148 obserwujących
100 notek
408k odsłon
  392   1

‘Będziemy współpracować z Rosją taką, jaką ona jest’ – Donald Tusk w 2008 roku

"Będziemy współpracować z Rosją taką, jaką ona jest’ – powiedział Donald Tusk ówczesny Premier Rządu RP w 2008 roku

W trakcie pisania poprzednich tekstów dotyczących rosyjskiego faszysty, Alexandr Dugina , który pomógł przekonać Putina do inwazji na Ukrainę…i najprawdopodobniej pomógł mu dojść do władzy

• https://www.salon24.pl/u/ndb2010/1222881,aleksandr-dugin-poczatek-tajnego-dojscia-putina-do-wladzy

• https://www.salon24.pl/u/ndb2010/1219736,cui-bono-smolensk-ukraina-putin-i-aleksander-dugin-oraz-zyski-zamachowcow

zastanawiałem, się, jak pewnie część osób zainteresowanych tematem, czy polscy politycy zdawali sobie sprawę, z tego, że Putin realizuje ideologię A. Dugina a jeśli wiedzieli co z tym robili.

Dla przypomnienia

W dniu 06.03.2022 Aleksandr Dugin napisał na portalu ‘Katehon’, który jest założony i kontrolowany przez rosyjskich oligarchów i elitę polityczną Rosji:

„Od początku lat 90. Nauczałem rosyjskie wojsko. Zacząłem robić wykłady z geopolityki w rosyjskiej instytucji Sztabu Generalnego i to było dla nich absolutnie konieczne (...) To był początek tajnego dojścia Putina do władzy"

https://katehon.com/en/article/geopolitical-background-conflict-ukraine

W tymże artykule Aleksandr Dugin przyznaje, że jest i był inspirowany teorią Halford Mackindera,

Phil Tinline czołowy producentem filmów dokumentalnych dla BBC pisze w publikacji "Ojciec geopolityki" że sto lat temu Halford Mackinder ostrzegał przed groźbą globalnej dominacji ze wschodu. Jego teorie wpłynęły na Hitlera i teraz przeżywają odrodzenie

Zwróciłem uwagę, na fragment artykułu Phila Tinline dotyczy Radosława Sikorskiego byłego ministra spraw zagranicznych oraz obecnego Europosła, który otwarcie mówił, że był świadom idei Mackindera, która dostarcza użytecznego uzasadnienia dla rosyjskiego imperializmu:

Zapraszam do mojej poprzednich publikacji, jednak fragmenty dotyczące Radosława Sikorskiego przytoczę tutaj,

„Kiedy w listopadzie 2013 roku prezydent Janukowycz wycofał się z „Układu o stowarzyszeniu” Ukrainy z UE, opowiadał się za ściślejszymi związkami z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Nastąpiły protesty, przemoc i aneksja Krymu przez Rosję. Jako polski minister spraw zagranicznych Radek Sikorski brał udział w rozmowach na temat zakończenia kryzysu. Sugeruje, że Ukraina jest prawdopodobnie najbliższym odpowiednikiem dzisiejszej propozycji Mackindera, że kto rządzi Europą Wschodnią, rządzi krajem Heartland: „To Egipt Europy – państwo swingowe”, mówi, „dlatego mieliśmy rywalizację między Rosją a UE nad geopolityczną orientacją Ukrainy”.

Ta wypowiedź Radosława Sikorskiego zainspirowała mnie do sprawdzenia czy polscy i zachodni politycy zdawali sobie sprawę, z tego, że Putin realizuje ideologię A. Dugina a jeśli wiedzieli co z tym robili.

Radosław Sikorski – od nienawiści do miłości i znowu do nienawiści…

Analiza postawy Radosława Sikorskiego wobec Rosji na przestrzeni lat zaskakuje i zastanawia.

Zapewne wielu pamięta, że Radosław Sikorski w czasie gdy był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska był wielkim zwolennikiem przystąpienia Rosji do NATO

W marcu 2009 roku mówił

„Rosja jest potrzebna do rozwiązywania problemów europejskich i globalnych. Dlatego, gdyby spełniła warunki, mogłaby być w NATO - powiedział wczoraj Radosław Sikorski”

https://wyborcza.pl/7,75398,6444989,radoslaw-sikorski-rosja-w-nato-czemu-nie.html

Radosław Sikorski powtórzył to samo w lutym 2010 roku.

„Z punktu widzenia Polski perspektywa ściślejszej współpracy NATO z Rosją jest bardzo obiecująca - twierdzi szef MSZ. W procesie rozszerzenia NATO nie należy z góry wykluczać Rosji, ponieważ jej członkostwo mogłoby przynieść stabilność i bezpieczeństwo regionom, gdzie dotychczas nie było ani jednego ani drugiego – pisze Radosław Sikorski w dodatku do _ Sueddeutsche Zeitung”

https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/sikorski;rosja;w;nato;to;wieksza;stabilnosc,47,0,584495.html

Czy postawa Radosława Sikorskiego wobec Rosji w 2009 i 2010 była związana z tym, że jako minister spraw zagranicznych musiał realizować politykę kształtowaną przez ówczesnego Prezesa Rady Ministrów – Donalda Tuska?

Przyjrzyjmy się, co mówił Radosław Sikorski w swoim inauguracyjnym wystąpieniu w 2008 roku

(07-05-2008) = Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2008 r.

http://orka2.sejm.gov.pl/Debata6.nsf/main/20C4290E

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski:

„Coraz bliższy jest też termin rozpoczęcia rokowań między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. Polskie postulaty zdjęcia rosyjskiego embarga na eksport produktów zwierzęcych i roślinnych oraz przyjęcie przez Komisję Europejską brzemienia negocjacji z Rosją w duchu solidarności energetycznej zostały spełnione. Nie będziemy więc blokować wszczęcia tych negocjacji. Zastanówmy się jednak nad wnioskami wynikającymi z dotychczasowego kryzysu negocjacyjnego. Dla Unii Europejskiej są one bezsporne - tylko mówienie jednym, wyważonym i stanowczym, głosem daje efekty. Sygnał przekazany na unijno-rosyjskim szczycie w Samarze został dobrze zrozumiany. Pokazał, że konsolidacja Unii jest nie tylko ważna dla niej samej, ale i przyczynia się do prowadzenia przez Rosję bardziej konstruktywnej polityki. Przesłanie, jakie płynie do Rosji, sprowadza się do pokazania jej, że Unia Europejska, i w ogóle świat zachodni, chce z nią współpracować, ale chce współpracować bez jednostronnego przypisywania sobie szczególnych praw. My, Polacy, podobnie jak inni członkowie Unii Europejskiej, uważamy, że zaufanie obu stron tej współpracy wzrosłoby, gdyby opierało się na wspólnie respektowanych wartościach. Skoro jednak Rosja upiera się przy swoim systemie wartości, zasadzającym się na własnych tradycjach i kodach kulturowych, wobec tego oparcie współpracy unijno-rosyjskiej na uzgodnionych ˝regułach gry˝ musi nam wystarczyć. Do tego przekazu odwoływało się stwierdzenie premiera Donalda Tuska - w duchu realizmu, w miejsce nieskutecznego nieprzejednania - że: ˝będziemy współpracować z Rosją taką, jaką ona jest…”– powiedział nowy minister Spraw Zagranicznych w rządzie D. Tuska.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka