Anka K Anka K
773
BLOG

Chabad Lubawicz dla niewtajemniczonych

Anka K Anka K Społeczeństwo Obserwuj notkę 11
Chabad-Lubawicz (hebr. חסידות חב"ד) jest to sekta chasydzka powstała pod koniec XVIII wieku w rosyjskiej miejscowości Lubawicze w obwodzie smoleńskim. Została założona przez rebiego Szneura Zalmana, miała siedmiu rebe wywodzących się z jednej dynastii. Ostatni rebe Menachem Mendel Schneerson zmarł w 1994 roku nie wyznaczając swojego następcy. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się grupa chasydzka liczącą ok. 200 tysięcy wyznawców na całym świecie.

Jak wpływowa jest to grupa może świadczyć fakt, że wielu polityków na całym świecie bierze udział w uroczystościach Chanuki. 


Do grona najbardziej znanych zwolenników Chabad Lubawicz należy np. Jared Kushner (zięć Trumpa), Igor Kołomojski (ukraiński oligarcha), Benjamina Netanjahu (premier Izraela) i Władimir Putin.

Publikacji związanych z genezą powstania grupy Chabad Lubawicz i jej działalnością jest mnóstwo. W notce tej podaję wyłącznie podstawowe informacje dla osób, którzy  dotychczas jej nie znali.


Jak powstawała sekta Chabad Lubawicz?

Sekta ta powstała w miejscowości Lubawicz w środowisku Chasydów. Miała tylko siedmiu rebe z jednej dynastii. Kolejnymi przywódcami społeczności Chabad Lubawicz byli:

Przez około 20 lat pierwszy rebe Szneur Zalman zbierał popularne żydowskie powiedzenia, które w 1796 roku opublikował w księdze Likkutej Amarim, znanej powszechnie jako Tanja. Księga ta opisuje żydowskie idee mistyczne dotyczące duchowego i moralnego rozwoju człowieka oraz wszechobecności ich Boga. 

Dostępna jest ona w internecie w oryginale i w języku angielskim.

image
TANJA (LIKUTEI AMARIM)

Fragmenty z księgi "TANYA"  spisane są w notce Poznajmy epokowe myśli mędrców czczonych w sejmie RP,  Szneura Zalmana i Schneersona, np:

"Istnieją tylko dwa rodzaje dusz: dusza żydowska i dusza goja. Żydzi różnią się kompletnie od innych ludzi. Każdy Żyd dziedziczy zdolności prorocze, pozwalające mu poznawać myśli i wolę Boga. Umysł Żyda jest częścią umysłu Boga.

 ....  Zadaniem Żydów jest przewodzenie ludzkości. "  


Ostatni rebe Menachem Mendel Schneerson przekształcił Chabad Lubawicz w jeden z najbardziej wpływowych ruchów religijnych w środowisku żydowskim. 

.image

Menachem Mendel Schneerson (1902–1994)

Nauki Schneersona opublikowane są w ponad 400 tomach.  Już za życia wielu jego zwolenników wierzyło, że jest on Mesjaszem. 

Wybrane nauki Schneersona możemy przeczytać na stronie Art - Schneerson o planach zniszczenia Ukrainy i Rosji


Główna siedziba Chabad Lubawicz w USA

Chabad-Lubawicz zrzesza ludność żydowską, ale również zachęca osoby o żydowskich korzeniach, ale nieposiadające żydowskiej matki, do konwersji na judaizm. Judaizm dopuszcza reinkarnację. Niektórzy rabini uważają, że żyją osoby, które wprawdzie nie urodziły się w rodzinie żydowskiej, ale odczuwając silną więź z judaizmem. Osoby te mogą mieć żydowską duszę, bo w poprzednich wcieleniach byli Żydami. Według kabalistów osoby te w wyniku konwersji na judaizm nie stają się Żydami, lecz jedynie powracają do narodu żydowskiego." [źródło]

Główna siedziba  CHABAD LUBAWICZ   znajduje się w Nowym Jorku (770 Eastern Parkway, w części Crown Heights na Brooklynie).

Ciąg dalszy tego nagrania zapisany jest na youtube  Chabad Lubawicz Tajemnice i Kontrowersje Część 2. Wycieczka po ulicach | Tajemniczy Świat Żydów .


Domy modlitwy Chabad Lubawicz

Szluchim (oznacza "agent" lub "emisariusz") to mężczyźni i kobiety (a nawet ich dzieci) wysłani przez sektę Chabad Lubawicz do lokalnych społeczności na całym świecie, aby poświęcić całe swoje życie służbie narodowi żydowskiemu w danym państwie. Emisariusze prowadzą działalność misyjną nawet w tak odległych miejscach, jak Indie, Nepal, Laos, Nowa Zelandia i Syberia. W poszczególnych krajach zakładają Domy Chabad Lubawicz.

Emisariusze z dłuższym stażem mają za zadanie przygotować kolejnych emisariuszy. Każdy emisariusz po przyjeździe do danego kraju zakłada tam synagogę, jesziwę (szkołę) i koszerną restauracje. Dzisiaj jest ponad 5000 rodzin szluchim i ośrodków edukacyjnych w ponad 100 krajach na całym świecie.


Międzynarodowe Konferencje Emisariuszy

Międzynarodowa Konferencja Emisariuszy Chabad Lubawicz odbywa się co roku. Tysiące emisariuszy zbierają się, aby dzielić się swoimi doświadczenia i nowymi pomysłami. Pierwszy zjazd odbył się w 1984 roku, uczestniczyło w nim 65 emisariuszy. W ostatniej konferencji  w 2023 roku brało udział 3000 szluchim. 

Ostatniego dnia dla uczestników przygotowany jest bankiet, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.


W 2023 roku konferencja trwała 5 dni od środy 8 XI do niedzieli 12 XI. Program konferencji był bogaty. Zainteresowanych odsyłam do strony  https://www.kinus.com/about , na której zebrane są informacje o corocznych zjazdach.


Chabad Lubawicz Polska

Dom modlitwy Chabad Lubawicz Polska znajduje się w Warszawie przy ul.Zygmunta Słomińskiego 19/508, jest on reprezentowany przez Fundację Chai, nigdy nie był on wpisany do Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych działających w Polsce.  Organizacji tej przewodniczy rabin Szalom Ber Stambler   

Rabin Szalom Ber Stambler urodził się w 1982 roku w Izraelu. Rodzina Stambler należy do najbardziej wpływowych rodzin ruchu chasydów CHABAD, wiele osób pełniło ważne funkcje rabinackie. W wieku 22 lat został mianowany rabinem i od tego czasu był wykładowcą i wychowawcą w jesziwie Chabadu w Londynie. 

Od 2005 roku pełni funkcję emisariusza Chabadu w Polsce. Działalność statutowa Fundacji Chai obejmuje krzewienie kultury żydowskiej, działalność edukacyjną oraz szeroko rozumianą pomoc osobom wyznania Mojżeszowego mieszkającym w Polsce. Codziennie odbywają się wspólne modlitwy w synagodze. W każdy piątek organizowane są uroczyste kolacje szabatowe z zachowaniem wymogów koszerności.

Z okazji religijnych świąt żydowskich organizowane są wspólne modlitwy i spotkania. Centrum służy pomocą w organizacji ceremonii religijnych takich, jak: Bar Micw, Pidyon Haben oraz oferuje możliwość korzystania z mykwy tj. basenu do rytualnego oczyszczania.

Fundacja Chai współpracuje ściśle z międzynarodową organizacja Chabad Lubawicz  z siedzibą w USA.


Drugi oddział Chabad Lubawicz działa w Krakowie przy ul.Świętego Sebastiana 23.


W notce tej jedynie przybliżyłam strukturę organizacyjną Chabad Lubawicz w Polsce i na świecie, nie wnikając w jej metody działalności na wielu polach oraz powiązania polityczne.  

Chabad Lubawicz to tylko jedna z grup chasydzkich. Środowisko Żydowskie na świecie podzielone jest na  wiele innych grup, które w skrócie poznamy z kolejnego nagrania.


Publikacji na temat Chabat Lubawicz jest mnóstwo, np:

 1. Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim w 2022r
 2. Hołownia zapalił świecę chanukową w Sejmie. Andrzej Duda wziął udział w ceremonii
 3. Grzegorz Braun - ZGASZONA CHANUKA?
 4. Chanuka w Pałacu Prezydenckim, Duda: ,,Tu jest Polin", Statut kaliski. K. Baliński komentuje
 5. Chabad Lubawicz zdobywa władzę! Popieram Brauna - Krzysztof Baliński
 6. Tajemnice sekty Chabad-Lubawicz
 7. The Tanya, Kabała, chasydyzm i mistycyzm żydowski
 8. Chabad Lubawicz: żydowscy marzyciele czy groźna sekta
 9. Prawdę mówiąc - Rabin Szalom Ber Stambler
 10. Historia Dorocznej Międzynarodowej Konferencji Emisariuszy Chabad-Lubawicz
 11. KABAŁA, czym jest i dlaczego zdominowała polską politykę. Chabad Lubawicz i żydowski spór w tle.

Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo