Każdy z nas powinien przeczytać Biblię. Święty Hieronim powiedział, a Katechizm Kościoła Katolickiego za nim powtarza, że „Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa”. Z kolei św. Augustyn powiedział, że "Nowy Testament jest ukryty w Starym, a Stary wyjaśniony w Nowym". Gdy jednak nie przeczytaliśmy ani jednego, ani drugiego, to nie możemy żadnego z nich zrozumieć. Nie znając Biblii nie znamy zatem Jezusa.
Jak więc w praktyce zabrać się do czytania Pisma Świętego? Otóż najlepiej zrobić to trzymając się historycznego wątku. Cała historia zbawienia w Starym Testamencie zawiera się w 12 księgach. Do tego wystarczy dodać jedną z Ewangelii i Dzieje Apostolskie i czytając 14 ksiąg mamy przegląd historii zbawienia od Adama i Ewy do Jezusa i początków Kościoła. Gdy tak przeczytamy po raz pierwszy Biblię, potem możemy dodać te pozostałe 59 ksiąg, wiedząc w jakim kontekście i w jakim okresie historycznym zostały one napisane.
Które więc księgi zawierają ten historyczny wątek narracyjny? Oto one:
1) Księga Rodzaju
2) Księga Wyjścia
3) Księga Liczb
4) Księga Jozuego
5) Księga Sędziów
6) Pierwsza Księga Samuela
7) Druga Księga Samuela
8) Pierwsza Księga Królewska
9) Druga Ksiega Królewska
10) Księga Ezdrasza
11) Księga Nehemiasza
12) Pierwsza Ksiega Machabejska
13) Ewangelia według Św. Łukasza
14) Dzieje Apostolskie.
Gdy je przeczytamy, w takiej kolejności, możemy wrócić do tych ksiąg, które opuściliśmy za pierwszym razem. Oto tabela, gdzie powinny one się znajdować w kontekście tego historycznego wątku:
Wczesna historia świata: Rdz, Hi,
Patriarchowie,Izrael w Egipcie, ucieczka: Wj, Kpł, Pwt, Lb
Podbicie Ziemi Kanaanejskiej: Joz
Okres Sędziów: Sdz, Rt
Zjednoczone Królestwo Izraela: 1.Sm, Psalmy, 2.Sm, 1.Krn
Królestwo podzielone: 1.Krl, 2.Krn, Prz, Koh, Pnp
Wygnanie: 2.Krl, 2.Krn, Tb,Oz, Am, Ha, Iz, Jr, Lm, Jl, Mi, So, Jon, Na, Ab, Ez, Dn, Ba
Powrót: Ezd, Est, Jdt, Ag, Za, Ne, Ml
Powstanie Machabeuszów: 1.Mch, 2.Mch,Syr, Mdr
Mesjasz Jezus: Łk, Mt, Mk, J
Kościół: Dz, Listy, Apokalipsa
Teraz już łatwo nam znaleźć w którym okresie dzieją się wydarzenia opisane w takich księgach, jak Hioba, Rut, Estery, Jonasza itd. Możemy przeczytać je osobno, jako rozszerzenie naszej wiedzy. Nie znaczy wcale, że są one mniej ważne. Ten tekst w ogóle nie zajmuje się samym tekstem Biblii. Jego celem jest tylko pewne uporządkowanie wszystkich ksiąg Pisma Świętego w celu ułatwienia nam Jego przeczytania.
Na koniec przypomnę, że w Internecie jest dostępna cała Biblia audio, w plikach mp3. Można ją sobie posłuchać z sieci, ściągnać do laptopa, albo do i-poda. Kosztuje to zero złotych, a zero to zawsze jest bardzo dobra cena. Można to zrobić między innymi na moim forum, klikając TUTAJ.
Natomiast tekst Biblii Tysiąclecia można odczytać z TEJ STRONY, lub też NA TEJ STRONIE porównać go z siedmioma innymi tłumaczeniami.
TUTAJ natomiast zaczyna się mój "Spacerek po Biblii", który właśnie mi się udalo zakończyć. Zapraszam.