Anka K Anka K
170
BLOG

Mam nadzieję, że odbudowana katedra Notre Dame w Paryżu pozostanie obiektem sakralnym.

Anka K Anka K Kultura Obserwuj notkę 9
W dniach 15-16 kwietnia 2019 roku przez kilkanaście godzin płonęła katedra Notre-Dame w Paryżu. Prezydent Francji Emmanuel Macron od razu ogłosił , że planuje odbudować katedrę w ciągu pięciu lat. W kwietniu minęło 5 lat od tej tragedii.


Wg. wikipedii   w 2018 r. Paryż odwiedziło 17,95 mln turystów z całego świata, był trzecim najczęściej odwiedzanym miastem świata po Bangkoku i Londynie. Katedra Notre Dame to jeden z najbardziej znanych zabytków świata. Do chwili pożaru tę gotycką świątynię co roku zwiedzało przeszło 12 mln turystów. 

We Francji walka z kościołem katolickim od lat trwa, w notce Jak wiele kościołów podpalano we Francji w 2018 roku? podałam  dane statystyczne z roku poprzedzającego pożar paryskiej katedry.

Szczególnie w okresie bezpośrednio po pożarze w mediach często pisano o nowatorskich pomysłach wykorzystania odbudowanej świątyni.

Jaka będzie odbudowana katedra?

Historia katedry Notre Dame jest szczególnie ciekawa, wiele na ten temat mówi Ewa Pawela w nagraniu ZAMIENIĆ KATEDRĘ NOTRE-DAME W LUNAPARK ALBO ŚWIĄTYNIĘ MASOŃSKĄ

W 2020 napisałam notkę Odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu w duchu nowego humanizmu przedstawiając chyba najbardziej kontrowersyjny projekt.

Na szczęście realizowany jest projekt, który możliwie najwierniej odtwarza średniowieczne plany.


Wykonane prace

Do odtworzenia uszkodzonych fragmentów fundamentów zużyto około  1 300 m3  kamienia. Kamieniołom La Croix-Huyart, znajdujący się w Bonneuil-en-Valois, w regionie Oise, okazał się jedynym, który był w stanie dostarczyć twardego kamienia potrzebnego do rekonstrukcji elementów konstrukcji.

Na odbudowę konstrukcji dachowej konieczna jest duża ilość drewna dębowego. Wybór dębów do wycięcia odbywał się na podstawie listy niezbędnych cięć (kawałków drewna) sporządzonej przez kierownika projektu na podstawie planów Viollet-le-Duca. Niektóre elementy musiały mieć ponad 20 metrów długości i przekrój o wymiarach 40x40 cm!

Aby uzyskać najlepsze właściwości techniczne, drewno musiało być możliwe szybko wysuszone. Prace te trwały od marca 2021 roku.

W piątek 8 marca 2024 cieśle zakończyli budowę szkieletu nawy głównej.  


Od października 2021 trwał demontaż 8 000 elementów organów i ich czyszczenie.

Od początku 2023 roku elementy te są montowane. W 2024 roku zaczną się prace przy strojeniu instrumentu. Planuje się, że przez 6 miesięcy, w nocy dla optymalnych warunków akustycznych, około trzydziestu organmistrzów będzie pracowało.

Do tej pory wszelkie prace wykonywane były z niezwykłą starannością.

Termin udostępnienia dla turystów odbudowanej katedry zaplanowany jest na dzień 8 grudnia 2024 roku.


Przyszłość ...

Na stronie ODBUDOWA KATEDRY NOTRE-DAME DE PARIS  można na bieżąco śledzić realizację kolejnych zadań. Mam nadzieję, że inwestorzy będą uwzględniać opinię naukowców, historyków i 340 tysięcy darczyńców, a nie polityków reprezentujących ostatnio modne masońskie hasła. 

W notce Katedra Notre Dame ma już 850 lat wspomniałam ..."W okresie Rewolucji katedrę zamieniono Świątynię Rozumu, inauguracyjna uroczystość odbyła się 10 listopada 1793 r. W katedrze pojawiły się portrety nowych świętych: Murata jako Jezusa, Robespierre’a jako nowego Mesjasza. Na jej terenie organizowano Święta Rozumu, które miały charakter publicznych parad połączonych z niszczeniem przedmiotów sakralnych, obrazów o tematyce religijnej, śpiewem pieśni antykrólewskich i antykatolickich. Kult ten trwał do 27 lipca 1794 roku, czasu po egzekucji Robespierre’a i około 70 jego zwolenników. 27 lipca 1794 roku katedrę zamieniono na magazyn. "...

Mam nadzieję, że za kilka lat odbudowana katedra Notre Dame może będzie miała charakter muzealny, a nie czysto sakralny, ale nie zostanie zamieniona na np. w Świątynię Klimatu.


Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura