38 obserwujących
60 notek
436k odsłon
1526 odsłon

Czy Fundusz Odbudowy może być batem dla "praworządności"?

Wykop Skomentuj20

Zanurzyłem się wczoraj na czas pewien w otchłań internetu by poszukać warunków kredytowania Funduszu Odbudowy i pomny tego com tam znalazł, staję tu dziś przed Wami by w swej bezradności rozłożyć ręce. Owszem, nie poświęciłem tej czynność nazbyt dużo czasu, bo i jakoś mnie ten temat mało frapuje, ale że w poprzedniej notce pisząc o banksterach postawiłem parę pytań o tę pożyczkę, to sam po namyśle postanowił znaleźć na nie odpowiedzi. Jakie to były pytania, cóż za wątpliwość mną wówczas targały? Otóż i one: "... jak widać pożyczamy od banksterów, od ludzi którym powieka nie drgnie gdy zechcą sięgnąć po swoje, stąd chciałby wiedzieć jak każdy obywatel biorący kredyt na mieszkanie: na ile to jest lat, na jaki procent, pod jakimi warunkami będą puszczane kolejne transze no i to co każdy z nas ma w swoje umowie obligatoryjnie, czy tam jest wymóg natychmiastowej wymagalności spłaty długu? Szczególnie, że na stole leżała także propozycja Sorosa, w postaci weksli wieczystych, czyli takich których co do zasady nie da się spłacić i za które po wsze czasy płaci się abonament - co jest propozycją jakby z czasów lenna. A skoro tam takie pomysły chodziły po głowach to ja bym chciał się upewnić czy choćby odsetki od tego kredytu uda się spłacić naszym wnukom czy też to jest taka konstrukcja finansowa, że kolejne pokolenia znów będą musiały uskuteczniać coś na kształt hołdu pruskiego?". No proszę, kto mógł przypuszczać, że tyle przyjemności może dać cytowanie samego siebie? Żarty żartami ale tu o ważne rzeczy idzie więc szukałem jak miałaby wyglądać spłata tej pożyczki, przypomnijmy to 750 mrd euro z czego 64 ma być dla Polski, i wygrzebałem zaledwie tyle, że aby ją umożliwić Komisja Europejska wprowadzi 2 mechanizmy. 

Po pierwsze składki członkowskie wzrosną z 1.2% do 2% produktu krajowego netto. To znaczy, że nasza składa z 20 mrd złotych rocznie wpłacanych do budżetu unijnego wzrośnie do prawie 40 mrd złotych. I to przy założeniu, że przez cały okres spłaty nie skoczy cena euro do złotówki inaczej będzie krucho a nam poza wysokością rat dodatkowo skoczy ciśnienie. Nie znajduję informacji od kiedy wchodzi ta podwyżka w życie ale, że to jest kapitał budowany na poczet spłaty powyższego kredytu, która ma się rozpocząć w 2027, trzeba się liczyć, że będzie to z pewnością od następnego roku. A może jeszcze w tym roku, kto wie, bo skoro wszyscy dostaną kasiorę to co stoi na przeszkodzie? Teraz, konia z rzędem temu kto pokaże w których mediach pojawiła się choćby wzmianka o podwojeniu składki. Ani rząd - by nie razić swoich wyborców, ani euroentuzjaści - by nie zrażać Polaków do Unii; nie byli zainteresowani kolportażem tej treści. Nie przebiła się więc biedaczka przez zasieki medialne i siedzi teraz po ciemku zamknięta w szafie. Jak i cała ta operacja a ja pisać mogę o tym tylko tyle ile widać przez dziurkę od klucza.

Dalej czyli po drugie, by zmniejszyć presję na budżety państwa członkowskich Unia zaproponuje nowe tzw. "zasoby własne" - oprócz tych już zaproponowanych w 2018. Mówiąc wprost Komisja daje wszystkim zgodę na wprowadzenie u siebie nowych podatków. Nie wiem a i nie chce mi się sprawdzać jakie uzgodniono w 2018 ale z nowych dodano podatek od przedsiębiorstw korzystających z rynku wspólnotowego, dodatkowo podatek cyfrowy od przedsiębiorstw o określonym obrocie, handel emisjami w sektorze morskim i lotniczym oraz coś co nazwano "mechanizmem dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2". Cokolwiek to ostatnie oznacza, o tym i o pozostałych zgodach podatkowych też było cicho-sza.

Takwięc w enigmatycznym skrócie będzie wyglądało spłacanie pożyczki. A jak zmontowanej? - o tym właśnie teraz czyli na koniec sobie porozmawiamy. Ponieważ kasa potrzebna jest państwom członkowskim tu i teraz to Komisja Europejska zapożyczy się w imieniu wszystkich państw na te już słynne 750 mrd euro poprzez emisję obligacji a tak pozyskany kapitał przeznaczy na Fundusz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Jak będą oprocentowane te obligacje i kto je kupi od Komisji to już w ogóle jedna wielka tajemnica, bo wiedzieć nam dane tylko tyle, że to będzie "korzystne oprocentowane" a będzie korzystne bo - jak sama Komisja podała - ma najwyższy rating. Jak się takie ratingi kupuje, przepraszam, pozyskuje to ja już pisałem notka wcześniej opisując przekręty banksterów w ostatnich 40 latach bo one wszystkie zaczynały się od właśnie pozyskania najwyższych ratingów, nie wyłączając banku Lemans Brother, który na dzień przed ogłoszeniem upadku otrzymał taki właśnie. Komisja, też taki ma więc jeszcze raz - kredyt będzie i będzie na dobrych warunkach. Zapewne w Europejskim Banku Centralnym i na 0% ale kto wie, czy wyzwania nie podejmie raz jeszcze Soros i spółka, bo skoro chciał kupić kraje członkowskie wekslami wieczystymi, to na pewno coś jeszcze pokombinuje. A skoro o wieczność mowa to data spłaty rzeczonej pożyczki tj. 2058 r wydaje się być jej synonimem jeśli spojrzeć na wskaźnik produkcji przemysłowej (tylko Polski i Portugalii są na plusie) szczególnie zaś na dług publiczny krajów Wspólnoty. Zapowiada się raczej bardzo długie rolowanie a być może wielka chryja ale o tym na koniec. Dług publiczny państw unijnych w relacji do PKB wygląda bowiem tak:

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka