0 obserwujących
12 notek
10k odsłon
2264 odsłony

Krótkie kalendarium Greckiego kryzysu

Wykop Skomentuj8

Poniżej prezentujemy krótkie kalendarium wydarzeń związanych z Greckim kryzysem. Kalendarium obejmuje miesiące od stycznia do maja, czyli momentu, w którym uruchomiony został serwis Grecja w Ogniu.  Pozwoli ono po krótce zapoznać się z wydarzeniami (głównie ekonomicznymi), które miały swój początek przed rozpoczętym przez nas zadaniem informowania na bieżąco o rozwoju sytuacji w Grecji.

Kalendarium

Styczeń 2010

Grecja ogłasza początek programu stabilizującego na 14 stycznia, będzie dążyć do utrzymania dziury budżetowej na poziomie 2,8% PKB w 2012 roku. Od 2009 roku wynosi ona 12,7% PKB.

Luty 2010

Premier George Papandreu ogłasza 2 lutego, że rząd rozszerzy zamrożenie płac w sektorze publicznym na osoby zarabiające powyżej 2,000 euro miesięcznie.

Grecja musi spłacić 54 miliardy euro (66.6 miliardów dolarów) długu jeszcze w 2010 roku.

24 lutego transport publiczny zostaje sparaliżowany przez jednodniowy strajk generalny przeciwko środkom oszczędnościowym.

Marzec 2010

Komisarz do spraw gospodarczych UE Olli Rehn zaleca Grecji podjąć dalsze działania na rzecz zażegnania kryzysu budżetowego.

5 marca – Kolejny, nowy pakiet cięć w sektorze publicznym oraz podniesienie podatków ma przyczynić się do zaoszczędzenia dodatkowych 4,8 miliardów euro. VAT wzrośnie z 19% do 21%, premie w sektorze publicznym zostaną obcięte o 30%, wzrośnie także podatek na paliwo, papierosy i alkohol.

11 marca – Strajk pracowników publicznego i prywatnego sektora.

15 marca – Ministrowie finansów strefy euro ustalają mechanizm, który pozwoli im na pomoc Grecji, ale nie ujawniają żadnych szczegółów.

25 marca – Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet mówi, że bank złagodzi przepisy dotyczące zabezpieczenia kredytu EBC, łagodząc ryzyko odcięcia Greckich instytucji od funduszy.

Przywódcy strefy euro podejmują decyzje o utworzeniu wspólnej sieci bezpieczeństwa finansowego przy współpracy z MFW, aby pomóc Grecji i przywrócić zaufanie do euro. Ateny będą otrzymywać skoordynowane pożyczki od innych krajów w strefie euro oraz MFW, jednak tylko wtedy , gdy wszystkie państwa członkowskie UE zatwierdzą ten pomysł.

Kwiecień 2010

11 kwietnia – Ministrowie finansów strefy euro zatwierdzają 30 miliardów euro awaryjnej pomocy dla Grecji, która jeszcze nie poprosiła o jej uruchomienie.

15 kwietnia – Grecki parlament zatwierdza przepisy, które mają ograniczyć problem oszustw podatkowych.

22 kwietnia – Eurostat podaje, że Grecki deficyt budżetowy wyniósł 13,6% PKB, poprzedni poziom to 12,7% PKB.

23 kwietnia – Premier George Papandreou prosi UE/MFW o aktywacje pakietu pomocowego.

26 kwietnia – Strajkują pracownicy Greckich doków, blokują turystom możliwość wydostania/dostania się na ląd.

27 kwietnia – Standard & Poor’s obniża rating kredytowy Grecji do poziomu “śmieciowego”.

Maj 2010

1 maja – Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłasza, że Niemiecki sektor prywatny pomoże w sfinansowaniu Greckiego pakietu ratunkowego.

2 maja – Premier Papandreu ujawnia, że Grecja zawarła umowę z UE i MFW, która otwiera jej drzwi do wielomiliardowego ratunku w zamian za dodatkowe cięcia budżetowe w wys. 30 mld euro w ciągu trzech lat. Na górze już przystano na te warunki. (Pakiet pomocowy obejmuje 110 miliardów euro dla Grecji w ciągu trzech lat.)

4/5 maja – Pracownicy sektora publicznego organizują 48-godzinny strajk generalny. Odbywa się 50 tyś marsz w Atenach, setki protestujących walczą z policją. Trzy osoby ginął w pożarze banku.

6 maja – Grecki parlament zatwierdza ostatni program oszczędnościowy.

Około 10 tyś studentów, pracowników i emerytów zbiera się w parlamencie skandując “Na ulice! Powiedzmy nie środkom, które szkodzą Grekom”

9 maja – MFW jednogłośnie zatwierdza natychmiastowe uruchomienie części pożyczki w kwocie 5,5 mld euro.

17 maja – Greckie oszczędności przywrócą kraj do fiskalnego zdrowia tylko, jeśli będą połączone z działaniami stymulującymi wzrost inwestycji. Mówi Papandreou.

18 maja – Grecja w sumie otrzyma 14,5 miliardów euro pożyczki od UE.

Po już dostarczonych 5,5 mld euro od MFW, Grecja otrzymuje pierwszą 20 mld transzę pożyczki.

20 maja – około 30 tyś osób protestuje pod parlamentem przeciwko środkom oszczędnościowym rządu.

Oryginalnie notka ukazała się na portalu Grecja w Ogniu

Na podstawie reuters.com

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale