8 obserwujących
106 notek
69k odsłon
  366   0

PiS spada z pozycji lidera - przełomowy sondaż partyjny

Jak wynika z najnowszego sondażu IBSP stanupolityki.pl, gdyby w najbliższych wyborach wystartował Blok Centrowy (KO, Polska 2050, PSL), to Zjednoczona Prawica straciłaby pozycję lidera. Na listę opozycyjną zagłosowałoby 37,86 proc. wyborców, a na Zjednoczoną Prawicę 35,60 proc.


Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica z wynikiem 9,95 proc. Dalej jest Konfederacja (9,84 proc.) i nowa siła polityczna na polskiej scenie – rolnicza Agrounia z Michałem Kołodziejczakiem na czele – 6,42 proc. Wynik Agrounii jest bardzo dużym zaskoczeniem, gdyż słynąca z akcji protestacyjnych organizacja dopiero niedawno zgłosiła swoje polityczne 

Wynik Agrounii dałby jej również bardzo mocną kartę przetargową w formowaniu przyszłego rządu. Jak podaje stanpolityki.pl, rozkład mandatów po przeliczeniu zdobytych głosów znacząco komplikuje utworzenie stabilnej większości.


Taki wynik dałby opozycji 187 mandatów, a Zjednoczonej Prawicy zaledwie o jeden mandat mniej – 186. Lewica miałaby z kolei 34 posłów, a Konfederacja 38. Gdyby więc PiS połączyło siły z Konfederacją, koalicja taka miałaby 224 mandaty, a koalicja Centrum z Lewicą 221 szabel. To oznacza, że języczkiem u wagi byłaby Agrounia i jej 14 miejsc w Sejmie.


Źródło: WPROST.pl
Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka