25 obserwujących
153 notki
242k odsłony
623 odsłony

Elbląski Lemoniadowy Joe

Wykop Skomentuj27

Skoro wszyscy o Elblągu - warto wspomnieć, że miasto to jest całkiem zasłużone dla rozpowszechniania lemoniady...

Lemoniada z Elbląga

Oranżada z Elblaga

   A tymczasem - skoro wybory - to i politykom na myśl przychodzi "Lemoniadowy Joe". Jak donosi portal Elbląg24: "Czy przyjedzie szeryf na białym koniu?"

***

   Za nami udane referendum i odwołanie władz miasta. Minął zaledwie tydzień a na łamach elbląskich mediów zaczyna się festiwal żywo przypominający kampanię z 2010 roku. Obietnic i zapewnień ciąg dalszy. Przerwa była krótsza niż zwykle, bo nie czteroletnia. Czytając sprawozdania z konferencji prasowych, felietony i artykuły, przypomina mi się czechosłowacki film z 1964 roku Oldricha Lipsky`ego „Lemoniadowy Joe”.

   Dla młodszego pokolenia mała informacja, jest to nonsensowna parodia westernu nakręcona przez komunistycznych Czechów. Występuje w nim „czarny charakter” rządzący miasteczkiem, niedogolony w czarnym garniturze i czarnym kapeluszu ze srebrnymi coltami, pijący whisky. Mieszkańcy są przez niego terroryzowani. Nagle pojawia się wybawiciel na białym koniu, ubrany na biało w białym kapeluszu ze złotymi coltami, pijący tylko lemoniadę. Zaczyna się walka.

   Czytając wspomniane już sprawozdania i felietony, czekamy już tylko na Lemoniadowego Joe, który przyjedzie i wszystko wszystkim da. Zastanawia mnie tylko jedno, działacze i felietoniści zapominają o bardzo ważnym fakcie. W sytuacji obowiązującego budżetu, żeby komuś dać, trzeba komuś zabrać. Komu damy jest powiedziane, nie powiedziano natomiast komu zabierzemy? Obiecuje się wiele nie patrząc na to, że budżet to pieniądze z podatków (wzrost bezrobocia to mniej wpływów do budżet) oraz z dotacji i subwencji przekazywanych przez Państwo. Planowany przez Rząd wzrost PKB na 2013 rok zakładany był na poziomie 2,2% (MFW – 1,75%) i do niego konstruowano budżety miast. Niestety okazuje się, że wzrost został przeszacowany i prawdopodobnie wyniesie 1.3 % , co spowoduje zmniejszenie dotacji i subwencji na zadania zlecone oraz udziału w podatkach. Wynika z tego, że różnicę będą musiały dołożyć gminy (miasta).

   Zastanawiam się skąd Lemoniadowy Joe weźmie pieniądze ?

   Ale odłóżmy na chwilę sprawy budżetu. Są w programach całkowicie niezrozumiałe wzajemnie wykluczające się pomysły, wręcz paradoksalne. Czytam bowiem „Jednocześnie będziemy aktywniej współpracować z miastami partnerskimi szczególnie z Kaliningradem.” A kilka linijek niżej „Zmienimy nazwę Ronda Kaliningrad! Dużo zapłacę żeby zobaczyć jak pomysłodawcy będą tłumaczyć deputowanym Kaliningradu dlaczego zmienili nazwę Ronda Kaliningrad a pozostawili nazwę Ronda Compiegne (miasto partnerskie we Francji).

   Zastanawiające jest też autorytatywne stwierdzenie „będziemy kontynuować rozpoczęte remonty dróg, doprowadzimy do ich przyspieszenia; inwestor wykona ułatwienia komunikacyjne - dojścia i dojazdy do sklepów i firm” – na czyj koszt? Inwestora czy miasta? Przyspieszenie? Przecież są jakieś harmonogramy. Każda zmiana w umowie, każda przeszkoda, nieprzewidziana trudność to znaczne zwiększenie kosztu inwestycji, która i tak jest znaczącą pozycją w budżecie. O tym trzeba pamiętać.

   Osobiście cieszy mnie pomysł: „Podejmiemy działania wspierające budowę małych, osiedlowych basenów”, mieszkałem w Niemczech, zwiedziłem wiele krajów i cieszy mnie to dlatego, że będziemy chyba jedynym miastem w Europie z takim rozwiązaniem. Oczywiście pomijam miasta gdzie jedna dzielnica jest większa w liczbie mieszkańców od Elbląga.

   Jestem również bardzo zadowolony z pomysłu „doprowadzimy do obniżenia opłat za wywóz śmieci.” Każda obniżka cieszy. Ale byłem przekonany, że cena za tzw. „wywóz śmieci” będzie kalkulowana na podstawie przetargów z firmami, które je odbierają? Jeśli aktualna kalkulacja jest dobra to kto dopłaci firmom? Deklaracja bardzo ryzykowna. Jedno jest pewne, każdy w proponowanych programach znajdzie coś dla siebie.

   Zastanawiający jest fakt, że żaden z zapytanych przeze mnie działaczy nie umiał odpowiedzieć jaki jest faktyczny stan finansów miasta. Może być tak, że zmniejszenie wpływów z podatków, subwencji i dotacji będzie skutkowało korektą budżetu po stronie przychodów. Rozpoczęte inwestycje i wydatki stałe pozostaną. Zostanie przekroczony ustawowy próg zadłużenia i do Urzędu wejdzie komisarz, tego nikt na razie nie mówi. Licytacja obietnic trwa czekam na dalsze.

Sławomir Kula ( SLD )

***

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale