love life in Warsaw
Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia
0 obserwujących
1 notka
1606 odsłon
224 odsłony

Szable niepodległości w Biłgoraju

Wykop Skomentuj

Książek czytamy bardzo mało i robimy to niechętnie, a na spotkania autorskie przychodzą nieliczni i czasem przypadkowi czytelnicy. Jakież było moje zdziwienie, gdy otrzymałem linki ze spotkania autorskiego, na zdjęciach widać salę zapełnioną po brzegi i wyjątkowo liczną grupę młodych osób. Listopadowe wydarzenie w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju zgromadziło znanych ludzi z Biłgoraja, władze miasta i powiatu, poseł-elekt Panią Beatę Strzałkę, ludzi kultury i biłgorajskiego przemysłu. W czasie spotkania autor książek historycznych Pan Janusz Jarosławski wygłosił prelekcję o orężu najwybitniejszych postaci II Rzeczypospolitej i kulisach powstania książki "Szable Wojska Polskiego 1918-1939", oraz o polskiej drodze do suwerenności oraz historii broni białej i jej symboliki w historii Polski. O jakże bogatej wojennej historii powiatu opowiadali także Pani Dorota Skakuj i kustosz muzeum Pan Tomasz Bordzań. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa pięknych szabli, które są w posiadaniu muzeum.


image


Janusz Jarosławski to publicysta, wydawca oraz autor książek historycznych, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Publikacje autora to projekty objęte patronatem honorowym Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości a także Narodowego Instytutu Wolności, realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

"Nasza rodzina zajmuje się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej, niezwykłym orężu, który przeszedł do naszej tradycji i historii, który jest elementem naszego hymnu i był przekazywany z pokolenia na pokolenie. W mojej najnowszej publikacji „Szable Wojska Polskiego 1918-1939” zostały pokazane eksponaty bezcenne, klasa zerowa (czyli najwyższa) jeżeli chodzi o ważność dla naszej historii i dla zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie".
                                                                                                                         – podkreślał Pan Janusz JarosławskiW publikacji „Szable Wojska Polskiego 1918-1939” zostały pokazane szable Marszałków Józefa Piłsudskiego oraz Edwarda Rydza-Śmigłego, szable generałów: Władysława Sikorskiego, Józefa Hallera, Wiktora Thommée, Lucjana Żeligowskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego i innych. Książka wychodzi naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu społeczeństwa historią oręża Wojska Polskiego, zarówno z okresu walki o niepodległość i granice w latach1918-1921, jak i armią, która broniła Ojczyzny przed agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 roku. Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego „…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. Ciesząca się ogromnym autorytetem i zaufaniem społecznym armia polska – nosicielka najcenniejszych dla Polaków wartości – szarżowała w wyprawie kijowskiej, Bitwie Warszawskiej, kontruderzeniu znad Wieprza, w bitwach pod Komarowem i nad Niemnem. Wszędzie tam, szabla w rękach Polaków odegrała najważniejszą rolę. W głównej mierze nie była to jeszcze „szabla polska”, bowiem walczący żołnierze uzbrojeni byli w oręż trzech zaborczych armii w jakich służyli w czasie Wielkiej Wojny, a także szable francuskie, które przybyły do Polski wraz z Błękitną Armią gen. Hallera. Broń ta nie zawsze była doskonała. Nabyte w walce nią doświadczenia stały się – w kolejnych latach – przyczynkiem do badań nad budową i konstrukcją własnej, lepszej, polskiej szabli. Szabli, która miała sprawdzić się w walkach o utrzymanie niepodległości w kolejnej wojnie.

link do wydarzenia: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/gaweda-o-niepodleglej/


Zobacz galerię zdjęć:

+2 zdjęcia +3 zdjęcia
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura