50 obserwujących
385 notek
421k odsłon
  420   0

Plac Pileckiego, nie Bartoszewskiego przed Muzeum II Wojny Światowej

Informacja na stronie Radia Gdańsk
Informacja na stronie Radia Gdańsk

Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) - zdecydowanie popiera wniosek gdańskich radnych PiS o nadanie placowi przed Muzeum II Wojny Światowej imienia najdzielniejszego żołnierza II wojny światowej.

Trzy zasadnicze cele trwającej od stycznia 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) to a) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, oraz c) ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Zabiegamy również o beatyfikację chrześcijańskiego rycerza XX wieku i jego pogrzeb z królewskimi honorami w katedrze na Wawelu, a także o miejsce Autora „Raportów Witolda” w stałych ekspozycjach rozsianych po świecie muzeów upamiętniających zagładę Żydów.

Od niemal 9 lat organizujemy wykłady i dyskusje, prowadzimy strony internetowe przybliżające młodzieży i dorosłym Ochotnika do Auschwitz i (w Irlandii) przypominające o Rotmistrzu Biegi. Zbieramy podpisy pod petycją o Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem i promujemy wyklęty przez polskich polityków Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Interweniujemy u zachodnich polityków ilekroć zdarzy im się zniesławiać prawdę historyczną kłamstwem o „polskich obozach koncentracyjnych”. Prowadzimy wykłady i dyskusje przybliżające młodzieży i dorosłym postać Rotmistrza. Przekonujemy kolejnych ministrów edukacji o wpisanie „Raportu Witolda” do kanonu lektur szkolnych. Od początku akcji inspirujemy również samorządy do wpisywania imienia Witolda Pileckiego w topografię polskich miast.

Cztery lata temu zwróciliśmy się do ówczesnego Pełnomocnika Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego, będącego zarazem Przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej z prośbą o pomoc w spełnieniu przez Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie obietnicy złożonej Fundacji Paradis Judaeorum, a dotyczącej uzupełnienia ekspozycji stałej o informacje dotyczące rtm.Witolda Pileckiego. Mężem stanu, o którym mowa był Władysław Bartoszewski.

Szczegóły:

http://mementomori.salon24.pl/480589,bartoszewski-przeciw-pileckiemu-w-muzeach-holocaustu

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/482142,bartoszewski-w-parlamencie-europejskim-zapomnial-o-pileckim

Jeszcze więcej na ten temat m.in. tu:

https://pl-pl.facebook.com/300842628258/photos/a.415727128258.190220.300842628258/10153070863483259/

Na marginesie warto zauważyć, że poza Bartoszewskim, pomocy w wymienionych sprawach (wbrew fundamentalnej dla naszego ustroju zasadzie pomocniczości) konsekwentnie odmawiali m.in. prezydenci Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda, a także wicepremier Piotr Gliński i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Vide:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153930398003259&id=300842628258

oraz:

http://mementomori.salon24.pl/718682,jaroslaw-kaczynski-a-zasada-pomocniczosci

Solidarny z polskimi politykami okazał się Naczelny Rabin Polski, którego niegdysiejsze zachwyty dla Rotmistrza najwyraźniej były rzucanymi na wiatr słowami bez pokrycia, vide:

http://mementomori.salon24.pl/722024,przypomnijmy-o-rotmistrzu-rabinowi-schudrichowi

Biorąc pod uwagę powyższe z radością powitaliśmy inicjatywę gdańskich radnych PiS, którzy zaproponowali, aby plac przed Muzeum II Wojny Światowej nosił imię Rotmistrza Witolda Pileckiego, zob. materiał Radia Gdańsk: „Pilecki czy Bartoszewski? Trwa spór o patrona placu przed Muzeum II Wojny Światowej”.

Za upamiętnieniem w ten sposób Ochotnika do Auschwitz przemawiają także inne względy. Z całym szacunkiem, ale ranga dokonań Władysława Bartoszewskiego nie przystaje do świadectwa, jakie dał swoim życiem chrześcijański rycerz XX wieku – patron Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Nieprzypadkowo wybitni obcokrajowcy, z którymi miałem okazję w ostatnich latach rozmawiać – Brytyjczyk Michael Foot (autor „Sześciu Twarzy Odwagi”), Włoch Marco Patricelli (autor „Ochotnika”) i Japończyk Koji Kobayashi (również autor poświęconej Rotmistrzowi książki) zgodnie uznali Witolda Pileckiego za jedną z największych postaci w dziejach.

3 marca 2009 r. podczas odbywającej się w Parlamencie Europejskim konferencji poświęconej Rotmistrzowi, prof. Michael R.D.Foot powiedział mi w osobistej rozmowie, że z perspektywy trzydziestu lat jakie minęły od wydania (w 1978) książki „Six Faces of Courage”, doszedł do wniosku, że to Witold Pilecki był n a j d z i e l n i e j s z y m spośród sześciu najodważniejszych europejskich bohaterów zmagań z totalitarnymi potworami.

Czy można sobie wyobrazić lepszego patrona dla placu przed Muzeum II Wojny Światowej?

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Facebookowa strona główna akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”):

https://www.facebook.com/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki-300842628258

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale