0 obserwujących
17 notek
89k odsłon
270 odsłon

Czy to koniec kościoła katolickiego w Polsce?

Wykop Skomentuj20

Dyszące echo filmu "Tylko nie mów nikomu" i smutny finał bez happy endu?


Wg niedawnego sondażu Instytutu Badań Pollster - 54% badanych stwierdziło, że Episkopat winien podać się do dymisji a tylko 20% było przeciwnego zdania. Ponadto aż 54% badanych nie ma zaufania do instytucji kościoła katolickiego. Przeciwnego zdania było 33% badanych. Badanie zostało przeprowadzono kilka dni po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu". Warto dodać, że film na samym YouTube budzi olbrzymie zainteresowanie a ilość wyświetleń przekroczyła 20 mln. Prawdopodobnie w ciągu kolejnych dni liczba odsłon przekroczy nawet 36 mln odsłon.


Kościół upada na własne życzenie?


W sieci można znaleźć wiele różnych sprzecznych ze sobą komentarzy na temat sytuacji i wizerunku kościoła katolickiego w Polsce. "Jaki utrwala się teraz w naszej świadomości obraz duszpasterza? ...czy idąc ulicą i widząc koloratkę nie będziemy mieli złudzenia i wrażenia, że to prawdopodobnie pedofil?" Tego typu komentarze można znaleźć w sieci pod wyświetlanym filmem. Ale i nie brakuje też dużo ostrzejszych wypowiedzi typu: "bezkarni i pozbawieni sumienia - gwałciciele - opływający w luksusach i żerujący na ogłupiałych owieczkach". Patrząc na zaprezentowanie patologie w polskim kościele nie sposób zadać pytania o to jaka powinna być reakcja episkopatu? Dymisja? Nie sposób jest też uniknąć dyskusji na temat zmian personalnych głównie wśród najwyższych hierarchów oraz to jak winna wyglądać rekrutacja przyszłych księży. Mnóstwo pytań, wiele wątpliwości i niesamowicie rozczarowująca postawa dostojników kościelnych. "Przeciwnicy wygrali bo kościół strzelił sobie samobója - na własne życzenie. Nawet nie trzeba było wykorzystywać ideologii Gender czy LGBT by zniszczyć dominację kościoła". Ten komentarz znaleziony w sieci pod samym filmem miał największą popularność i wywołał najwięcej emocji. 


Kalendarz wyborczy?


Oczywiście nie da się ukryć - że film braci Sekielskich wpisuje się idealnie w kalendarz wyborczy. Premiera była wielokrotnie przesuwana a sam film - na długo jeszcze przed samą publikacją - szumnie zapowiadano jako "coś co zmieni oblicze polskiej ziemi" ...i kluczowe pytanie: ...jak film w dłuższej perspektywie czasu zmieni w naszym odbiorze postrzeganie kościoła katolickiego i w krótkiej perspektywie czasu - jak wpłynie na wynik wyborczy do europarlamentu? Czy czeka nas scenariusz chilijski? Czy wymuszona dymisja episkopatu cokolwiek zmieni? Kto lub co jest największym zagrożeniem dla kościoła w Polsce? Ideologia LGBT oraz szeroko rozumiana lewackość? ...a może sam kościół jest dla siebie wrogiem? Czeka nas smutny finał bez happy endu?

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale