W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceminister obrony. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Nie żyje generał Waldemar Skrzypczak
W wieku 69 lat zmarł generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceminister obrony. O jego śmierci poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że to „ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej”. Wicepremier wspominał generała jako człowieka „profesjonalizmu, oddania Ojczyźnie i patriotyzmu”. Skrzypczak do ostatnich dni aktywnie komentował sprawy bezpieczeństwa i wojny w Ukrainie.
Dotarła do nas smutna informacja o śmierci generała Waldemara Skrzypczaka. To ogromna strata dla bliskich i dla naszej rodziny wojskowej. Profesjonalizm, oddanie Ojczyźnie, patriotyzm - te słowa przychodzą na myśl, gdy wspominamy Pana Generała” - napisał Kosiniak-Kamysz na platformie X.
„Dziękuję za tysiące wyszkolonych żołnierzy, za dowodzenie nimi w kraju i na misjach. Za doświadczenie, którym do końca Pan Generał dzielił się z młodym pokoleniem. Dziś nasze myśli i modlitwy są z pogrążona w żałobie Rodziną” - dodał szef MON.
Generał Waldemar Skrzypczak urodził się 19 stycznia 1956 r. w Szczecinie.
Zapraszamy do lektury bądź posłuchania wywiadu Salon24.pl z gen. Skrzypczakiem. Materiał znajdziecie Państwo w tym miejscu.
Wniosek o uchylenie immunitetu dla Daniela Obajtka
Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu europosła PiS Daniela Obajtka. Sprawa dotyczy podejrzeń o składanie fałszywych zeznań przed sądem oraz decyzji o wycofaniu ze sprzedaży numeru tygodnika „Nie”, gdy Obajtek był prezesem Orlenu. Były szef koncernu zaprzecza zarzutom i twierdzi, że działał w obronie wartości religijnych. Dopiero po decyzji PE możliwe będzie postawienie mu ewentualnych zarzutów.
Tusk ogłosi skład nowej Rady Ministrów
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska zostanie ogłoszona w środę o godz. 10:00 – poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka. Zmiany zapowiadali także inni członkowie gabinetu, w tym wicepremier Krzysztof Gawkowski. Część ministrów ma stracić teki lub zostać przesunięta na niższe stanowiska. Nowi ministrowie zostaną powołani przez prezydenta.
Siemoniak: granice UE muszą być szczelne
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak wraz z szefem MSW Niemiec Alexandrem Dobrindtem wizytowali granicę polsko-białoruską w Połowcach. Siemoniak podkreślił, że walka z nielegalną migracją musi odbywać się na zewnętrznych granicach UE. Zapowiedział też dalsze utrzymanie strefy buforowej, zawieszenie prawa do azylu i kontrole graniczne z Litwą i Niemcami. Dobrindt z kolei chwalił Polskę za skuteczną ochronę granic i zapewniał o niemieckim wsparciu.
Romowie apelują do premiera o działania przeciw nienawiści
Stowarzyszenie Romów w Polsce wezwało premiera Donalda Tuska do zdecydowanej reakcji na nasilające się nastroje ksenofobiczne. Apel pojawił się po antyimigranckich manifestacjach firmowanych przez Konfederację, a także doniesieniach o zagrożeniu fizycznym dla Romów w niektórych miejscowościach. Roman Kwiatkowski zaapelował o jasny sygnał, że państwo nie akceptuje dyskryminacji, rasizmu i przestępstw z nienawiści.
Sinice zamykają kąpieliska nad Bałtykiem
Z powodu zakwitu sinic zamknięto ponad 30 kąpielisk w północnej Polsce – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Czerwone flagi zawisły m.in. w Krynicy Morskiej, Gdańsku, Jastrzębiej Górze i Juracie. Kąpiel w wodzie skażonej sinicami może powodować podrażnienia skóry i oczu, a po przypadkowym połknięciu także dolegliwości żołądkowe.
Internet światłowodowy bez biurokracji? Jest projekt ustawy
W ciągu 7–10 dni rząd opublikuje projekt nowelizacji tzw. megaustawy dotyczącej rozwoju ultraszybkiego internetu – poinformował wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zmiany mają ułatwić budowę światłowodów, zredukować biurokrację nawet o 70 proc. i zakończyć praktyki blokowania inwestycji przez zarządców dróg lokalnych i terenów leśnych. Nowe przepisy mają również rozdzielać kwestie środowiskowe od procedur budowlanych i ograniczyć sprawozdawczość. Resort liczy, że ustawa wejdzie w życie najwcześniej jesienią 2026 roku.
Inne tematy w dziale Polityka