0 obserwujących
43 notki
27k odsłon
  178   0

Gówno prawda, gówno warta. Pozytywne skutki spadków na giełdzie.

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, gdy jedna akcja spółki Agora była warta prawie 200zł? Było to dawno temu i nijak ma się do dzisiejszej rzeczywistości. Podczas gdy optymizmem nie napawa obserwacja notowań giełdowych wskaźników, cieszyć może to, że Agora tonie i nie widać ratunku. Spółka jest dziś warta 14,90zł za jedną akcję. W jakim stopniu spowodowane jest to giełdową tendencją spadkową, a w jakim sytuacją wewnątrz spółki? Czy Agorze już nic nie pomoże?

Podczas swojego istnienia na giełdzie spółka miała swoje upadki i wzloty. Jednak to co dzieje się ostatnio, nie może napawać optymizmem Adama Michnika i ludzi związanych ze ścisłym kierownictwem spółki. Niedawna rezygnacja prezesa Marka Sowy, oficjalnie uzasadniona powodami osobistymi, w co ciężko uwierzyć, jest dość wyraźnym sygnałem, że spółce coś nie idzie. Sowa przejął funkcję po wieloletniej, pierwszej prezes Wandzie Rapaczyńskiej. Przekazując mu funkcję w połowie roku 2007 tak o nim mówiła:

"Rozwój Agory w najbliższym czasie to nowe technologie. Nasz kandydat ma w tej dziedzinie dużą wiedzę i dlatego doskonale pasuje do naszych potrzeb. Jest doświadczonym managerem, którego strategiczna wizja zapewni nam dynamiczny rozwój. Rozumie też ducha naszej spółki - niezależność Gazety, przejrzystość jej funkcjonowania."

Sam Sowa mówił wtedy:

"Jestem przekonany, że Agora ma wielką szansę zostać poważnym konkurentem dla międzynarodowych graczy na rynku nowych mediów i chciałbym poprowadzić tę wspaniałą spółkę przez kolejny ważny etap jej rozwoju"

Dziś odchodzi w niemiłej i tajemniczej atmosferze. Sowa miał wyznaczyć nowy kierunek spółce, wprowadzić ją na rynki mediów elektronicznych. Wierzyli w niego głęboko tacy medialni gracze jak Piotr Walter (prezes TVN), Jan Wejchert (prezes ITI), Robert Kozyra (prezes radia Zet), Dorota Stanek (prezes Polskapresse), Aleksander Kutela (prezes HBO Polska i Cinemax Polska). Jego doświadczenie w takich firmach jak UPC, Canal+, Atomic TV (MTV Polska), Amerykańskim CBS miało to przecież gwarantować. No i co? No i nic. Przeanalizujmy wyniki finansowe spółki porównując dane z III kwartałów roku 2007 i 2008:

2007
zysk netto - 26.716.000 zł

2008
zysk netto - 13.907.000 zł

Liczby mówią same za siebie. Agora Cienko przędzie. Marne produkty - marny zysk.

Agora w dziedzinie mediów elektronicznych nie odniosła większego sukcesu. Co więcej, Sowa kompletnie nie zna się na papierowej prasie. Nie potrafił zatrzymać w żaden sposób odwracania się czytelników od "wybiórczej". Zresztą nawet gdyby był specem, to było by chyba ciężko. Gazeta ta ma już przyklejoną do czoła etykietę nieobiektywności i manipulatorstwa. Polacy powoli otwierają oczy i pojawia im się w całej okazałości wizerunek Michnika jako "manipulatora, człowieka złej woli, kłamcy, oszusta intelektualnego", jak mawiał Zbigniew Herbert. A "wybiórcza" to przecież Michnik. Michnik to "wybiórcza".. Zobaczmy teraz jak kształtuje się nakład tej gazety oraz średnia sprzedaż. Porównajmy miesiąc wrzesień roku 2007 i 2008 (dane wg archiwów bazy Związku Kontroli Dystrybucji Prasy):

2007
średni nakład - 621.472
średnia sprzedaż - 438.864

2008
średni nakład - 538.936
średnia sprzedaż - 374.390


Liczby nie lubią dyskutować. Marna gazeta - marna sprzedaż. Przypomnę tylko, że analizowałem także nakład i sprzedaż w zeszłym roku w porównaniu do roku 2006 - było równie marnie. Nic z tego, że gazeta zachęca czytelnika co rusz to nowymi dodatkami, reklamami w zaprzyjaźnionych stacjach telewizyjnych, że spotkamy ją na pierwszych półkach każdej stacji benzynowej. Czerwony prostokącik zaczyna się kojarzyć ludziom właściwie. Chciałoby się powiedzieć "w końcu".

Nowym, tymczasowym prezesem spółki akcyjnej Agora został jej współzałożyciel i wieloletni wiceprezes Piotr Niemczycki. Trzeba ratować swoje dziecko.. Przekonać inwestorów jednak będzie bardzo ciężko. Oni w odróżnieniu od typowego leminga, którego łatwo namówić na wybór partii oszustów kilkoma obietnicami rzuconymi w kampanii, stosują analizę i czyste kalkulacje. Zresztą lemingi zaczęły się także dziwnie odwracać od "wybiórczej".

Ja jako doświadczony analityk giełdowy i obserwator tej spółki ustalam cenę docelową na 1zł z rekomendacją "sprzedawaj".;)

Agorze już nic nie pomoże..

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale