Nowa Energia Nowa Energia
61
BLOG

Miliard na czystą energię dla wsi

Nowa Energia Nowa Energia Gospodarka Obserwuj notkę 3
25 stycznia ruszył nabór wniosków do programu „Energia dla wsi”. W jego ramach o preferencyjne pożyczki i bezzwrotne dotacje na fotowoltaikę, turbiny wiatrowe, biogazownie i elektrownie wodne, mogą ubiegać się rolnicy i spółdzielnie energetyczne.

- W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w OZE wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Budżet programu wynosi 1 mld zł, a wnioski o finansowe wsparcie można składać do 15 grudnia lub do wyczerpania środków. 515 mln przewidziano na pożyczki, a 485 mln zł na dotacje. Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, spółdzielnie energetyczne, zarówno te dopiero powstające, jak też te już istniejące, a także ich członkowie.

Dofinansowanie – pożyczki i dotacje

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych można sfinansować z pożyczek, sięgających do 100% kosztów. W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych można starać się także o dotację, sięgającą 65% kosztów. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla zakupu magazynów energii.

Wnioski w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak podkreślają przedstawiciele rządu, „Energia dla wsi” to krok do rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie wiejskich i wiejsko-miejskich, a także wsparcie samowystarczalności energetycznej ich mieszkańców.

Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka