0 obserwujących
22 notki
6024 odsłony
  102   0

Nigeria - wzmożone ataki Boko Haram

 

W północnej Nigerii dochodzi do wzmożonych ataków islamskiej bojówki Boko Haram, która walczy o obalenie rządu i stworzenie państwa wyznaniowego. Do kolejnego zamachu doszło w minioną niedzielę, tj. 03.07.2011r., w wyniku którego zginęło pięć osób i kilka zostało rannych. Ładunek wybuchowy został podłożony w barze położonym blisko posterunku policji w Maiduguri. Mieszkańcy Maiduguri żyją w ciągłej obawie przed kolejnym atakiem. Groźby członków Boko Haram głoszące zemstę na każdym, kto spróbuje współpracować z policją przynoszą oczekiwany efekt, co w rezultacie przekłada się na wzmocnienie strachu wśród cywili i utrudnienie działań służb policyjnych.

Początki działania Boko Haram datuje się na 2002 rok. Za założyciela grupy uznaje się Mohammeda Yusufa, który stworzył w Maiduguri islamską szkołę umożliwiająca podjęcie edukacji wielu dzieciom pochodzącym z najbiedniejszych rodzin. Jednak jego głównym celem nie było kształcenie najuboższych, a stworzenie zorganizowanej grupy, która doprowadzi do obalenia rządu w Nigerii i zaprowadzenia prawa szariatu. Szacuje się, iż początkowo większość członków Boko Haram wywodziła się ze szkoły założonej przez Yusufa. W 2009r po zamachu na posterunek policji, w którym zginęły setki osób Mohammed Yusuf został zabity. Władze nigeryjskie uznały wtedy, że bez dotychczasowego przywódcy Boko Haram nie będzie w stanie dalej funkcjonować. Optymistyczne prognozy okazały się przedwczesne. Członkowie grupy nie zaprzestali dalszych ataków i już w 2010r doszło do kolejnego. W ostatnich miesiącach Boko Haram uderzyło w kilku różnych obszarach północnych terytoriów Nigerii, atakując polityków, policję, a także islamską oraz chrześcijańską ludność cywilną.

W swobodnym tłumaczeniu nazwę Boko Haram tłumaczy się jako „Edukacja zachodnia jest zakazana”. Działacze Boko Haram głoszą zakaz jakichkolwiek prób uczestniczenia w polityce państw zachodnich oraz przenoszenia ich stylu życia na grunt społeczeństwa nigeryjskiego. Uważają, że wzorce prezentowane przez kraje zachodnie są niezgodne z Koranem. Wśród haseł Boko Haram znajduje się również zakaz noszenia T-shirtów, zakaz głosowania oraz zakaz korzystania ze świeckiej edukacji.                                                                    

Zdaniem komentatorów zagrożenie zamachami Boko Haram jest alarmujące nie tylko z uwagi na częstotliwość ataków w ostatnim czasie. Należy pamiętać, że Nigeria jest krajem podzielonym na bogatsze chrześcijańskie południe i biedną islamską północ. Nie bez powodu więc właśnie północne obszary kraju stały się podatnym gruntem do głoszenia radykalnych zmian w państwie i łatwym terenem do rekrutacji nowych bojowników. Fatalna sytuacja ekonomiczna i gospodarcza, a także głębokie podziały społeczne nie sprzyjają budowaniu systemu bezpieczeństwa w Nigerii. Nie bezpodstawnym jest jednak teza, że zagrożenie ze strony Boko Haram oraz innych bojówek terrorystycznych zniknie dopiero w wyniku podjęcia odpowiednich kroków przez rząd, które umożliwią walkę z chronicznym ubóstwem oraz zagwarantują system edukacji dla mieszkańców kraju.

Anna Cichecka

 

Źródła: 

http://allafrica.com/stories/201107040027.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-13809501

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12713739

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale