fot.Wikipedia
fot.Wikipedia
Monika Kamińska-Wcisło Monika Kamińska-Wcisło
846
BLOG

Donald jest „silny”, a Jarosław „święty”. Dziś jednak królują Lena i Jakub

Monika Kamińska-Wcisło Monika Kamińska-Wcisło Społeczeństwo Obserwuj notkę 3

Lena i Jakub królują wśród imion nadawanych nowonarodzonym dzieciom. Zdarzają się nietypowe takie jak Chana, Melina, Archibald albo Zinedine.

Z raportu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 r. najpopularniejszym imieniem żeńskim w Polsce była Lena, a męskim - Jakub. Jakub króluje w rankingach nieprzerwanie od roku 2000. Na drugim miejscu jest Kacper, na trzecim Antoni. Niezmiennie od wielu lat popularnością cieszą się Filip, Jan, Szymon, Franciszek, Michał, Wojciech i Aleksander.

Wśród imion żeńskich najpopularniejsza jest Lena, która w 2013 r. zdetronizowała Julię panującą nieprzerwanie przez 11 lat. Na drugim miejscu imion żeńskich w ubiegłym roku była Zuzanna, a Julia dopiero na trzecim. Dalej w pierwszej dziesiątce znalazły się Maja, Zofia, Hanna, Aleksandra, Amelia, Natalia i Wiktoria.

Rodzice nadawali swoim pociechom też nietypowe imiona jak Chana, Coco, Śnieżyna, Kruszyna, Melina, Tadzisława, Piotra czy Tadek, Stach, Rudy, Archibald, Zinedine i Zygfrid.

Co wpływa na decyzje rodziców o wyborze imienia dla ich dziecka? Najczęściej moda. Albo inne dziecko o tym imieniu, które znamy i lubimy. Dla niektórych ważna jest tradycja - nadają imiona po ojcu, dziadku, matce lub babci, aby zachować więź z przodkami. Jeszcze inni przez wybór nietypowego imienia dla potomstwa chcą podkreślić własną indywidualność i wyjątkowość.

W nadawaniu rzadkich imion królują celebryci i aktorzy.  Xavier, Fabienne, Etiennette i Vivienne Vienna to dzieci wokalisty Michała Wiśniewskiego. Aktorka Katarzyna Figura nazwała swoje córki Koko i Kaszmir. Katarzyna Skrzynecka – aktorka i piosenkarka – ma córkę Alikię Ilię. 

W latach 90. najpopularniejszy był Mateusz, a od roku 2000 do dziś - Jakub. Moda na dziewczęce imiona zmienia się szybciej: w latach 90. popularna była Karolina, a od roku 2001 – Julia. Dopiero w 2013 r. pojawiła się Lena. Ale na przykład sto lat temu najpopularniejszymi imionami męskimi były Jan, Stanisław, Józef i Władysław, a żeńskimi Maria, Marianna, Helena i Zofia. 

Czy imiona mówią coś o człowieku, który je nosi? Na przykład imię Donald pochodzi od celtyckich słów „Dumno” i „valos”, czyli „świat”, „potężny, możny”. Staroirlandzkie słowo „Domnall” i szkockie „Domhnall” oznaczają „silny tego świata” lub „władca świata”. A z kolei słowiańskie imię Jarosław oznacza kogoś, kto ma „silną, mocną sławę”. Słowo „jary” znaczy „mocny, silny, krzepki”, a w okresie przedchrześcijańskim znaczyło „święty”.

Polskie przepisy zakazują nadawania dzieciom imion budzących negatywne skojarzenia jak np. Belzebub, Kurtyzana czy Lucyfer. Choć – trzeba przyznać - niektóre z nich pasowałyby jak ulał do temperamentu, stylu bycia i charakteru niektórych osób publicznych.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo