- W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w OZE wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Budżet programu wynosi 1 mld zł, a wnioski o finansowe wsparcie można składać do 15 grudnia lub do wyczerpania środków. 515 mln przewidziano na pożyczki, a 485 mln zł na dotacje. Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, spółdzielnie energetyczne, zarówno te dopiero powstające, jak też te już istniejące, a także ich członkowie.
Dofinansowanie – pożyczki i dotacje
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych można sfinansować z pożyczek, sięgających do 100% kosztów. W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych można starać się także o dotację, sięgającą 65% kosztów. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla zakupu magazynów energii.
Wnioski w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak podkreślają przedstawiciele rządu, „Energia dla wsi” to krok do rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie wiejskich i wiejsko-miejskich, a także wsparcie samowystarczalności energetycznej ich mieszkańców.
Komentarze