fot. wum.edu.pl
fot. wum.edu.pl

"Bezpardonowa walka o władzę" na WUM. Pracownicy mają dość kaprysów Pani Profesor

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Związek zawodowy w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym apeluje o „zakończenie bezpardonowej walki o władzę". Boją się, czy będą chętni do studiowania na uczelni.

Związkowcy apelują o „zakończenie bezpardonowej walki o władzę"

Działający w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Związek Zawodowy Pracowników Administracji i Obsługi zaapelował do prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i jej współpracowników o  „zakończenie bezpardonowej walki o władzę" oraz o zastosowanie się do rekomendacji minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Minister zdrowia uważa, że procedura wyboru rektora WUM powinna zacząć się od nowa. Związkowcy piszą, że „są głęboko zaniepokojeni sytuacją, jaka obecnie ma miejsce w  Uczelni, w której występuje niespotykane dotąd zjawisko skoncentrowania całej naszej uwagi na problemie jednej osoby, kandydatki na stanowisko Rektora, której obecne działania budzą wątpliwości członków Związku, odnośnie do tego czy są zgodne ze standardami akademickimi, etyką i moralnością nauczyciela akademickiego i człowieka".


Pracownicy uczelni obawiają się o przyszłość uniwersytetu

Opisali atmosferę niepewności i niepokoju panującą na uczelni pisząc, że „po raz pierwszy w Uczelni, za sprawą Pani Profesor w sprawę wyborów na stanowisko Rektora musiało interweniować Ministerstwo Zdrowia". "Zbliża się nowy nabór kandydatów na studia na WUM. Czy młodzi ludzie zdecydują się do nas aplikować? Naszej Społeczności Akademickiej potrzebny jest oddech spokoju, bez e-maili od Pani Profesor, jej wywiadów w prasie oraz bez analizy, czy Uczelniana Komisja Wyborcza okaże się stronnicza, czy też nie. Dodatkowo, bez obaw wśród pracowników, że będą poddawani niewłaściwym zachowaniom ze strony przełożonych i współpracowników" - czytamy.

Pracownicy uczelni mówią wprost, że po raz pierwszy w historii są aż tak bardzo podzieleni i nieufni wobec siebie. "Kampania wyborcza na stanowisko rektora powinna być kampanią na programy i argumenty, a nie na agresywne i nieetyczne zachowania" - podkreślają.

Zarząd i członkowie związku zaapelowali do prof. Cudnoch-Jędrzejewskiej o „zakończenie tej bezpardonowej walki o władzę na Uczelni i zastosowanie się do rekomendacji Pani Minister Izabeli Leszczyny, które to działania pomogą przywrócić nam wszystkim spokój w naszej pracy oraz dobre relacje w społeczności akademickiej".

Zamieszanie z wyborem rektora na WUM

Przypomnijmy, że po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego minister zdrowia zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW) o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także wezwała właściwe organy uczelni do wszczęcia nowej procedury wyborczej, w tym wyboru nowego składu komisji oraz nowego kolegium elektorów – w celu zapewnienia pełnego obiektywizmu procesu wyborczego. Jednak pomimo tych rekomendacji w piątek UKW ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją i zapowiedział, że „podejmie wszelkie niezbędne działania" na rzecz wdrożenia w życie zaleceń minister zdrowia.


Wcześniej rektor WUM sam kandydujący na następną kadencję poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską, jego rywalkę w wyborach rektora na kadencję 2024-2028, karę dyscyplinarną „w związku z ustaleniami komisji antymobbingowej". Poinformował również, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Sam również zrezygnował z kandydowania.

W odpowiedzi prof. Cudnoch-Jędrzejewska w oświadczeniu napisała, że nie utraciła prawa ubiegania się o funkcję rektora. Podkreśliła, że kara dyscyplinarna mogłaby się stać podstawą do pozbawienia jej prawa kandydowania dopiero po uprawomocnieniu się, co jej do chwili obecnej nie nastąpiło. Zapowiedziała również, że ma prawo odwołania się od - jej zdaniem - bezprawnie nałożonej kary do sądu powszechnego, ponieważ nikt nie odbył z nią rozmowy przed nałożeniem kary.

Pierwotnie wybory rektora WUM były zaplanowane na 23 kwietnia.

Tomasz Wypych

Na zdjęciu prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, fot. wum.edu.pl

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo