jacekpiekara jacekpiekara
3167
BLOG

A świstaki mają czas do wtorku

jacekpiekara jacekpiekara Polityka Obserwuj notkę 23

Po wyborach wiem w zasadzie tyle, co wiedziałem przed nimi, czyli nic. Badania exit poll obarczone są marginesem błędu, więc wcale nie jest powiedziane, że KORWIN, czy Zjednoczona Lewica nie wejdą jeszcze do Sejmu (bo Razem chyba jednak nie wejdzie), a wtedy podział miejsc ulegnie przemodelowaniu na niekorzyść Prawa i Sprawiedliwości. Z drugiej strony  może się okazać, że PSL wypadnie z Sejmu (o Boże, proszę Cię, proszę! :), co spowoduje, że liczba mandatów PiS znacząco się zwiększy.

Pytanie które zadaję sobie w tej chwili (podobnie jak pewnie wiele osób) brzmi: czy świstaki siedzą już nad urnami i poprawiają papierki? Czy służby już drukują te "właściwe" wyniki wyborów, żeby wrzucić je do urn zamiast tych wysoce "niewłaściwych"? Czy "zielone ludziki" zakasują już rękawki, żeby narobić jak najwięcej nieważnych głosów (co jest banalnie łatwe, bo wystarczy machnąć drugi krzyżyk gdziekolwiek i fiiuuuuu głos ląduje do kosza zamiast na PiS)? Ponieważ nie znam odpowiedzi na te pytania, więc obawiam się, że we wtorek możemy wcale nie być tacy zadowoleni jak dzisiaj. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, ale warto przypomnieć sobie casus wyborów samorządowych i ten niesłychany  skok PSL, który nastąpił w czasie kilku dziwnych nocy, w trakcie których nikt nie potrafił policzyć głosów.Nie sądzę, żeby dzisiejsze wyniki dało się "przekręcić" diametralnie, ale na pewno może się okazać, że PiS nie ma samodzielnej większości. A co z Senatem? Mało kto o tym mówi, ale bez większości w Senacie w zasadzie nie da się przepchnąć żadnej ustawy (chyba, że ma się tyle głosów w Sejmie, by odrzucić poprawki Senatu), więc opanowana przez Platformę Izba Wyższa mogłaby zablokować niemal wszystko co uchwali Sejm. Dlatego sądzę, że na dzisiaj więcej jest pytań niż odpowiedzi, nawet jeśli założymy, że wszystkie głosy zostaną policzone z krystaliczną uczciwością. Bo exit poll to sondaż. Dokładny i na gigantycznej próbie, ale jednak zaledwie sondaż.

Jacek Piekara

PS. w piątek opublikowałem tekst z moimi prognozami wyborczymi i jestem bardzo zadowolony z siebie :), bo trafiłem niemal wszystko. Wszystko oprócz fatalnego wyniku ZLewu (przewidywałem dla niej 8-12 procent). Swoją drogą jak to będzie miło nie zobaczyć w Sejmie Czarzastego, Iwińskiego, Zemkego, Wenderlicha, Piekarskiej, nie mówiąc już o Palikocie, Nowickiej, Senyszyn czy Szczuce . Dzięki ci o dzięki, Gazeto Wyborcza, bo właśnie tobie zawdzięczamy święto nieobecności lewicy w Sejmie!Tobie i twojemu lansowaniu Zandberga oraz gromadki jego najczerwieńszych towarzyszy, którzy na ostatniej prostej wyrwali ludziom Nowackiej tych kilka malutkich, a tak potrzebnych procencików!!!

Niepoprawny. Wierzący w słowa Herberta, mówiące że "Pan Cogito chce stanąć do nierównej walki. Zanim nadejdzie powalenie bezwładem, zwyczajna śmierć bez glorii, uduszenie bezkształtem".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka