9 obserwujących
18 notek
28k odsłon
Donbas: najnowsze doniesienia z perspektywy mieszkańca wioski

Donbas: najnowsze doniesienia z perspektywy mieszkańca wioski

Nie po raz pierwszy zamieszczam na swoim blogu relacje Denisa Grigoriuka z miejsc do których dziennikarze z Zachodu dotrzeć nie potrafią. To taki zimny prysznic dla naszej polskiej rusofobii. Nie jestem fanem przywódcy żadnego kraju, a tym bardziej imperium. Wkurza mnie jednak monotonny już ten jednostronny przekaz. Bezrefleksyjne zrzucanie winy, żonglowanie faktami, dziesiątki wydumanych scenariuszy – łącznie z tym, że Kreml zamierza „zainstalować” swojego człowieka, na stanowisku prezydenta Ukrainy – gdyby tak było w rzeczywistości, to wystarczyłoby przyłączyć Donbas i Krym. Wtedy w wolnych wyborach wygrałby kandydat, który oczywiście nie spodobałby się Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. A wtedy pomocni sąsiedzi z Zachodu - zwłaszcza polscy politycy musieliby robić kolejny „Majdan”. Mają wprawę, chociaż na własnym podwórku jakoś gorzej im to wychodzi. Czy naprawdę jeszcze nie zorientowaliśmy się – jako społeczeństwo – że wszelkie „demony” prezentowane przez NATO okazują się po czasie ,,pomyłką"? Od Jugosławii, przez Irak, Libię, o Afganistanie nie będę wspominał, bo jeszcze nie opadł kurz i kulisy dopiero będę powoli wychodzić na światło dzienne.
Donbas: Reportaż z przyfrontowej wsi górniczej przy kopalni 6\7

Donbas: Reportaż z przyfrontowej wsi górniczej przy kopalni 6\7

„Niezależnie co teraz wydarzy się w Donbasie, bez względu na to, jakie będą prowokacje, morderstwa czy ostrzały - dla zachodniego obywatela obraz „sprawcy” został już nakreślony. Ponadto zapowiedziano już z góry wszystkie ewentualne działania jakie podejmie Rosja. I nie ma znaczenia kto zainicjuje nowe zaostrzenie, nawet jeśli będzie to mityczna „trzecia strona”. Winna będzie oczywiście, jak zawsze Moskwa”.
Bałkany zalane krwią? Pytanie brzmi: kiedy?

Bałkany zalane krwią? Pytanie brzmi: kiedy?

Jaki będzie jej zasięg? - na to pytanie chyba nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Nieprzepracowana wojna wybuchnie na nowo ze zwielokrotnioną siłą. Wystarczy iskra, by nagromadzone przez lata wzajemne żale i urazy z ogromną mocą ponownie eksplodowały. Tego nie da się już powstrzymać, a cały region ocieknie krwią. Żadna z dotychczasowych wojen na terenie byłej Jugosławii nie została przepracowana. Każda z nich była okrutna, niesprawiedliwa i pozostawiła z jednej strony, żale, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Z drugiej przekonanie o własnej sile, bezkarności i międzynarodowym wsparciu.
Nędza dobrobytu

Nędza dobrobytu

Jeszcze niedawno kolejki po wizę do USA były tak ogromne, że ludzie stali całymi tygodniami, zmieniając się z najbliższymi. Ogonek wychodził daleko poza mury placówki, niejednokrotnie blokując fragment Alei Ujazdowskich. Można było te...
Serce 2021

Serce 2021

Nie chcą współczucia, nie pragną litości, chcą jedynie zrozumienia i zwykłych, należnych im praw. W tym roku spotkamy się w Kołobrzegu 10 września, podczas obchodów uroczystości zorganizowanych przez Bractwo Mundurowe RP Byłych Pracowników Służb Mundurowych, oraz aukcji, z której dochód przeznaczony zostanie dla wdów i sierot po zmarłych funkcjonariuszach. Ludziach, którzy już nie zdążyli upomnieć się o swoje pieniądze – a rodzina nie może zrobić tego w ich imieniu. Takie mamy prawo.
O Kant dupy

O Kant dupy

Jak kraść, by się tego nie wstydzić? Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli się tylko kradnie skutecznie. Imperatyw kategoryczny Kanta jednoznacznie definiuje kradzież - bez względu od jej motywów i okoliczności. Inaczej mówiąc kradzie...