robert-adam robert-adam
125
BLOG

PiS i PO? Nie pamiętam co to jest.

robert-adam robert-adam Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

"Co tam ,panie, w polityce" chciałoby się zapytać. I muszę powiedzieć,że szczęsliwi ludzie, którzy nie znają odpowiedzi na to pytanie. Miałem okazję choć przez chwilę zaliczać się do grona tych szczęśliwców. Z powodów osobistych(konieczność zwolnienia tempa życia po chorobie) spędziłem kilka tygodni na Lubelszczyźnie i muszę przyznać,że były to najlepsze wakacje w życiu. Przede wszystkim codzienna opieka mojej żony udowodniła mi po raz kolejny,że nie ma nic ponad miłość. Ale goniąc po świecie , na Lubelszczyźnie spędzałem 2 dni u rodziny. Teraz miałem okazję nasycić się tą krainą i mimo,że syciłem się tak długo to wcale mi się nie przejadła. Bo jest piękna i różnorodna,trywialne ale jakże prawdziwe. Ale to co mnie najbardziej zachwyciło to ludzie. Po prosty,w większości tacy niedzisiejsi. Powiedzieć,że Kazimierz Dolny jest cudowny to nic nie znaczy(4 lata liceum). Ale spotkać dziadka klozetowego, który stwierdzi,że teraz to w miasteczku źle się dzieje-bezcenne. Bo poprzedni burmistrz miał zwyczaj codziennie obchodzić całe miasto,żeby wiedzieć co się w nim dzieje a obecny tego nie robi. I naprawdę nie padło żadne zdanie nawiązujące do przynależności partyjnej któregoś z nich. Ludzie oceniają po owocach a nie etykietkach. A później było Roztocze i sentymantalna podróż przez 30 lat. Nie powiem,że niewiele się zmieniło bo to nieprawda. Ale przy całym tym postępie udało się zachować ducha tej krainy i na miły Bóg nie wiem jak to możliwe. Kolorowe wstęgi pól a nie monotonne hektary kukurydzy ciągnące się kilometrami w innych rejonach. Wiem,że to skutek biedy i rozdrobnienia własności ale jak pięknie wygląda. Zapach lasu tak intensywny,że wyłącza się klimatyzację,żeby czuć to jak najmocniej. Nastrój małych kresowych miasteczek gdzie czas płynie wolno i nie brakuje go na życzliwą rozmowę o niczym. Jednocześnie jest to znakomicie rozwinięty region turystyczny a w każdej z tych mieścin jest informacja turystyczna(czynna!) z kompetentnym i służącym pomocą pracownikem. Fenomen,że nastawienie na turystykę nie przeszkodziło pozostać sobą a nie zrobiono z tego czegoś  na kształt Cepelii. I ludzie, którzy żyjąc z turystów nie zdzierają z nich ostatniego grosza.I właśnie ta niespotykana gdzie indziej życzliwość jest tym co zapamiętam najbardziej. A łyżka dziegciu? Też będzie. Kopalnie kruszcu czyli kamieniołomy to dzis w większości atrakcje turystyczne i punkty widokowe a kiedyś to były zakłady pracy. Ale zapomniałbym o jeszcze jednym spostrzeżeniu. Na Roztoczu prawie nie ma obrzydliwych reklamowych billboardów informujących o różnych promocjach i wprzedażach! I jak tu żyć ?

robert-adam
O mnie robert-adam

Skończyłem typowo humanistyczne kierunki ale całe życie pracowałem w produkcji lub usługach. Trochę mnie to już zmęczyło więc chciałbym wrócić do korzeni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo