Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  540   0

List Putina. O niemiecko rosyjskiej budowie WIELKIEJ EUROPY

 

„List Putina do Polakow”  jest faktycznie skierowany do Niemcow. Wszyscy w zacietrzewieniu zajmuja sie komentowaniem trzeciorzędnych elementow listu . Polacy sa dla Rosji i Putina  jedynie  tlem dla dalekosiężnej oferty Putina , która sklada on Niemcom a która jest zawarta w tym liscie . Data zlozenia oferty jest stosowna . Rocznica wybuchu wojny w  ktorej początkowej fazie sojusznicze Niemcy i Rosja praktycznie podzielily miedzy siebie Europe. W drugiej fazie w trakcie „ bratobójczych „  zmagan Rosji z Niemcami żadne z nich nie osiagnelo strategicznych korzyści. Rosja zamiast z Niemcami  , z którymi zawsze można było dojsc do porozumienia  zostala zmuszona do prowadzenia konfrontacji z Amerykanami, które przejely kontrole nad Niemcami i reszta Europy Zachodniej. Putin musi sobie zadawac pytanie, Czy gdyby To Niemcy a nie Amerykanie w trakcie zimnej wojny były hegemonem w Europie Zachodniej, to czy dopuściłyby one do rozpadu Zwiazku Radzieckiego. Czy nie wystarczyloby Niemcom jedynie oddac w „zarzadzanie” Europy Srodkowej.
Jak brzmi oferta  Putina „. Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej.  „zrodlo tutaj
Co ma na mysli Putin mówiąc o przezorności dzialaczy państwowych , dzieki ktorej to przezorności rozpoczęto budowe Wielkiej Europy . jak sobiePutin wyobraza ta Wielka Europe.
Warto przyjrzec się geopolitycznej sytuacji Rosji, a nie jest ona wcale najlepsza. Rosja to kraj posiadajacy maly potencjal  ludnościowy. 140 milionow , przy corocznym ubytku w związku z ujemnym przyrostem naturalnym  około 700 tysiecy obywateli. Dla porównania. Indonezja ma ponad 200 milionow, Nigeria około 140 , Brazylia juz ponad 200, taki Wietnam 80, Turcja prawie 80,Pakistan około 140. I o czym warto wspomniec Chiny około 1 miliard 300 milonow. Czyli w skali globalnej maly narod zarzadajacy ogromna przestrzenia. Dodatkowo sprzysiegla sie przeciw Rosjanom matka natura . Globalne ocieplenie , dzieki któremu tundra ustepuje na polnoc sprawi ze dotychczas niegoscinne tereny Syberii stana sie lakomym kaskiem dla osiedleńców , imigrantow.Rosja stanie przez realnym problemem oderwania jej  Syberi.
Michalkiwicz sprzed 10 laty przewidywal ze w niedalekiej przyszlosci powstanie jak go nazwal, chyba troche niefortunnie ‘ sojusz białego czlowieka „ obejmującego Ameryka Polnocna, Europe i wlasnie Rosje . Tlumaczyl to miedzy innymi zagrozeniami ze strony Chin. Putin musial dojsc do takiego samego wniosku. Bez wsparcia zachodu , w tym w odzyskaniu Ukrainy, Bialorusi , i republik turkozjezycznych , które to aneksje mogą prawie podwoic  potencjal ludnościowy Rosji  w dłuższej perpektywie nie ma ona szans w konfrontacji z Chinami.
Należy zadac sobie pytanie jak ma wygladac ta budowana przez Niemcy i Rosje Wielka Europa.
Putin nic nie mowil żołnierzach Ukarinskich, Bialoruskich , Litewskich ginacych na frontach II wojny swiatowej. To sa jego rodacy. Jego Putina. A jak rodacy to Niemcy chyba zrozumia ze w Wielkiej Europie mieszkancy Ukrainy  i Bialorusi na powrot zostana „rodakami” Putina , a ich kraje powroca na lono matuszki Rosji. Ale co chce zooferowac Niemcom . Na pewno mozliwosc swobodnego budowania mittelleuropy z Polska na czele , ktorej przypadnie rola powoli germanizujacej się gospodarki peryferyjnej.
Może to mieć związek z tym , co dostrzegl Rokita mowic o zagrozeniach dla Unii Europejskiej i NATO.
Być może Niemcy zaczynaja się czuc zbyt slabe aby przelknac i kontrolac cala Europe, cala Unie Europejska. Wtedy wyjsciem awaryjnym jest scisly sojusz z Rosja i wrócenie do podstawowej formy ekspansji , czyli kontroli politycznej i gospodarczej mniejszego obszaru Europy Srodkowo Wschodniej.
Być może oferta wyglada inaczej. Wspolna kontrola Rosji i Niemiec nad Europa. Mocne centrum polityczne Rosja i Niemiec wzmocnionych kontrola nad mitteleuropa i reszta stanowica zaplecze gospodarcze oraz rynek zbytu na  energie dla tych dwojga. Niemcy ostatnio bardzo intensywnie zabiegaja o to aby kontrolowac dostep Europy Zachodniej do źródeł energii.
Wartaloby szerzej rozwinąć koncepcje Wielkiej Europy Putina a co najważniejsze jak rola Polsce w Tej Wielkiej Europie zostala wyznaczona .. Moze przemowienie Mekel nam w tym pomoze.
Zapraszam do przeczytania mojego tekstu o potrzebi ei szansach odbudowy I Rzeczpospolitej. Tekst ten pokazuje fundamentalna sprzecznosc strategicznych ineresow Polski , Niemiec i Rosji . tekst tutaj
Tekst Nowy tandem. Sikorski prezydentem , a Rokita premierem ? „  już jutro powiniem wyslac.   
  
 
   
Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale