinski
60
BLOG

Postulaty w sprawie wyborów

Sledzinski Sledzinski Polityka Obserwuj notkę 0

Wybory powszechne to jeden z elementów demokracji. Demokratyczne wybory wymagają jawności mechanizmów. Nie chodzi tu o sprawdzanie, jak kto głosował, ale o ich przeprowadzenie w taki sposób, że nie budzą wątpliwości.

Jednym z postulatów było stosowanie przeźroczystych urn wyborczych. Wiadomo, że w takiej sytuacji pojawi się grupa osób kwiestionująca ich tajność. W pierwszej kolejności - pierwsza grupa wyborców widzi, że wrzucają swoje głosy do pustej urny. Również przez cały czas wyborów jest społeczna kontrola systematycznego narastania liczb kart w urnie. Z chwilą zamkończenia głosowania widać, jak wiele głosów znajduje się w urnie...

A czy one zostają ujawnione ? Myślę że i na to znajdzie się sposób. Choćby tak prosty, jak złożenie kart do głosowania do koperty. Wtedy widać wrzucone głosy, ale nie można powiedzieć nic o sposobie głosowania. To wcale nie jest trudne.

Innym sposobem wiarygodności głosowania jest system składania głosów za pośrednictwem sieci internetowej. Technicznie jest to jak najbardziej możliwe. Identyfikacja wyborcy w celu uniemożliwienia wielokrotnego głosowania jest prosta w wykonaniu. Istnieje mechanizm uniemożliwienia wtórnego policzenia głosu i jest on stosowany chociażby w bardziej złożonych sondażach przez internet.

Jest również możliwość indywidualnego sprawdzenia, że kandyduje właściwa osoba. System głosowania przez internet miałby dodatkowo tę przewagę, że każdy iałby możliwość głosoania na swojego kandydata bez względu na miejsce pobytu w chwili głosowania. Dokłądnie tak samo, jak istnieje możliwość dysponowania swoim rachunkiem bankowym.

Czy są próby fałszerstwa ?

Próby fałszerstwa będą zawsze tak długo, jak będzie to opłacalne... Myślę, że wprowadzenie odpowiedzialności za nadużycia powinno doprowadzić do sytuacji, że nikt nie waży się nawet na takie próby. Przecież jest to tylko rygor prawny i sankcja za przekroczenie swoich uprawnień. Jeżeli w chwili obecnej kwestionujemy wyniki wyborów - to tylko w zakresie nadużyć, nie poszczególnych wyborców, ale prób manipulowania wynikami wyborów przez ich organizatora. Myślę, że to stwierdzenie wyjaśnia precyzyjnie kierunek działania. Należy starannie rozliczać z powierzonych zadań tych, któych działanie budzi wątpliwości...

Jedną z sankcji jest brak możliwości uzyskania mandatu. Tą sankcją dysponują wyborcy. Aby była ona skuteczna - również i ordynacja wyborcza musi być taka, że brak woli wyborców nie będzie omijany drogą przeliczeń liczby głosów. Wybory muszą ograniczać się do granic okręgu wyborczego. Ponadto nie może być barier dla kandydatów.

Jedną z szykan wobec społeczeństwa jest tworzenie list wyborczych komitetów wyborczych. Od razu trąci to zmową wyborczą. Wystarczy dobrać się we właściwym gronie...

Dlatego nie można ograniczać liczby kandydatów w wyborach. Nie można przypisywać kandydatów komitetom wyborczym partii politycznych. Jedną z szykan społeczeństwa jest skuteczny brak możliwości wystawienia kandydata nie należącego do żadnej partii politycznej...

Wyniki wyborów powinny być proste do ogarnięcia - wybory wygrywa ten kandydat, który uzyska największe poparcie w swoim okręgu wyborczym. Wyniki jednego komitetu w kilku różnych okręgach wyborczych nie mogą wpływać na wybór w każdym z okręgów w sposób łączny.

To, że tworzą się komitety wspierania poszczególnych kandydatów, to rzecz zupełnie naturalna. Ale praktyka pomijania w wyborach kandydatów niezrzeszonych jest już poważnym naruszeniem biernego prawa wyborczego ze szkodą dla samej spoeczności, która nie może wystawić SWOJEGO kandydata.

Podobnie jest z liczbą podpisów poparcia w chwili zgłaszania kandydata w wyborach.

Jeżeli ktoś nie cieszy się popularnością - i tak nie uzyska poparcia. Jeżeli ktoś debiutuje w ubieganiu się o mandat - to trudno o odpowiednio dużą liczbę głosów poparcia kandydata przy składaniu deklaracji o zamiar ubiegania się o mandat...

Myślę, że już te przesłanki są dowodem, że przeźroczysta urna jest zaledwie wstępem do właściwego unormowania zadad ubiegania się o stanowisko w wyborach powszechnych.

 

http://www.radiomaryja.pl/informacje/kbw-zakupi-przezroczyste-urny-wyborcze/

zobacz też:

http://nowetechnologie.salon24.pl/690782,strezynska-kazda-sprawe-powinnismy-moc-zalatwic-przez-internet

 

Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka