Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90
7957
BLOG

Polska to nie jest dziś kraj dla młodych mężczyzn.

Głos pokolenia 90 Głos pokolenia 90 Społeczeństwo Obserwuj notkę 12
Mężczyźni w Polsce są poddawani regularnej dyskryminacji zarówno w wymiarze społecznym jak i systemowym. Oczekiwania od mężczyzn niemal pod każdym względem są wyższe, przy jednoczesnej faworyzacji kobiet w wielu aspektach życia. Mężczyzna w Polsce jest dzisiaj po prostu człowiekiem i obywatelem gorszej kategorii.

W Polsce kobiety mogą cieszyć się szczególnym traktowaniem. Polacy mają zakodowane, że kobiety to płeć piękna i zasługuje na szczególny szacunek. Tego szacunku jednak nie ma w drugą stronę. Polki obrażają Polaków na każdym kroku, nazywają nieudacznikami, obwiniają za swoje niepowodzenia. Zresztą kobiety w Polsce uważają, że zasługują na kogoś lepszego niż przeciętny Polak. Na szczeblu państwowym to samo. Polacy mają dłużej i ciężej pracować. Nie skarżyć się na warunki i zaciskać zęby. Od wielu lat widzimy tego efekty w nadmiarowych samobójstwach mężczyzn względem kobiet. Różnica ta należy do najwyższych na świecie i jest najwyższa w całej Europie [1]. Polskie społeczeństwo oraz państwo jest w dużej mierze winne za śmierć wielu polskich mężczyzn, którzy nie wytrzymali tak ciężkich warunków funkcjonowania w tym kraju. Czym przejawia się dyskryminacja polskich mężczyzn? W bardzo wielu aspektach, których pewnie pojedyncza osoba nie była by w stanie wszystkich wymienić.

Fatalny rynek matrymonialny

Odrzucenie w relacjach damsko-męskich to dziś problem kilku milionów mężczyzn w Polsce. Hipergamia sprawiła, że polskie kobiety szukają partnera na znacznie wyższym poziomie społecznym niż same go prezentują. Z tego względu przeciętne kobiety chcą najatrakcyjniejszych mężczyzn, a nieatrakcyjne kobiety co najmniej nieprzeciętnych. Podstawowym problemem jest sam brak kobiet na polskim rynku matrymonialnym. Według GUS w Polsce mieszka 5,2 mln kawalerów na 4,1 mln panien, co daje rezultat 126 mężczyzn na 100 wolnych kobiet [2]. To efekt skali liczby związków Polek z obcokrajowcami, który znacznie przekracza liczbę Polaków w takich związkach. Sama struktura demograficzna jest tutaj wysoce niekorzystna, ze względu na coraz mniej liczne roczniki. Nawet kobiety po trzydziestce nie mają współcześnie żadnej pokory. Tak zwana ściana nie dotyczy społeczeństw po pierwsze tak starych jak polskie, a po drugie z niewielką chęcią wśród kobiet do zakładania rodzin i rodzenia dzieci. Dodatkowo do Polski ściągani są imigranci na masową skalę spośród których średnio ponad 80% to mężczyźni, co przekłada się na dodatkową konkurencję o polskie kobiety [3]. W efekcie tego niejeden mężczyzna w Polsce będzie samotny całe życie.

image

image

Systemowa dyskryminacja

Mężczyźni w Polsce pomimo, że zazwyczaj zaczynają życie zawodowe wcześniej, pracują w trudniejszych warunkach oraz żyją średnio o 8 lat krócej to mają ustawowy wiek emerytalny o 5 lat wyższy niż kobiety. Znaczna część polskich mężczyzn nie dożywa emerytury. Kobiety natomiast są beneficjentkami niższego wieku emerytalnego oraz pieniędzy, które wypracowali mężczyźni, nawet w sytuacji gdy nie przepracowały w życiu ani roku lub nie urodziły żadnego dziecka.

Już na etapie samej szkoły chłopcy w Polsce są dyskryminowani przez nauczycielki, które torpedują ich na każdym kroku wbrew chłopięcej naturze. Chłopcy w Polsce otrzymują gorsze oceny na klasówkach pomimo tak samo dobrej wiedzy co u dziewczynek, gdyż nauczycielki często mszczą się w ten sposób na ich zachowanie, którego nie rozumieją a jest ono naturalne. W ten sposób nierzadko chłopcy w Polsce są rozstawiani po kątach czy umieszczani w oślej ławce. Tak samo wielu chłopców nie zdaje z klasy do klasy gdy nauczycielki wejdą z nimi w nieoficjalną wojnę. Często zdarza się, że nawet utrudniają poprawę ocen niedostatecznych lub tworzą specjalnie trudniejsze zadania. Jednak życie weryfikuje tą dyskryminacje, gdy na studiach na politechnikach większość absolwentów to mężczyźni a kobiety, które były "prymuskami" w szkole podstawowej czy średniej nierzadko ledwo co po słabo napisanej maturze kończą na jakimś zarządzaniu lub socjologii. Same uczelnie również stosują dyskryminację, która polega na przyznawaniu dodatkowych punktów kobietom w rekrutacjach.

Państwo polskie dyskryminuje mężczyzn stosując tylko wobec nich obowiązek kwalifikacji wojskowej oraz potencjalnie zasadniczej służby wojskowej. Polskie kobiety nie mają takiego obowiązku, więc można uznać że w razie wojny to polscy mężczyźni zostaliby zmuszeni do służby wojskowej a kobiety wyjechałyby za granicę. Niedawno mieliśmy akcję obowiązkowych ćwiczeń wojskowych, które tą politykę tylko potwierdziły [4]. Państwa nie interesuje czy masz biznes, zwierzęta czy brak ochoty. Pod groźbą kary na ćwiczenia jako rezerwista trzeba się stawić.

Większość dzieci w Polsce trafia do matek po orzeczeniu rozwodu przez sąd. Pomimo że mężczyźni często oferują dzieciom lepsze warunki bytowe, to sądy w zdecydowanej większości postępowań kierując się ich "dobrem" przyznają dzieci matkom. Ojcowie muszą płacić potem alimenty na dzieci, które ich byłe żony często wydatkują na swoje osobiste rzeczy. Tak zwane alimenciary to cała rzesza kobiet, które żyją z socjalu i alimentów a ich dzieci często są zaniedbane. Ojcowie także latami muszą walczyć o kontakt z własnymi dziećmi, gdyż matki niejednokrotnie im to utrudniają. Urlop ojcowski jest także mniej korzystny niż macierzyński po nowelizacji prawa pracy.

Zdecydowana większość bezdomnych w Polsce to mężczyźni. Jednak państwo polskie nie przygotowało żadnego specjalnego programu wsparcia dla mężczyzn w kryzysie bezdomności. Znaczna część bezdomnych to także rozwodnicy, którzy musieli opuścić swoje mieszkania na rzecz swoich żon.

Media w Polsce regularnie atakują polskich mężczyzn zarzucając im wiele negatywnych cech. Wizerunek przeciętnego Polaka jest wykreowany na chama, prostaka, skąpca, oszusta, zacofanego człowieka bez wykształcenia, przyszłości i ambicji. Od lat polskie media zachęcają Polki do związków z obcokrajowcami, sugerując im że są zdecydowanie lepszą opcją niż ich nieatrakcyjni rodacy [5]. Poza tym w Polsce według niektórych mediów mamy patriarchat a mężczyźni urządzili kobietom tutaj największe piekło na ziemi. Wiele organizacji feministycznych czy lewicowych prowadzi także kampanie przeciwko mężczyznom, jak te wszystkie pseudo akcje pokazujące jak to Polacy molestują kobiety wzrokiem.

Kobiety w Polsce mogą liczyć na specjalne dotacje i dofinansowania na działalność gospodarczą, szkolenia czy staże tylko ze względu na to że są kobietami. Podobnych programów dla mężczyzn ze względu na ich płeć jeszcze nie było.

Mężczyźni w Polsce muszą płacić często więcej za określone usługi. Tak jest na przykłąd w przypadku wstępu na dyskoteki. Mężczyźni muszą płacić dodatkowo za wstęp często po 20 do nawet kilkuset złotych w czasie gdy kobiety mają go za darmo oraz otrzymują na zachęte darmowe drinki. W wielu miejscach także mężczyźni nie są wpuszczani ze względu na płeć. W wielu miejscach wyznaczane są specjalne strefy lub godziny otwarcia tylko dla kobiet. Dla mężczyzn takich wyjątków już brak.

Kosmiczne koszty życia

Polska jest już drogim krajem ze stosunkowo niskimi pensjami jak na ten region świata. Wiele osób ledwo wiąże koniec z końcem a ich życie to tylko opłaty i wyżywienie. Słabo zarabiający mężczyźni mają problem z uzbieraniem funduszy na zakup mieszkania czy nowego samochodu a tego często oczekują od nich kobiety. Płace w Polsce przestały nadążać za wzrostami cen nieruchomości a niedawno także i wyżywienia. Usługi w Polsce także są już bardzo drogie i każda usterka samochodu czy jakiegoś sprzętu wiąże się ze sporymi kosztami. Za samego fryzjera trzeba już płaci około 50 złotych i to nie u jakiegoś profesjonalnego artysty a zwykłej Mariolki na wsi. Wielu mężczyzn nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać przez co mieszkają z rodzicami. Nie trzeba tłumaczyć jak źle jest to widziane przez kobiety gdy kawaler w wieku 30 lat zarabia 3 tys. złotych i mieszka w domu z rodzicami. W najgorszym scenariuszu możemy wrócić do czasów, gdy słabo zarabiający mężczyzna nie będzie w stanie emigrować, bo zabraknie mu funduszy na start. Tak było przecież w latach 90' gdzie wiele osób nie było w stanie zacząć w Niemczech przez co musiało zaczynać od zbierania szparagów przez jakiegoś podejrzanego pośrednika.

Feministyczny matriarchat

W Polsce panuje kult kobiety. Kobieta jest nad Wisła świętością, postacią nietykalną. Samo chrześcijaństwo w Polsce wydaje się skupiać bardziej na Maryi niż Jezusie Chrystusie. Postać świętego Józefa, który opiekował się Jezusem jest w zasadzie marginalna. Hucznie obchodzony jest dzień matki podczas gdy dzień ojca to święto w zasadzie marginalne. Tak samo dzień kobiet jest świętem celebrowanym na szczeblu państwowym, prezydent składa życzenia kobietom. O święcie dnia mężczyzn się jednak zapomina. Mężczyźni w szkole czy pracy zrzucają się na kwiaty lub upominki dla kobiet, a te często nie rewanżują się niczym w dniu mężczyzn. Od mężczyzn w Polsce oczekuje się wielu rzeczy, nawet tych które są z założenia oznaką patriarchatu. Pomimo równouprawnienia to od mężczyzn oczekuje się, że będą finansowo utrzymywać kobiety. Już na etapie samych randek to mężczyźni płacą za zarówno za siebie jak i kobiety. Wiele kobiet oczekuje od mężczyzn własnego mieszkania czy samochodu, podczas gdy same nie mają żadnych oszczędności mieszkając z rodzicami a nawet prawa jazdy. Od kobiet w Polsce oczekuje się zdecydowanie mniej w związkach. Dla wielu bycie kobietą samo w sobie to już wystarczający wkład w związek. Szkoda tylko, że nawet utrzymanki nie chcą już nawet zajmować się domem czy gotować posiłków. Kobiety w zasadzie jedyne co mają do zaoferowania to tylko seks, a społeczeństwo to po prostu akceptuje. Męskie problemy w Polsce są wyśmiewane lub lekceważone. Gdy mężczyzna zgłasza przemoc fizyczną lub psychiczną ze strony kobiet to jest często wyśmiewany. Mężczyzna nie może się też w takich sytuacjach w żaden sposób bronić, bo każde uderzenie lub obraza kobiety może się nieść za sobą poważne konsekwencje prawne lub społeczne. Nawet geje w Polsce są dyskryminowani i spotykają się z ogromną przemocą, podczas gdy lesbijki swobodnie całują się w miejscach publicznych lub chodzą za rękę. Wielu mężczyzn ukrywa więc swoją orientację podczas gdy lesbijki w Polsce swobodnie manifestują swoją orientację na portalach społecznościowych czy ulicach. W kwestiach aborcji również pomija się polskich mężczyzn, cała retoryka walki o dostęp do aborcji to mój ciało mój wybór, podczas gdy kobieta będąca w ciąży mogłaby urodzić dziecko nawet gdyby mężczyzna złożył wyraźny sprzeciw przeciwko wykorzystaniu jego materiału genetycznego.

Hipergamia na kosmicznym poziomie

Polki już dawno przebiły w swoich oczekiwań wobec mężczyzn standardy zachodnie. Polska nie jest bogatym krajem zachodnim, jednak kobiety zachowują się jakby żyły w bogatym kraju zachodnim. Kobiety lekką ręką wydają swoje pieniądze na ubrania, usługi kosmetyczne czy podróże nie mając później żadnych pieniędzy nawet mieszkając z rodzicami. Mężczyźni natomiast powinni mieć według Polek najpóźniej w wieku 30 lat własną nieruchomość w dużym mieście, drogi samochód, wykształcenie wyższe, dobrą pracę najlepiej na kierowniczym stanowisku, do tego wysportowany, wysoki, przystojny i ustępliwy. Polskie księżniczki w zasadzie przestały traktować mężczyzn poniżej 180 cm wzrostu lub mieszkając na prowincji jako ludzi. Same jednak nie mają do zaoferowania nic poza tym, że są kobietami. Mężczyzna ma kobietę zaakceptować taką jaką jest, natomiast kobiety w Polsce często wywalają życie mężczyzn do góry nogami adaptując ich pod swoje oczekiwania (tak zwani pantoflarze). Kobiety już w wieku 20 lat mają za sobą często nawet kilkunastu partnerów seksualnych, co nie jest dziś rzadkie w erze Tindera. Znaczna część związków kończy się rozstaniem, nawet te małżeńskie z dziećmi. Kobiety na obecnym rynku matrymonialnym przebierają w kandydatach, więc nawet samotna matka z dwójką dzieci w okolicach czterdziestki ma szansę na mężczyzne bezdzietnego o wyższym statusie społecznym.

Tragiczna służba zdrowia

Opieka lekarska w Polsce leży i kwiczy. Mężczyźni w wielu sytuacjach nie są w stanie wyleczyć swoich chorób gdyż terminy do specjalistów są bardzo odległe. Z racji tego, że mężczyźni wykonują bardziej ryzykowane prace fizyczne to często padają ofiarami wypadków w pracy. Jeżeli nie otrzymują w odpowiednim czasie zabiegów lekarskich to często stają się kalekami. Psychiatria i psychologia w Polsce leży całkowicie na łopatkach. Mężczyźni z problemami psychicznymi często potrzebują natychmiastowej pomocy psychologicznej, jednak pierwsze wolne terminy do lekarzy psychiatrów są często na kilka miesięcy do przodu a same wizyty trwają bardzo krótko. Nie każdy ma pieniądze na prywatne wizyty, które są bardzo drogie rzędu 300 zł za 20 minutową wizytę. Wielu mężczyzn wpada później w bardzo głęboką depresję lub inne choroby psychiczne co doprowadza ich nierzadko do prób samobójczych lub zgonów z innych przyczyn takich jak niedożywienie lub przedawkowanie różnych leków czy używek. Wiele męskich chorób takich jak rak prostaty nie jest tak skrupulatnie leczone jak choroby damskie. Kampanie profilaktyczne zdecydowanie częściej dotyczą raka szyjki macicy niż raka prostaty.

Wysoki wskaźnik samobójstw

Wszystkie powyższe problemy sprowadzają się niestety do ostateczności. Mężczyźni w Polsce zabijają się bardzo często, zdecydowanie częściej niż kobiety. W latach 1990-2018 83,8% samobojców stanowili w naszym kraju mężczyźni. Polska przoduje w rankingach jeżeli chodzi o nadreprezentacje w liczbie samobójstw mężczyzn. Proporcjonalnie na jedną kobietę odbierającą sobie życie przypada aż 7-8 mężczyzn. To bardzo obrazuje w jakim żyjemy społeczeństwie, jak ciężkie życie w Polsce ma często przeciętny mężczyzna. Samobójstwa nie są widoczne tylko w statystykach ale ukryte często w zgonach z innych przyczyn, które były pośrednio samobójstwami. Ilu mężczyzn w Polsce rozpędza się samochodem i uderza w drzewo lub wpada na ciężarówkę? Polacy nie mają w dzisiejszych czasach chęci do życia. Samotność czy presja polskiego społeczeństwa przerasta wielu mężczyzn. Niestety nikt z tym specjalnie nic nie robi a my tylko możemy czasem przeczytać, że kolejny mężczyzna powiesił się gdzieś w parku na drzewie.

image

image


Co może zrobić w tych czasach polski mężczyzna? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Sytuacja każdego człowieka jest indywidualna, jednak pewne problemy dotyczą wielu. Braku partnerek w Polsce nie da się przeskoczyć, polityka migracyjna rządu nie uwzględnia potrzeb demograficznych tylko oczekiwania środowisk biznesowych, które chcą zatrudniać mężczyzn. Trzeba więc szukać w miarę możliwości partnerek za granicą jeżeli na polskim rynku matrymonialnym ktoś ma znikome lub zerowe zainteresowanie ze strony kobiet. Słaby rynek pracy? Tutaj często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wyjazd do pracy za granicę. Przeprowadzka do innego miasta to co najwyżej możliwość szybszego znalezienia pracy ale rzadko kiedy pensje są na wyraźnie wyższym poziomie, a koszty życia takie jak wynajem nieruchomości czy strefy płatnego parkowania już tak. Często emigracja do innego kraju odwraca życie polskich mężczyzn do góry nogami. Na zachodzie jest lepsza kultura i prawo pracy, wynagrodzenia, służba zdrowia czy traktowanie mężczyzn w wielu sytuacjach. Zazwyczaj rynek matrymonialny jest na zachodzie nie lepszy, jednak samo traktowanie w związkach jest znacznie bliżej partnerstwa niż usługiwaniu. Skoro ktoś nie miał szans na kobietę w Polsce to na zachodzie przynajmniej poprawi te ekonomiczno-socjalne aspekty życia. Znalezienie partnerki też jest możliwe, nie brakuje dziś w Niemczech czy Wielkiej Brytanii młodych imigrantek, na przykład Ukrainek które niedawno wyjechały z Polski. Zawsze można też spróbować wyjazdu do Azji jeżeli ktoś będzie w stanie tam początkowo się utrzymać. Biali mężczyźni nawet w biednych krajach często znajdują dobrą pracę na przykład jako nauczyciele języka angielskiego. Można natomiast w szybki sposób z osoby wykluczonej na rynku matrymonialnym stać się obiektem westchnień młodych i często atrakcyjnych miejscowych kobiet. Wielu mężczyzn z Zachodu tak właśnie robi. Wielu polskich mężczyzn w Azji, Afryce lub Ameryce Południowej może nie poprawi swojego statusu materialnego ale za to będzie tam mieć wyższy status społeczny. Na pewno wyjazd jest lepszą drogą niż ostateczne rozwiązanie własnych problemów w najbardziej desperacki sposób. W Polsce czekają mężczyzn jeszcze większe upokorzenia gdyż polskie kobiety są przekonane, że brakuje im jeszcze wiele rzeczy. Toksyczny matriarchat wykończył już wielu facetów. Młode pokolenie polskich mężczyzn dzięki internetowi i analizie pewnych statystyk oraz zjawisk wreszcie może przejrzeć na oczy, że Polska to niestety nie jest dziś kraj dla wielu przeciętnych młodych mężczyzn.  Źródła:

[1] https://ourworldindata.org/grapher/male-vs-female-suicide-who?tab=table
[2] https://www.polskawliczbach.pl/#stan-cywilny-mieszkancow
[3] https://psz.praca.gov.pl/web/urzad-pracy/-/8180075-zezwolenia-na-prace-cudzoziemcow
[4] https://www.money.pl/gospodarka/wojsko-wezwie-na-obowiazkowe-cwiczenia-te-osoby-straca-na-tym-najwiecej-6841796175194656a.html
[5] https://www.salon24.pl/u/glos-pokolenia-90/1273465,polka-cudzoziemiec-dobrze-polak-cudzoziemka-zle

Pokolenie lat 90' przez Polskę stracone. Połowa na emigracji, połowa w kraju ale bez szans na własne mieszkanie czy dom. Stłumieni przez liczniejsze starsze pokolenia nie mamy za wiele do powiedzenia w społeczeństwie. Będziemy jednymi z ostatnich którzy w znakomitej większości urodzili się jako rodowici Polacy. Nie liczcie jednak że będzie jak wcześniej. W większości nie założymy rodzin i nie będziemy mieli dzieci. Warunki życia w tym kraju nam na to nie pozwalają. Zastąpią nas po prostu w przyszłości inne narody, a my i nasze problemy będziemy tylko wspomnieniem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo