Weekend z książką
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...
3 obserwujących
370 notek
61k odsłon
60 odsłon

Wokół pytania o sens ludzkiego istnienia w doczesności

Teologia w przyszłości” autorstwa Krzysztofa Hofmana
Teologia w przyszłości” autorstwa Krzysztofa Hofmana
Wykop Skomentuj

„Teologia przyszłości” to obszerna, bardzo osobista pozycja napisana przez autora poszukującego sensu funkcjonowania człowieka w doczesności przełomu XX i XXI.Czy ludzkość, która rozpędza się w swoich poczynaniach twórczych, zmierza do nicości? Czy rozwój ma swój kres, którego ostatecznie sięgniemy? Czy powinniśmy bezkrytycznie przyjmować, że nauka uchroni nas przed skończonością, i jednocześnie wątpić w siłę teologii?

Odpowiedź na te pytania znajdziemy, w książce „Przyszłość teologii” autorstwa Krzysztofa Hochmana. Autor obrazowo podkreślił, że człowiek potrzebuje swoistej harmonii pomiędzy nauką, a teologią.


O tym, z jaką tematyka zetkniemy się w trakcie czytania, przekona nas niewielki fragment z wprowadzenia:


Istnieją przesłanki, by sądzić, że w XXI wieku liczba osób potrzebujących teologii zdecydowanie się zwiększy.

Zastanawiam się, jakiej teologii będą poszukiwać, i próbuję ją pokazać w tym tekście. Przybliżam dostępne mi informacje i próbuję zbudować teologię potrzebną, moim zdaniem, człowiekowi XXI wieku. Według tej teologii człowiek nie żyje po to, aby się zbawić, ale zbawia się po to, aby pełniej żyć. Czy takie widzenie Boga znajdzie zrozumienie u innych, nie wiem. Może to tylko theology fiction? A może warto podjąć dyskusję na te tematy?

By się tego dowiedzieć, publikuję ów tekst. Nadałem mu formę dialogu z wnukiem.


„Teologia w przyszłości” to bardzo osobisty tekst. Zapis w formie dialogu umożliwi nam „przyłączenie się” do dyskusji. Treść książki, która  obraca się wokół pytania o sens ludzkiego istnienia w doczesności., zachęca do rozważań.


Autor stara się odpowiedzieć, na postawione przed sobą i Czytelnikami pytanie  w kontekście: religii, kultur, systemów politycznych… Obszerna lektura ostatecznie doprowadzi nas do wniosku, że człowiek został powołany przez Boga, aby tworzy na podobieństwo Boże. Tworzenie stanowi sens ludzkiej egzystencji w doczesności.


Niektórzy mogą uznać,, że jest to swego rodzaju theology fiction. Po głębszym przemyśleniu, zrozumiemy jednak przekaz i wartość pozycji.


O wadze pozycji zaświadczają słowa autora:


Tekst ten pokazuje, że warto żyć, warto zawierzyć Bogu, warto być z drugim. Moim zdaniem, zasada ludzkiego życia sprowadza się do Jezusowego polecenia- rób to, co byś chciał, żeby inni robili


Książkę poleca Wydawnictwo Psychoskok


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale