Głos pokolenia 90
Chociaż chcieliśmy żyć to nigdy nie mieliśmy okazji...
14 obserwujących
51 notek
296k odsłon
  2703   1

Uchodźcy opuszczają Polskę. Coraz więcej Ukrainek wyjeżdża na zachód.

Blisko o pół miliona spadła liczba ukraińskich uchodźców od lata 2022 r. Obecnie w Polsce mieszka już mniej niż milion uchodźców, według najnowszych danych PFR około 950 tys. Coraz więcej tych mobilniejszych uchodźców wyjeżdża z Polski na Zachód do Niemiec, Holandii, Danii, UK czy Kanady.

Liczba ukraińskich uchodźców w Niemczech może być już wyższa o 100 tys. niż w Polsce. Według najnowszych danych opublikowanych przez Bartosza Marczuka wiceszefa PFR, w Polsce przebywa około 950 tys. uchodźców. W Niemczech liczba zarejestrowanych uchodźców tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wynosiła według szacunków 1 042 786 osób [2]. Wyjeżdżają nie tylko uchodźcy ale także ukraińscy imigranci mieszkający już w Polsce często wiele lat gdyż teraz mają niepowtarzalną okazję możliwości emigracji na Zachód, coś o czym wielu marzyło przed wojną. Teraz przepisy w Niemczech dają te same możliwości podjęcia pracy co w Polsce dla obywateli Ukrainy. Niemcy tak samo organizują szkolenia językowe czy kursy zawodowe i mają w tym już wieloletnie doświadczenie. Polska nie jest konkurencyjnym krajem jeżeli chodzi o warunki zatrudnienia. W Niemczech od nowego roku płaca minimalna będzie wynosiła 12 euro brutto za godzine pracy, w Polsce to będzie 22,80 złotych brutto. Koszty życia w Niemczech nie będą specjalnie wyższe niż w Polsce a różnica w wynagrodzeniu może być ogromna.

 imageWydaje się że szybko kończy się sen wielu samotnych Polaków o potencjalnych partnerkach z Ukrainy. Z całą pewnością to zawód dla wielu polskich mężczyzn którzy raczej się nie zorientowali że Ukrainki szczególnie nie rzuciły się na Polaków mimo że przebywało ich w Polsce przed wojną więcej, niż chociażby Polek w Niemczech w latach 90'. Pomimo większych możliwości kontaktu jak wszechobecne aplikacje randkowe to liczba małżeństw Polaków i Ukrainek oscylowała maksymalnie na poziomie 1800 rocznie w rekordowym 2021 roku. Podczas gdy w Niemczech w latach 90' i 2000' były lata kiedy ponad 5 tysięcy Polek rocznie wychodziło za mąż za Niemców w samych Niemczech. Być może w roku 2022 ta liczba będzie pewnie wyższa niż 2 tysiące rocznie, ale prawdopodobnie zacznie spadać w ciągu 2-3 lat gdyż to samo zjawisko miało miejsce w Niemczech po tym jak Polska wstąpiła do UE [3]. Wtedy Niemcy zaczęli "konkurować" o względy Polek także z Brytyjczykami, Irlandczykami czy Hiszpanami. Liczba nowych małżeństw Polek i Niemców zaczęła spadać. To samo można przewidzieć w przypadku kobiet z Ukrainy, o które właśnie polscy mężczyźni zaczęli konkurować z Niemcami, Francuzami, Włochami, Brytyjczykami, Holendrami, Amerykanami czy Kanadyjczykami. Znana ukraińska YouTuberka wychwalająca przez lata życie w Polsce oraz polskich mężczyzn opuściła nasz kraj przy pierwszej lepszej okazji przeprowadzając wcześniej zbiórki na które wpłacali naiwni Polacy [4]. W Polsce zostają głównie matki z dziećmi, które posłały je do polskich szkół i emeryci którzy są mniej mobilni ze względu na wiek.

image
image

Jak widać długoterminowo nie możemy prognozować wpływu ukraińskich uchodźców na polski rynek pracy, demografie czy rynek matrymonialny. Liczba osób przebywających w Polsce zmienia się dynamicznie. By może ona jeszcze wzrośnie ze względu na przebieg wojny albo będzie już tylko spadać dopóki Ukraińcy będą mieli możliwości wyjazdu do krajów zamożniejszych jak Niemcy. Trzeba pamiętać także że sama Ukraina upomni się o swoich ludzi po zakończonej wojnie bo taki ubytek demograficzny byłby katastrofalny w skutkach dla tego narodu.

Źródła:

[1] https://twitter.com/BartoszMarczuk/status/1607664873684574208?cxt=HHwWgIC9neqryc8sAAAA
[2] https://mediendienst-integration.de/migration/flucht-asyl/ukrainische-fluechtlinge.html
[3] https://www.salon24.pl/u/glos-pokolenia-90/1271302,ukrainki-nie-zmienily-polskiego-rynku-matrymonialnego-ani-demografii
[4] https://www.salon24.pl/u/glos-pokolenia-90/1271548,jak-mloda-ukrainka-zrobila-w-balona-polakow

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale