24 obserwujących
43 notki
397k odsłon
999 odsłon

Pojednajcie się!

Wykop Skomentuj57

Zarządzanie przez konflikt, a wszystkie koguty we wsi pieją, że tak to od lat wyglądąło w Zjednoczonej Prawicy, to zawsze metoda na krótko. Na rok, może trzy. Potem skumulowana energia złych emocji najpierw zjada efektywność by ostatecznie rozsadzić okręt z którym na dno idzie cała załogana. Cała. Także ci co to uważani byli za silniejszą część ekipy. 

Nie ma polituj bo zasady gry na rynku wyborczym i matematyka to najtwardsi zawodnicy. Zjednoczona Prawica może liczyć na premię od wyborców tylko za jedność. Bez niej słupki lecą i żadne zbiegi marketingowe tego nie zmienią, żadne czary mary. Lecą, a wraz z nimi dotychczasowy sposób postrzegania autorytetów, które dopuściły do kryzysu. Nie ma się więc co łudzić, PiS bez koalicjantów nie będzie u władzy i mała w tym pociecha, że Ziobro czy Gowin znajdą się poza Sejmem. Oni akurat od początku nie mieli zdolności samodzielnego przejścia progu, i niewiele w tym sensie tracą. Straci natomiast PiS. Jego wyborcy rozejdą się po innych partiach a bardzo przecież czekają na nich z otwartymi rękami w Konfederacji czy u Szymona. Bo wyborcy jak to wyborcy. Jedni wykuci z żelaza będą do ostatego tchniania, reszta to stale przemieszczajacy się plankton. Jedna afera, jedno pochopnie wypowiedziane zdanie rzucone na żer mediów i poooszszszli.

PiS nie da rady rządzić w mniejszości. Zacznie potykać się o własne nogi. Bo dla przykładu, niby jak oni chcą teraz zastapić Ziobrę? Przecież to ministerstwo wykuwane było w śmiertelnym boju o każde stanowisko, każdą literę w ustawie z najsilniejszą mafią jaka rządziła tym krajem - z kastą siędziowską. To od niej ostatecznie zależało czy procedowanemu projektowi ustawy udzielą łaskawie prawa do życia czy zostanie on przez nich bezceremonialnie zabity na etapie embrionalnym. Tak embrionalnym, bo z góry zawsze wcześniej płynął sygnał jak z tym będzie i czy warto się trudzić. To towarzystwo wciąż walczy i tylko czeka aż przyjdzie nowy człowiek, który nie zna sieci powiązań jakie funkcjonują w skomplikowanym labiryncie sądowych korytarzy. Bardzo szybko zaczną wówczas odrastać macki. Z drugiej strony, ja rozumiem, będzie miał harmonijnie nowy minister współpracować z ludźmi Ziobry? Bez szans. Jeśli nie pójdzie na układ, a to będzie pośrednio dawało Ziobrze wpływ na władzę, będzie musiał iść z nimi na wojnę. Wróg przed murami i za murami? Powodzenia. Przy takiej ilości frontów jakie otworzyła Zjednoczona Prawica, wprowadzanie nowego Ministra Sprawiedliwości to proszenie się o kłopoty. A dobrze to wszyscy rozumiemy, że bez tego ministerstwa nie będzie akcji jak ta z Nowakiem, które przecież dają dużo wyborczych punktów. 

Będzie też problem z kontynuowaniem strategii jaką obrano podczas wyborów prezydenckich. Każde uderzenie w ideologię LGBT będzie punktem na rzecz Ziobry bo tylko on ze Zjednocznonej Prawicy dał temu oporowi twarz. I zapewne sam będzie chętnie w ten bęben walił co sił.

Można wymieniać jeszcze ale nie po to ja się tu męczę w dordze do pracy, wciśnięty w szynę autobusu. Jeśli Jarosław Kaczyński chce wygrać w kolejnych wyborach, a to będzie kumulacja, musi utrzymać Zajednoczoną Prawicę. I przestać słuchać przybocznych, którzy w tak drastycznych posunięciach względem tego koalicjanta upatrują szansę w przesunięciu swoich obszarów wpływów. Wszak obok ideowych ludzi, zawsze plączą się i tacy całkiem "pragmatyczni". A jeśli Kaczyński boi się, że mu pod bokiem Solidarna Polska urośnie nazbyt w ciągu trzech lat, bo faktycznie pobyt w koalicji działa na korzyść tego koalicjanta, to powinien zaproponować mu zwinięcie masztów i powrót do macierzy. Wtedy Ziobro będzie działał owszem na swoje nazwisko ale niemniej jak i inni, jak i Morawiecki. Ale ten wariant możliwy jest tylko pod jednym warunkiem, i takim oto, że premierem zostanie Kaczyński, osobiście. Mógł bowiem Ziobro technicznie trwać pod Morawieckim, rekompensując to poniżenie faktem, że coby nie było jest liderem partii. W nowym układzie będzie mu nie honor.  

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka