Blog
wiesława
83 obserwujących 574 notki 1093140 odsłon
wiesława, 20 czerwca 2018 r.

Półtora roku oczekiwania na przesłuchanie podsądnej

W grudniu 2016 roku prawnicy Instytutu Ordo Iuris spowodowali wszczęcie postępowania karnego z oskarżenia prywatnego przeciwko Annie Grzybowskiej, która zamieściła wpisy zawierające zniesławiające i nieprawdziwe informacje na temat osoby prof. Bogdana Chazana. Pełnomocnikami prof. Chazana zostali mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris 

We wrześniu 2016 roku dziennikarka Anna Grzybowska na swoim profilu na Fb opisała swój pobyt w Szpitalu im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie w 2004 roku, kiedy dyrektorem tego szpitala był prof. Bogdan Chazan. We wpisie Grzybowska opisywała sytuacje, które miały mieć miejsce w placówce zarządzanej przez profesora, m.in. jego obchody oddziału oraz swoje rozmowy z profesorem. Wg jej relacji prof. Chazan, mimo wskazań medycznych, odmówił jej wykonania cesarskiego cięcia z uwagi na przywiązanie do wartości religijnych. Tę informację, tudzież inne przekazywane przez Grzybowską, prof. Chazan ocenił jako kłamliwe i zniesławiające jego imię, i skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciw Annie Grzybowskiej.

W końcu lipca 2017 roku przed Sądem Rejonowym dla Warszawy - Mokotowa odbyło się posiedzenie pojednawcze w tej sprawie.Stronom nie udało się dojść do porozumienia. Anna Grzybowska nie stawiła się w sądzie, a jej pełnomocnik adw. Martyna Cholewińska powiedziała w rozmowie z PAP, że jej klientka będzie wnosić o uniewinnienie. "Będziemy składać wszelkie możliwe wnioski dowodowe zarówno ze źródeł osobowych jak i dokumentów i innego rodzaju dowodów na okoliczność, że sytuacja ta miała miejsce".

Następna rozprawa, wyznaczona na 20 października 2017 roku, podczas której miało rozpocząć się postępowanie dowodowe, nie odbyła się ze względu na nie stawienie się w sądzie oskarżonej. Mimo kolejnych terminów rozpraw, prawidłowo zawiadomiona oskarżona nie stawiała się w sądzie oraz nie była w stanie prawidłowo usprawiedliwić swojej nieobecności. A przecież w przeszłości Anna Grzybowska za pośrednictwem mediów deklarowała pełną gotowość i chęć do stawienia się w Sądzie w celu przedstawienia dowodów, że jej historia - objęta prywatnym aktem oskarżenia, wydarzyła się naprawdę. Zdaniem oskarżycieli, Anna Grzybowska próbowała uniknąć odpowiedzialności.

Na kolejną rozprawę w dniu 18 czerwca 2018 roku oskarżona Anna Grzybowska została doprowadzona na salę sądową przez funkcjonariuszy Policji na mocy sądowego nakazu zatrzymania. W ten sposób postępowanie karne, zainicjowane przez prawników Ordo Iuris, ma szansę przejść do swojej zasadniczej fazy.

Obecny na rozprawie dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, adw. dr Bartosz Lewandowski powiedzial:

„Dzięki interwencji Sądu będziemy mogli wkrótce potwierdzić nieprawdziwość słów oskarżonej, która na Facebooku nie miała oporów w rozpowszechnianiu pomówień pod adresem prof. Chazana, a w praktyce nie jest w stanie swoich twierdzeń udowodnić. Postępowanie to ma na celu obronę dobrego imienia lekarza, ale także ukazanie, że Internet nie jest przestrzenią anonimową, a rozpowszechniający w nim pomówienia mogą ponieść konsekwencje swoich słów, szczególnie gdy są one bardzo poważne, narażają daną osobę na utratę zaufania, konieczną do wykonywania określonego zawodu. Tak właśnie było w tym przypadku.”

***

Przy pisaniu notki autorka korzystała z informacji zawartych w publikacjach

http://fakty.interia.pl/polska/news-rozpoczal-sie-proces-kobiety-oskarzonej-o-znieslawienie-prof,nId,2423728

https://www.tysol.pl/a19371-Miala-znieslawic-prof-Chazana-teraz-nie-stawia-sie-na-rozprawie

https://ordoiuris.pl/wolnosc-sumienia/oskarzona-o-znieslawienie-prof-bogdana-chazana-w-glosnym-wpisie-na-facebooku


Opublikowano: 20.06.2018 12:23. Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 12:40.
Autor: wiesława
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @rk1  Nie będę płakać po Eternicie.  Ale nieobecność Yassy sprawia mi przykrość.  Idę...
  • @Animela @Szeliga Wg mnie w tej chwili jest tylko jeden czynnik skłaniający do oddania głosu...
  • @londoncity  Niewiele wiesz o Łodzi, ruski trolu. W Łodzi owszem mieszkało przed wojną...

Tematy w dziale