miejsce ulgowe
"Biada potężnym istotom gdy wchodzą pomiędzy ostrza podrzędnych rycerzy" czyli "I Herkules dupa kiedy ludzi kupa".
4 obserwujących
139 notek
42k odsłony
84 odsłony

Fakty nieautentyczne

zdejmij maskę - po miedzy
zdejmij maskę - po miedzy
Wykop Skomentuj5

„Chyba muszę iść do lekarza, bo co innego widzę a co innego słyszę”. Ten dowcip Zenona Laskowika trafnie podsumowywał gierkowską propagandę sukcesu.

Przypomina on mi się ilekroć słyszę premiera Morawieckiego. Tu nadmienię, że z racji braku telewizji wiedzę o życiu czerpię z internetu, prasy drukowanej,radia , obserwacji własnych a także z lokalnej pizzerii-piwiarni. Ta ostatnia jeszcze niedawno była zamknięta, ale muszę sprawdzić czy przetrwała. Jest nadzieja, bo sprzedawali na wynos i na dowóz. Gorzej jest z bardziej wyrafinowanymi lokalami gdzie przed wirusem ( czy „przed wirusem” brzmi już jak „przed wojną”?) serwowano dania dla smakoszy.

Jak słyszę, od poniedziałku ruszą restauracje: , przy stoliku znajdować się będzie mogła jedna osoba (wyjątek - rodziny), nie będzie trzeba używać rękawiczek i maseczki, zamówienie będziemy składać u kelnera, klient nie będzie mógł odejść od stolika (wyjątek - wizyta w toalecie), po każdym kliencie stoliki będą dezynfekowane (… )Urzędnicy spodziewają się masowego napływu wniosków o zgodę na lokalizację ogródków gastronomicznych

W Krakowie prezydent Majchrowski obniżył chwilowo czynsz dla najemców, zgodzi się też na powiększenie piwogródków (takiego słowa używało się w CK Galicji, pewnie kalka Biergarten).

„Już was tylko przestrzeń krótka

Oddziela od piwogródka.

Wszystko mija, więc szczęśliwie

Siedzicie wreszcie przy piwie.

Miło słyszeć jest Trawiatę

W wykonaniu firmy «Pathé».

Słońce, wieś, Trawiata, piwo,

Myśli płyną ci leniwo.

A finał ekskursji całej:

Nowy bąk za trzy kwartały.”

(Tadeusz Boy-Żeleński )

Natomiast już otwarte są schroniska górskie – ale „na zewnątrz”. Dzięki temu mogłem się napić pierwszy raz od kilkunastu tygodni piwa z beczki (niestety, z plastiku co udokumentowałem fotograficznie).

A doniosłe wydarzenie reaktywacji zaszło w Gorcach, na Starych Wierchach (to „ u nas – kole Nowego Targu” zwanego tez czasem Nowym Jorkiem).

Wejść do środka mogą tylko zameldowani w schronisku bo pokoje są dostępne i wolne. Będąc turystą nieosiadłym w schronisku z toalety nie możemy skorzystać, ale za to w krzakach ładniej pachnie, przynajmniej jak na razie…


image

(rys. J. Nienartowicz)


 Czyli wracamy do polityki. Wyjaśniam dlaczego czepiam się rządu i premiera choć przecież wygląda na to, że całkiem dobrze sobie radzą z pandemią. Rażą mnie nie tyle nadmiarowe środki zapobiegawcze co zdecydowanie nadmiarowa propaganda sprowadzająca się do przekazu, że byliśmy pierwsi , inni biorą z nas przykład a ministra zdrowia to nawet zazdroszczą.

Weźmy na przykład pomoc dla przedsiębiorców. To sprawa osobista gdyż Waszemu korespondentowi terenowemu a jednocześnie małemu przedsiębiorcy (10 osób) odmówiono subwencji z powodu podania danych niezgodnych z tymi, którymi dysponuje Urząd Skarbowy czy ZUS. Ale dostanę drugą szansę – choć podobno pieniądze są na wyczerpaniu a ja nie mogę. Poza tym oczekuję już kilka tygodni decyzji o obniżeniu składki ZUS – do 50% przez 3 miesiące. ..

Jeśli chodzi o min. Szumowskiego to daje on przykład klasycznego orwellowskiego dwójmyślenia (double-thinking) a może tylko obłudy właściwej politykom. Minister zdrowia stwierdził, „jako lekarz, nie widzę innej formuły, która w ciągu najbliższych dwóch lat mogłaby być przeprowadzona, niż wybory korespondencyjne” . Zaś jako polityk i członek partii rządzącej głosował za nowa ustawą przewidującą głosowanie w lokalach ( z możliwością głosowania korespondencyjnego jako opcją).Do tej pory wyglądało, że min. Szumowski jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Bo wyglądał na przejętego epidemią ale spokojnego choć przemęczonego. Ale okazało się, że oprócz lekarskiego wyglądu ma polityczne poglądy. Nie od dziś wiemy, że w społecznej świadomości wygląd polityka jest ważniejszy niż jego poglądy.

Wiele mówi się o europejskiej solidarności a właściwie jej braku oraz wieszczy rozpad Unii Europejskiej argumentując, że państwa narodowe lepiej sobie radzą z pandemią a zwłaszcza te autorytarne. Przykładem maja być Chiny ( a przecież blokowanie przez nie informacji spowodowało szybkie rozszerzenie się wirusa) ale np. nie Turcja lub Iran…

Mnie zaciekawiła inna informacja z cyklu „ co innego widać a co innego słychać „(podaję za tygodnikiem POLITYKA ):

"Polska jest dużym europejskim państwem i ma zajmować takie miejsce, jakie się jej należy” – powtarzał często Andrzej Duda podczas swoich konwencji wyborczych. Rzadko nadarza się okazja, by zweryfikować tak bombastyczne i egzaltowane opinie jakiegokolwiek prezydenta na temat własnego kraju, ale w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska powiedziała całemu światu „sprawdzam” i zaprosiła przywódców państw do ogólnoświatowej zbiórki na prace nad szczepionką przeciwko COVID-19. Podczas następujących po sobie połączeń wideo szefowie rządów składali finansowe deklaracje dotyczące wsparcia tej inicjatywy.

Prezydent Francji zaoferował 1,5 mld euro, kanclerz Niemiec – 525 mln euro, premier Wielkiej Brytanii – 442 mln euro. Zanim wkład Polski ogłosił Mateusz Morawiecki, było już wiadomo, jakimi kwotami wesprą inicjatywę porównywalne z nami kraje: Słowenia – 13,7 mln euro, Portugalia – 10 mln euro, Grecja – 3 mln euro, Serbia – 2 mln euro. Polska zadeklarowała… 750 tys. euro.

I chociaż starano się ukryć tę żenującą (jak na „europejskie mocarstwo”) sumę, sygnalizując, że to część wspólnej oferty Grupy Wyszehradzkiej wartej 3 mln euro (Czechy, Słowacja i Węgry złożyły się po tyle samo), wkład naszego rządu okazał się jednym z najniższych w skali całego świata. To zaledwie 0,01 proc. kwoty, jaką udało się zebrać – w wysokości 7,5 mld euro. Z polskiej perspektywy to nawet nie połowa rocznej pensji prezesa dużego banku.”

Od siebie dodam, że Polska jest większa i ludniejsza niż pozostałe 3 kraje razem wzięte... Nawet dołożyłbym Austrię

W związku z tą skromnością dziwi mnie nazywanie się Grupą. To raczej Grupka Wyszehradzka. Poza tym grupa się brzydko rymuje:

Czy Europa pokaże grupie,

że ona też

mają ją … gdzieś ..... ?


JTŻ

https://abecadlo.com/w-gazecie/z-polskiej-miedzy/fakty-autentyczne-czyli-prawdziwy-felieton/


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale