50 obserwujących
385 notek
416k odsłon
  1287   0

Kandydatom na prezydenta USA o rtm.Pileckim

Angielska wersja ulotki akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").
Angielska wersja ulotki akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").

Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Mitta Romneya i Rona Paula o wsparcie kampanii pod hasłem „Chcemy Rotmistrza Pileckiego w Muzeach Holocaustu”, która jest elementem akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

Od stycznia 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). W ramach tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej wolontariusze akcji starają się przede wszystkim o: a) upowszechnienie tzw. „Raportu Witolda” z 1945 r. (od 25 maja 2008 r. fundacja promuje także angielski przekład tego dokumentu, zob. www.witoldsreport.blogspot.com ), b) lobbing na rzecz superprodukcji opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz (fundacja starała się zainteresować biografią Witolda Pileckiego takich filmowców, jak Mel Gibson i Clint Eastwood), c) ustanowienie 25 maja – rocznicy zamordowania rtm.Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji Witolda Pileckiego – chrześcijańskiego rycerza XX w. Fundacja organizuje obchody rocznic związanych z postacią Witolda Pileckiego i zabiega (w wielu przypadkach skutecznie) o nadawanie ulicom i placom polskich miast, a także szkołom, imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego, a także organizuje wykłady i dyskusje przybliżające postać patrona Bohaterów zmagań z totalitaryzmem.

30 maja 2012 r. fundacja zwróciła się do prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki z zachętą do zapoznania się z „Raportem Witolda” z 1945 r. oraz z prośbą o wsparcie starań fundacji o uwzględnienie dokonań Witolda Pileckiego w ekspozycjach amerykańskich muzeów dokumentujących zagładę narodu żydowskiego. Szczegóły w depeszy KAI z 2.VI.2012 „Przypominają Obamie o rotmistrzu Pileckim” .

24 lipca 2012 r. Fundacja Paradis Judaeorum wystosowała listy w sprawie rtm.Pileckiego do konkurentów Baracka Obamy w wyborach prezydenckich, które odbędą się w Stanach Zjednoczonych w listopadzie. Mitt Romney oraz Ron Paul otrzymali drogą elektroniczną listy w języku angielskim. Oto polskie tłumaczenie listu:

Pan [Ron Paul vel Mitt Romney]

Kandydat w wyborach
na Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki w roku 2012

Szanowny Panie!

Podczas ceremonii uhonorowania Jana Karskiego Medalem Wolności Prezydent Stanów Zjednoczonych pan Barack Obama użył wyrażenia „polski obóz śmierci” dla opisania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w okupowanej Polsce.

Wielu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, Polaków za granicą oraz Amerykanów dumnych ze swoich polskich korzeni, wyraziło wielkie rozczarowanie z powodu wyrażenia, którym posłużył się Barack Obama. Słowa których użył Prezydent Stanów Zjednoczonych znieważają świętą pamięć tysięcy polskich bohaterów, którzy od samego początku aż do końca drugiej wojny światowej walczyli przeciwko rasistowskim rządom hitlerowskich Niemiec. Wiele polskich kobiet i mężczyzn zostało przez Niemców zamordowanych w niemieckich nazistowskich obozach śmierci.

Szanowny Panie! Od stycznia 2008 roku polska organizacja obywatelska („pozarządowa”) Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi ogólnoświatową kampanię na rzecz upamiętnienia Witolda Pileckiego – jednego z największych bohaterów w historii Europy.

Rotmistrz (kapitan kawalerii) Witold Pilecki (1901-1948) – jedyna osoba w historii, która na ochotnika dała się zamknąć w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Założyciel konspiracyjnej organizacji więźniów w KL Auschwitz. Autor pierwszych Raportów o Holocauście, które przez takich kurierów jak Jan Karski były w roku 1942 i 1943 były przesyłane do Londynu i Waszyngtonu. Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim 1944 r. Pilecki został zamordowany przez komunistów po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Od stycznia 2008 my, uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) staramy się o ustanowienie rocznicy śmierci Witolda Pileckiego – 25 maja – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W sierpniu 2010 r. zwróciliśmy się do Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie z sugestią zauważenia dokonań Pileckiego w amerykańskich muzeach upamiętniających Holocaust. Skan naszego listu:

http://3.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/TLlmHBMLIMI/AAAAAAAAAm4/ht2LPd3y1ow/s1600/List+do+Rady+Muzeum+Holocaustu+z+30+VIII+2010.jpg

Odpowiedź nadeszła w lutym 2012 r. Vide:

http://1.bp.blogspot.com/-NvMJ5ZrwqtQ/TzzmKCyCWlI/AAAAAAAABGY/P-SWyvK6Txc/s1600/Odpowied%25C5%25BA%2BMuzeum%2BHolocaustu%2Bz%2B6%2Blutego%2B2012.jpg

Szanowny Panie!

Chcielibyśmy uprzejmie zachęcić Pana do zapoznania się z niezwykłym dokumentem z Auschwitz, napisanym przez Witolda Pileckiego w 1945 r, tak zwanym “Raportem Witolda”. Angielski przekład dostępny jest od 25.05.2008 na stronie:

www.witoldsreport.blogspot.com

Chcielibyśmy także uprzejmie prosić Pana o udzielenie wsparcia naszej kampanii „Chcemy Rotmistrza Pileckiego w Muzeach Holocaustu”, vide facebookowy profil “Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums”:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Bring-Witold-Pilecki-to-Holocaust-Museums/276335655736394

Jesteśmy przekonani, że Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz, najdzielniejszy żołnierz drugiej wojny światowej i największy mistrz wolności zasłużył na to, aby zostać uhonorowanym przez instytucje upamiętniające Holocaust na całym świecie. A zwłaszcza w Ameryce.

Czy możemy w tej sprawie liczyć na moralne wsparcie z Pana strony?

Nasz list do Baracka Obamy w tej samej sprawie został przesłany 30 maja 2012 r. Do chwili obecnej Biały Dom nie odpowiedział. List do Prezydenta USA dostępny jest na Facebooku, vide:

http://www.facebook.com/events/244923378947467/

Z poważaniem,

Michał Tyrpa
Prezes Fundacji
Paradis Judaeorum
Inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”)

ul.Kobierzynska 66/14
30-363 Krakow
Poland

Kraków, 24 lipca 2012 r.

---------------

Angielskie i polskie wersje obu listów zostały następnie upublicznione w formie ‘wydarzeń’ w serwisie społecznościowym Facebook:

1) TO RON PAUL ABOUT WITOLD PILECKI:

http://www.facebook.com/events/461467633871129/

2) TO MITT ROMNEY ABOUT WITOLD PILECKI:

http://www.facebook.com/events/100137160134836/

Amerykańscy i polscy wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) i sygnatariusze obu listów (osoby, które zadeklarowały udział w obu ‘wydarzeniach’) propagują treść listów do Rona Paula i Mitta Romneya na wielu internetowych stronach i profilach. Jak zawsze w przypadku ważnych wydarzeń w ramach akcji, Fundacja Paradis Judaeorum podjęła starania zainteresowania tematem mediów.

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych stwarza ogromną szansę na trwałe wprowadzenie postaci i dokonań rtm.Pileckiego w świadomość Amerykanów. Warto zdać sobie z tego sprawę także w kontekście nadchodzącej wizyty Mitta Romneya w Polsce.

Czy zechcemy tę szansę wykorzystać?

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

 

 

Dokumentacja akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w materiałach publikowanych od stycznia 2008 r. na stronie: www.michaltyrpa.blogspot.com

Najnowsze aktualności – w facebookowym profilu akcji:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Zobacz galerię zdjęć:

Ron Paul (fot.Wikipedia)
Ron Paul (fot.Wikipedia) Mitt Romney (fot.Wikipedia) Barack Obama (fot.Wikipedia) Potwierdzenie otrzymania listu przez biuro Rona Paula. Potwierdzenie otrzymania listu przez biuro Mitta Romneya. +1 zdjęcie
Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale