Ponieważ temat relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich wzbudził nie tylko spore zainteresowanie, ale i szereg wątpliwości, postanowiłem sięgnąć do źródła.
Sądzę, że treść listu, który wysłałem dziś na adres ambasady izraelskiej, niektórych z Państwa może zainteresować. Ufam, że ambasador przyjaznego nam, demokratycznego kraju nie pozostawi poniższych pytań bez odpowiedzi.
_____________________________________________________________
Jego Ekscelencja Pan David Peleg
Ambasador Państwa Izrael w Warszawie
Wielmożny Panie Ambasadorze,
Niedawne doniesienia prasowe na temat problemów w relacjach polsko-izraelskich, w wielu z nas, obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, zrodziły niepokój, co do intencji jakie żywią władze Izraela w stosunku do Polaków.
Celem rozwiania licznych wątpliwości, które nurtują serca wielu Polaków uprzejmie Ekscelencję proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) Co dzisiejsi Izraelczycy wiedzą o Polsce i Polakach, a co - Pana zdaniem – na ten temat wiedzieć powinni?
2) Jakie miejsce w systemie edukacyjnym oraz w świadomości obywateli Izraela zajmuje wielosetletnie dziedzictwo diaspory w kraju, który rabin Mojżesz Isserles określił mianem „Paradis Judaeorum”?
3) Któremu z krajów europejskich kultura i naród żydowski zawdzięcza przetrwanie w stopniu najwyższym?
4) Jak by Pan porównał wysiłki wpływowych przedstawicieli żydowskiej diaspory lat 40. XX w., z wkładem polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, polskiego Państwa Podziemnego, polskiego rządu na wychodźctwie i Armii Krajowej w realną pomoc ofiarom Holocaustu?
5) Czy według Pana moralna i prawna ocena kolaboracji (w tym - współudziału w zbrodniach) niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu, uzależniona jest od narodowości konkretnego kolaboranta?
6) Jak by Pan zdefiniował partnerstwo?
7) Jakie warunki wstępne powinny być spełnione, żeby relacje między Izraelczykami, a Polakami mogły się rozwijać w sposób prawidłowy i czego powinniśmy sobie życzyć na przyszłość?
Żywię głębokie przekonanie, że jako historyk oraz izraelski patriota, w duchu dialogu i dla umocnienia dobrych relacji między obywatelami obu naszych krajów, zechce Ekscelencja ustosunkować się do powyższych kwestii.
Łączę wyrazy szacunku.
Michał Tyrpa
Publicysta, Prezes Zarządu Fundacji Paradis Judaeorum
Kraków, 4 czerwca 2007 r.
Inne tematy w dziale Polityka