Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90
3135
BLOG

70% polskich studentów korzystających z programu Erasmus+ to kobiety.

Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90 Społeczeństwo Obserwuj notkę 6
Wyraźna nadreprezentacja polskich kobiet wśród beneficjentów programu studenckiego Erasmus+. Studiować za granicę wyjeżdża 70% kobiet pomimo że stanowią 58% studentów. Polskie uczelnie gdzie się da starają się zwiększyć odsetek kobiet, ale na Erasmusa wysyłają kobiety w nadwyżce i nikt w tym nie widzi problemu wbrew założeniom programu.

Program Erasmus+ umożliwia wyjazd na zagraniczną uczelnię w trakcie trwania studiów bez ponoszenia kosztów. W Polsce choć kobiety stanowią 58% studentów to wśród uczestników programu Erasmus+ jest to już 70% [1];[2]. To wbrew założeniom programu, który  propaguje równość płci [3]. Polskie uczelnie potrafią wydawać grube pieniądze na kampanie dotyczące zwiększenia odsetka kobiet na uczelniach technicznych, a także prowadzą rekrutacje na preferencyjnych warunkach przyznając dodatkowe punkty tylko za samą płeć [4]. Do Polski studenci z zagranicy na Erasmusa przyjeżdżają w mniej więcej równych proporcjach [5].


Ciekawe są kierunki wyjazdów polskich studentów a w zasadzie studentek. Najczęstszym wyborem pada Hiszpania, kraj z ogromnym bezrobociem. Także uczelnie nie są tam jakieś wybitnie prestiżowe a poziom znajomości języka angielskiego należy do najsłabszych w Europie [6]. Nie ciężko więc odnieść wrażenia że nauka czy zdobycie doświadczenia zawodowego nie jest priorytetem wśród osób wyjeżdżających na Erasmus+. Po prostu chodzi o wycieczke na koszt europejskich podatników. Nie jest tajemnicą że wiele kobiet w czasie pobytu na Erasmusie wchodzi w relacje z miejscowymi mężczyznami. Ma to więc zły wpływ na rynek matrymonialny w Polsce gdyż Polki wyjeżdżają w nadwyżce. Z programu skorzystało już ponad 200 tysięcy osób a co roku wyjeżdża kilkanaście tysięcy kolejnych [7]. Wiele związków młodych Polaków rozpadło się w czasach studenckich właśnie z powodu rozłąki w wyniku wyjazdu ich partnerek na Erasmusa.

image

Tendencja ta trwa od wielu lat. Dlaczego polskie uczelnie nie starają się więc wysłać większej liczby polskich studentów płci męskiej na program Erasmus+? Przecież o to podobno chodzi żeby wyrównywać wszelkie dysproporcje.   

 

Źródła:

[1] https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5488/8/7/1/szkolnictwo_wyzsze_w_roku_akademickim_2020-2021.pdf
[2] https://krd.org.pl/cala-prawda-o-erasmusie/
[3] https://www.facebook.com/EUErasmusPlusProgramme/photos/a.644957458888341/3060861257297937/
[4] http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/  
[5] https://radon.nauka.gov.pl/raporty/Studenci_Erasmus_2021
[6] https://jakubmarian.com/map-of-the-percentage-of-people-speaking-english-in-the-eu-by-country/
[7] https://opinieouczelniach.pl/artykul/180-tys-polskich-studentow-skorzystalo-dotad-z-programu-erasmus/

Pokolenie lat 90' przez Polskę stracone. Połowa na emigracji, połowa w kraju ale bez szans na własne mieszkanie czy dom. Stłumieni przez liczniejsze starsze pokolenia nie mamy za wiele do powiedzenia w społeczeństwie. Będziemy jednymi z ostatnich którzy w znakomitej większości urodzili się jako rodowici Polacy. Nie liczcie jednak że będzie jak wcześniej. W większości nie założymy rodzin i nie będziemy mieli dzieci. Warunki życia w tym kraju nam na to nie pozwalają. Zastąpią nas po prostu w przyszłości inne narody, a my i nasze problemy będziemy tylko wspomnieniem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo