Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
90 obserwujących
2381 notek
2228k odsłon
  82   0

Ziemkiewicz o niemieckiej lub rosyjskiej alternatywie Sikorskieg

 

Ziemkiewicz ” Wydaje mi się, że u nas nastąpiło kompletne odwrócenie porządku rzeczy. O ile rozsądne rządzenie krajem polegałoby na tym, żeby budować siłę wewnętrzną państwa i na niej jego pozycję zagraniczną,o tyle u nas dbałość o pozycję danej ekipy w polityce zagranicznej bardzo szybko ustąpiła miejsca przepychankom bieżącej polityki wewnętrznej. Partnerzy szybko to odkryli i nauczyli się nas rozgrywać zgodnie ze swoimi potrzebami.”….” Minister Sikorski w głośnym artykule zarysowywał alternatywę, która na pierwszy rzut oka wydaje się jedyną, przed jaką Polska stoi – czyli albo oparcie się na Rosji, albo na Niemcach. Jest jednak inna możliwość: budowanie pozycji Polski jako lidera państw w środkowej Europie. To była największa szansa minionych 20 lat i największa porażka. Polska nie znalazła w sobie potencjału i możliwości, a przede wszystkim woli politycznej zrealizowania takich dalekosiężnych działań, które spowodowałyby, że w rachunku między Rosją a Niemcami nie tylko liczyłaby się Polska, lecz istniałyby i kraje bałtyckie, i kraje dawnych Austro-Węgier, i takie kraje, jak Białoruś czy Ukraina.”… Symboliczny moment, kiedy się nasze 5 minut skończyło, trudno określić. Być może było to spotkanie na Westerplatte, gdzie premier Putin złożył ofertę Niemcom: my, wielkie kraje, musimy wspólnie ustalić jakiś porządek, co było jednoznaczną zachętą do tego, by wrócić do tradycyjnej koncepcji „koncertu mocarstw” w Europie. Być może takim momentem jest niedawne orzeczenie niemieckiego urzędu federalnego, który stwierdził, że położenie rury bałtyckiej w taki sposób, że zablokuje ona polskie porty, w tym budowany Gazoport, jest zgodne z prawem niemieckim, w związku z czym nie ma najmniejszego powodu, żeby tego nie robić”….całość tutaj
 
Mój komentarz
Ziemkiewicz jest autorem artykułu sprzed kilku miesięcy w którym postulował faktyczne podporządkowanie Polski  Niemcom w zamian za ich zgodę na modernizacje Polski i możliwość zbudowania …elektrowni jądrowych. Ziemkiewicz zakłada ,zresztą słusznie ,że jeśli nie zmodernizujemy Polski to nie będziemy odgrywać znaczącej roli polityce zagranicznej. O tyl eni Ema racji ,że właśnie to realizowanie celów polityki zagranicznej  będzie i najlepszą asekuracja wewnętrznych reform i planów modernizacji Polski. Liczenie Sikorskiego na to że podporządkowani e się Niemcom zapewni ich przychylność w stabilizacji sceny politycznej oraz w sprawi modernizacji gospodarczej , naukowej technicznej edukacyjnej jest myśleniem życzeniowym. Przecież główne cele polityki niemieckiej są wręcz przeciwne. Bez stworzenia z Polski gospodarki peryferyjnej Niemiec ze wszystkimi z tego wynikającymi konsekwencjami dla Polski nie zdobędą trwałej pozycji hegemona w Europie.
Ziemkiewicz pisząc o trzeciej alternatywie oprócz Niemiec, czy Rosji ma zapewne  na myśli realizacje celów polityki jagiellońskiej, które doprowadziłyby nie tylko do odtworzenia I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej poprzez przyjecie Ukrainy i Białorusi ale również powstały a ten sposób sojusz jagielloński uzyskałby  taka siłę polityczna ,że wypchnąłby wpływy Niemiec ze Słowacji,  Węgier, a także o czym już nie pisze Ziemkiewicz że te wpływu  sięgałyby aż na Bałkany.
Niemcy zgadzając się na taki rozwój wypadków dokonałyby czynu samobójczego. Zresztą Ziemkiewicz przypomniał o planach Putina  zbudowania niemiecko rosyjskiej Wielkiej Europy. Zarówno artykuł Ziemkiewicza, jak list Putina  do Polaków , czy „manifest programowy”  Sikorskiego w którym są zawarte jego rozważania dotyczące tego na kim lepiej się oprzeć , na Niemcach , czy Rosji omówiłem w poprzednich notkach .
Zarówno Ziemkiewicz, jak i Rokita apelują o modernizacje Polski. Tutaj  dodam ,że bez zmiany konstytucji  wprowadzającej samosterowność systemu politycznego Polski będzie bardzo trudno wprowadzać reformy. Bez systemu wyborczego jednomandatowego i systemu prezydenckiego ni e wprowadzimy reform, ponieważ aktualny system polityczny oparty na wyborach proporcjonalnych   i braku rozdziały władzy wykonawczej i ustawodawczej jest łatwy w sterowaniu   z zewnątrz. A siły zewnętrzne są żywotni zainteresowane w tym , aby Polska nie przeprowadzała żadych reform.
                   ---------------------------------------------------------------------------------------------
Już kilkanaście miesięcy temu przewidziałem upadek Tuska i Sikorskiego jako kandydata Platformy na prezydenta. Linki poniżej pokazują pewien niepełny , ale jednak wzór w którym był wpisany scenariusz zupełny inny niż ten o którym marzył Tusk. Wypowiedzi dotyczące Tuska takich ludzi jak Maliszewski , Krasnodębski , Rokita. Olejnik , Palikot , Staniszkis, Olechowski  Śpiewak .Macierewicz, Szczygło , Gęsicka . Krzemiński . Michalkiewicz, Zaręba pogłębiają obraz tej sytuacji Linki do ich wypowiedzi
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju”  
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale