7 obserwujących
109 notek
26k odsłon
  318   0

Koronawirus. Stan klęski żywiołowej w Portugalii!

Rok temu w Portugalii wprowadzono stan wyjątkowy w związku z falą zachorowań na covid-19. Powrót „do normalności” miały zapewnić masowe szczepienia. Dane z połowy tego miesiąca wskazują, że w kraju tym zaszczepiono dwiema dawkami preparatów szczepionkowych prawie 90% społeczeństwa. Wczoraj premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział, że w związku z nasilającą się falą zachorowań (to już piąta fala - mimo że zwykle po trzeciej epidemie wygasają) ogłosi w kraju stan klęski żywiołowej. Nowe restrykcje wejdą w życie 1 grudnia.


imageDo przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który przybył do Portugalii bez ważnego testu.

(źródło: Onet/wiadomości/świat - Z powodu pandemii Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej)Szef rządu wyjaśnił, że w związku z nadejściem piątej w tym kraju fali Covid-19 konieczne jest ograniczenie interakcji społecznych w okresie poprzedzającym okres bożonarodzeniowy, a także w pierwszych dniach stycznia 2022 r. Costa zalecił, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych po wcześniejszym wykonaniu testów potwierdzających brak Covid-19. Premier wezwał pracodawców, aby w miarę możliwości od 1 grudnia kierowali załogę na pracę zdalną. Potwierdził też, że w pierwszym tygodniu 2022 r. telepraca będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

(źródło: msn.com.pl - Koronawirus. Portugalia wprowadzi stan klęski żywiołowej)Do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu Covid-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczone zostaną tylko osoby, które posiadają aktualny negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

(źródło: nczas.com - Portugalia wprowadza stan wyjątkowy w związku z COVID-19. A zaszczepili prawie 90 proc. mieszkańców)


image


Ostatnie dane wskazują, że w Portugalii wykryto największą od lipca liczbę nowych infekcji w ciągu doby: 3150 przypadków, zmarło 15 osób chorych na Covid-19. Na stronie worldometers.info w rubrykach „nowe przypadki” oraz „nowe przypadki śmiertelne” (dane z piątku 26/11/2021, g. 7:00) figuruje dwa razy „0” (słownie: zero). Może zatem prezydent Portugalii się pomylił?


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale