2 obserwujących
64 notki
33k odsłony
  252   0

Dulkiewicz w niemieckim radio: "Mama płacze i mówi: jest gorzej niż za komuny!"

Fragment skryptu rozmowy fot. Deutschlandfunk
Fragment skryptu rozmowy fot. Deutschlandfunk

Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska,

Magdalena Adamowicz - europosłanka,

Stefan Chwin - pisarz,

Kazimierz Koralewski - radny Prawa i Sprawiedliwości z Gdańska,

Sebastian Zomkowski - dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku,

oraz Basil Kerski - szef Europejskiego Centrum Solidarności

- wszyscy oni wzięli udział w słuchowisku, wyprodukowanym przez Davida Z. Mairowitza oraz Małgorzatę Zerwe, które miało premierę 29 września o 21:15 czasu lokalnego w Programie Drugim publicznej niemieckiej rozgłośni Deutschlandfunk.


Rozmowa dotyczy bieżącej polityki, przeszłości Gdańska, nienawiści, śmierci Pawła Adamowicza oraz polityki krajowej.

Na początku Dulkiewicz czyta SMSy jakie otrzymuje od hejterów: "ty k...o folksdjoczko". Później rozmowa idzie w kierunku tego, że Gdańsk jest za mało polski, a zbyt niemiecki. Dalej mówią o sympatii do narodu niemieckiego. W pewnym momencie Aleksandra Dulkiewicz stwierdza: 


Obecna władza wykorzystuje swoją siłę - ustawy przepycha przemocą, nie szanuje praw człowieka. Moja mama płacze i mówi: Boże, teraz jest gorzej niż za komuny!


Dodatkowo, wprowadza redaktorów w błąd:


Kulminacyjnym punktem była obecność potomków niemieckich Gdańszczan na obchodach 80. rocznicy wybuchu 2 wojny światowej. Wzruszająca uroczystość jednocząca Polaków, Niemców i Żydów w duchu wyznania prawdy. Zostało to odebrane jako „taniec na grobach obrońców Westerplatte.

A jak mogliśmy przeczytać na miejskiej stronie gdansk.pl (tekst już usunięto):


„W niedzielę 1 września polsko-niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte, by wziąć udział w 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na godz. 15 zaplanowano Marsz życia, czyli radosny pochód, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”.

Mieszkańcy długo jej nie zapomną takiego wystąpienia, gdzie demokratycznie wybrane władze traktuje gorzej niż stalinowskich oprawców. Dziwi jednak fakt, że żaden z uczestników tego nagrania nie pochwalił się występem w audycji.

Na stronę rozgłośni przejść możemy klikając ten link.

Janusz Ch.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale