0 obserwujących
114 notek
61k odsłon
  1145   0

Trybunał na emeryturę

Wszyscy piewcy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (zwanego dalej TK) w jego obecnej formie i składzie zapominają o dwóch bardzo ważnych przesłankach, które – jeśli uwzględnione – prowadzą do jedynego możliwego rozwiązania.

Otóż wszyscy aktorzy (zarówno osoby dramatu jak i zwyczajne pajace) zapominają o przesłance mówiącej, iż sędzią TK powinna być osoba o nieposzlakowanej opinii zaś sędzia w swojej roli ma być niezawisły. Tymczasem jeśli doniesienia portalu wpolityce.pl się potwierdzą i wyrok trybunału został opracowany przy udziale posłów opozycji – jest to dowód na brak niezawisłości sędziów, którzy nie złożyli zdania odrębnego od wyroku TK. Ponadto w mojej ocenie brak niezawisłości trzech sędziów (w tym Prezesa TK prof. Rzeplińskiego) został już udowodniony poprzez jawny udział w pracach nad nowelizacją ustawy o TK forsowaną w czerwcu przez Platformę Obywatelską.

Drugą przesłanką jest fakt postawienia się przez sędziów TK (z wyjątkiem sędziów, którzy zgłosili zdanie odrębne) ponad prawem i konstytucyjną zasadą trójpodziału władzy poprzez fakt wydania wyroku bez uwzględnienia postulatu o domniemaniu konstytucyjności wniosku.

Pierwsza przesłanka wraz z drugą – w przypadku udowodnienia ponad wszelką wątpliwość tej pierwszej – powinny spowodować, iż z dniem udowodnienia przesłanki o braku niezawisłości sędziowie TK (którzy nie złożyli zdania odrębnego) przestają być sędziami TK, zaś Sejm RP powinien niezwłocznie wybrać nowy skład TK.

W przypadku protestów, czy nawet „zabarykadowania” się emerytów z TK powinny – w granicach prawa - zostać użyte środki przymusu bezpośredniego, w celu usunięcia osób niepożądanych z budynków należących do TK.

PS: Nawiązując w nieco inny sposób do tytułu notki: Czy nie jest dziwne, że w TK zasiadają ludzie, którzy z racji wieku powinni raczej wnuki bawić? Czy można zawierzać sprawy ustrojowe ludziom co do których można mieć uzasadnione wątpliwości jeśli chodzi o ich kondycję intelektualną?

PS2: Zabawne jak fala się odwraca. Niegdyś RAZ pisał o „wrzeszczących staruszkach” mając na myśli środowisko popierające PiS. Teraz jak patrzę na manifestacje KOD’u to widzę właśnie takich „wrzeszczących staruszków”. Czas by ich szeregi zasilili emeryci z TK.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale